1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa fata sau spate blocata - Martor portiera deschisa indica eronat - Switch Yala defect la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de PeterCJ, 2 Dec 2012.

  1. PeterCJ

    PeterCJ 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 coupe, 1.6 bezina , 2004
    Buna!
    Am observat, ca la usa soferului nu functioneaza senzorul care te avertizeaza daca usa este deschisa. De exemplu daca deschid toate usile de la cheie, ma pun la volan fara sa pun contacul, peste 15 secunde se inchide automat deoarece nu sesizeaza ca a fost deschiza vreo usa (nu apare nici pe bord simbolul corespunzator ca la celalate usi, si nu se aprinde nici lumina din usa ca pe partea cealalta, nici luminile din masina)
    Nu e o problema majora, dar ma gandeam poate o avut cineva probleme similare si imi puteti spune eventualele probleme, unde sa caut sau ce este de facut :).

    Am deschis un nou thread, am dat un search pe forum dar nu am gasit nimic pe subiect, sper ca am procedat corect.
    O zi buna tuturor!
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai o problema cu switch-ul din yala portierei. Pe VCDS- la diagnoza in campul de teste/stare a functionarii yalei o sa vezi ca iti indica eronat.
    Daca mergi la cineva care se pricepe sa schimbe doar switch-ul din yala te va costa foarte putin. Dar daca nu gasesti cine sa te ajute (sa inlocuiesti doar acel switch) va trebui sa schimbi yala complet si asta te va costa foarte mult. Bafta

    Sau poate ai noroc si este doar intrerupt cablajul care merge din mufa existenta in portiera la Yala. Verifica lucrurile acestea la cineva care se pricepe bine sa citeasca si sa interpreteze/lucreze cu ELSA (programul si schemele de reparatie ale grupului VAG) si sa stie sa repare masini din gama VAG.
     
  3. PeterCJ

    PeterCJ 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 coupe, 1.6 bezina , 2004
    O sa trec pe la service sa vad ce zic si baietii de acolo. Nu ma astept sa fie ceva grav deoarece inchiderea centralizata functioneaza fara probleme.

    Mersi de raspuns, o zi buna!
     
  4. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Am avut exact aceeasi problema, doar ca la usa pasagerului.
    La fel, masina se bloca dupa 15 secunde, si am patit-o chiar avand cheia in masina, asa ca am ramas pe dinafara.
    Eu am rezolvat-o cu userul Al Bundy de aici de pe forum.
    In 10-15 minute e ca inainte, iti recomand solutia asta mai degraba decat sa te duci la service.
     
  5. PeterCJ

    PeterCJ 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 coupe, 1.6 bezina , 2004
    Mersi Paul, o sa contactez userul :) problema e ca sunt din Cluj deci nu stiu daca ma poate ajuta, dar vedem.
    Eu inca nu am patit sa raman cu cheia in masina sunt super atent sa iau cu mine cheia de fiecare data cand cobor din masina :)
     
  6. aurelrusu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi | A3 Sportback | BLS | 1.9 TDI | 2007
    salut,
    cred ca acesta e un loc bun sa intreb - nu am gasit un thread care sa trateze exact problema mea :(

    la masina din semnatura, usa spate stanga are un comportament ciudat :wtf:
    - dupa ce o descui din centralizata, nu pot sa o deschid din exterior,
    - daca totusi o deschid din interior si o inchid la loc FARA sa o incui (cu inchiderea centralizata) --> o pot deschide din exterior de cate ori vreau,
    - am masina de o luna de zile, si s-a intamplat de vreo 5 ori sa deschid usa direct din exterior dupa ce a fost descuiata --> cred ca este un contact imperfect pe undeva.

    am fost la Porsche TM sa imi faca o diagnoza si recomandarea lor a fost sa schimb incuietoarea cu totul (800 lei + TVA + vreo 600 lei manopera) :(
    s-a mai intalnit cineva cu problema aceasta? sau ceva asemenator?

    multumesc mult pentru raspuns,
    urri
     
  7. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Salut,

    Exact aceasi problema o am si eu cu usa de stanga spate.

    Ai reusit sa rezolvi problema?

    O sa incerc si eu zilele urmatoare sa desfac fata de usa, e posibil sa fie ceva actuator defect de la inchinderea centralizata ce nu actioneaza yala.
     
  8. micko 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2013
    Locație:
    salonta
    Masina:
    audi a4 b8 143 cp 2013
    Cum ai rezolvat pana la urma ?
     
  9. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Salut, inca nu am reusit sa desfac portiera. Asptept sa vina primavara. Intre timp am strans niste tutoriale, le atasez si aici daca o sa ajute pe cineva:

    - demontare yala usa spate:



    - reparare switch yala:

    http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/...ay-lock-you-out-May-affect-other-VAG-vehicles

    Momentan, aceste 2 erori apar la usa stanga spate:

    2 Faults Found:
    01554 - Motors for Central Locking; Rear Doors; Lock
    012 - Electrical Fault in Circuit
    00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)
    008 - Implausible Signal

    O sa detaliez si eu procesul la momentul oprtun.
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu aveti ce face la yala,trebuie inlocuita. Aceasi problema o am si eu. Au fost colegi care au demontat yala, au curatat mecanismul de inchidere, dar dupa un timp apare iarasi problema.
    Eu am renuntat la reparatie si am cumparat una noua (120€), asa scap de griji si de demontat. Sfatul meu este sa faceti la fel.
     
  11. csubu

    csubu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2015
    Locație:
    Weingarten
    Masina:
    audi A5 sportback 2.0TDI F5ABFG DETA 2017
    Buna ziua,

    ma confrut cu problema mentionat in primul post.

    Vreau sa schimb yala complet doar ca nu stiu care este piesa corecta pentru masina mea. Am vazut ca unele au 7 pini, altele au 12.

    Ma poate ajuta cineva cu codul piesei corecte?

    Yala, usa spate dreapta audi a3 sportback.

    seria Sasiu WAUZZZ8P19A038182

    Multumesc.
     
  12. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Intrebare: de ce vrei sa schimbi yala daca in 80% din cazuri se poate repara ? Te costa reparatia 100-150 lei si una noua 500-600 lei...
     
  13. csubu

    csubu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2015
    Locație:
    Weingarten
    Masina:
    audi A5 sportback 2.0TDI F5ABFG DETA 2017
    80% pentru mine nu este indeajuns de mult ca sa ma complic cu reparatul. Pentru 150lei pot cumpara unul din dezmembrari cu garantie, doar ca Eu vreau unul nou si ca sa pot sa-l comand de pe net am nevoie de codul exact al piesei si cate pini are aceasta piese.

    Multumesc.
     
  14. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Mai mult ca sigur, si la tine este vorba de lipituri reci sau fire dezlipite. Dar, faci cum vrei, in loc sa le lipesti cu un pistol de lipit in 10 minute si sa salvezi 700 lei, asteapta raspunsul unui coleg cu etka, si go go go pentru una noua.
     
  15. csubu

    csubu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2015
    Locație:
    Weingarten
    Masina:
    audi A5 sportback 2.0TDI F5ABFG DETA 2017
    Mersi pentru sfat si sugesti. Aleg partea a dova.
     
  16. csubu

    csubu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2015
    Locație:
    Weingarten
    Masina:
    audi A5 sportback 2.0TDI F5ABFG DETA 2017
    deci este cineva care stie raspunsul la intrebarea mea de mai sus?

    Multumesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  18. MSP

    MSP 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2009
    Salutare,
    Si eu am avut in trecut aceiasi problema ca si majoritatea (problema cu descuierea usii stanga spate). Acum de o saptamana de cand a venit frigul asta mare mie mi s-a extins problema la toate usile, nu se mai deschid cand incui si apoi descui masina din comenzile cheii. Inca nu am ajuns sa fac un test, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat as fi bucuros. Reusesc sa descui masina doar cu cheia direct in portiera soferului, iar apoi din interior usile se deschid toate.
     
  19. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Din pacate, testul ala e sfant. Adica un vag-com. Ala iti spune cu exactitate ce si unde e problema. Fara ala, sunt doar presupuneri care nu-si au rostul.
     
  20. MSP

    MSP 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2009
    Multumesc pentru sfat, saptamana aceasta voi merge sa fac test cu VCDS si voi reveni cu alte informatii.
     

Distribuie pagina asta