1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Mi-au ridicat masina!

Discuție în 'Contraventii' creată de allexutzu, 21 Iun 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Intre timp userul a primit ban permanent. Totusi, desi ceea ce spune el e identic cu ceea ce stiam eu:

    Totusi se pare ca fiecare isi face legea:

     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    in constanta , politia locala se ocupa cu caracatitele .. si iti pune si pe bordura si pe strada si oriunde este neregulamentar .
     
  3. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    dispozitivele de blocat rotile intra in competenta primariei si consiliului local in multe orase ale tarii.aici ce mi se pare mie absurd e ca i se da mana libera unui politist comunitar(nu vreau sa jignesc pe nimeni) care politist comunitar stim cu toti ce pregatire are...si mai mult, asta cu blocatul masinii parcate pe trotuar tine mai mult de rutiera.dar ei se joaca de-a competenta si legislatia tocmai ca sa nu ai tu sanse prea mari sa contesti procesul verbal.
     
    Ultima editare: 25 Iun 2010
  4. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    Sincer,eu acum 4 ani,cand am facut scoala,am invatat ca singurii care pot sa iti faca proces verbal in urma unei contraventii sunt politistii rutieri...Dar se pare ca in Romania totul este posibil.

     
  5. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Eu cred ca e ilegala treaba asta cu ridicat masina, la noi in Bucuresti.
    Cunosc cateva persoane, care si-au recuperat pagubele, insa dupa ceva "bataie de cap" , agitatie pe la judecatorie, avocati bla-bla
     
  6. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    fratilor, nu e posibil asa ceva!!!!! azi dimineata mi-au ridicat iar masina din regie...de data asta am parcat-o legal in spate la u6 pentru cine stie zona... nu pe trotuar, nu semn de parcarea sau oprire interzisa...nimic...pur si simplu m-am trezit fara ea. evident ca am fost la ei la sediu cu o falca-n cer si cu una in pamanat m-am certat din nou cu toti...o sa-i dau in judecata pe tiganii aia impututi, care m-au amenintat ca "ma fac" daca mai comentez mult...etc...am sunat la 112, aia mi-a dat nr de la rutiera, bineinteles ca nu mi-a raspuns nimieni, in stilul clasic..proces verbal nu intomesc hotii astia de la sectorul 6 desi asa zice in lege, asta ca sa nu am ce sa contest.la fel am patit data trecuta, am fost la 5 avocati, toti au zis ca tot ce pot sa contest e procesul verbal. ca si atunci am nota de constatare trasa la xeorx si dispozitie de ridicare facuta copie indigo + factura platii...de data asta nu vroiau sa-mi dea nici nota de constatare, pe motiv ca nu au asa ceva, desi era la ei pe birou...am vrut sa o iau eu si atunci un comunitar jegos mi-a luat-o din mana si m-a dat afara...a zis ca n-am vazut nimic ca nu au asa ceva ei. apoi a inceput iar circu pana a iesit sefu` al` mare...si m-a chemat la el in birou sa ma abureasca...pana la urma l-am convins si mi-a dat o copie xerox. treaba cu nota de constatare o stiu de data trecuta cand mi-au dat-o fara probleme...ce sa mai, incercau sa ma prosteasca pe fata...apoi a inceput un tigan imputit care e subdirector, sa ma faca in toate felurile, ca cine ma cred eu de fac atata circ acolo, ca daca era in locul paznicilor ma scoatea in suturi afara...bla bla...nu se mai poate frate, trebuie luate masuri impotriva tiganilor astia care se cred buricul pamantului...daca stie cineva vreun avocat bun, va rog ajutati-ma sa-mi recuperez banii ca ma impusc in cap! ps. nu sunt rasist, daca e cineva de etnie rroma pe aici si se simte, nu am nimic cu el, ca nu toti sunt asa...dar aia de la ridicari merita arsi de vii...
     
  7. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Imi pare rau..in decurs de 5 luni ai incurcat-o de 2 ori..
    Daca tu zici ca ai parcat legal ei cu ce dovezi au venit de ti-au ridicat masina?
     
  8. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    atasez o poza cu locul unde am parcat...adica fix pe locul unde in poza e un golf rosu..aceasta din urma parcand acolo dupa ce masina mea a fost ridicata...ei au zis ca n-am lasat un metru spatiu pentru pietoni...ori trotuarul ala are 1,5metri latime...si de aici trageti voi concluzii
     
  9. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    I s-a intamplat aceeasi poveste, tot azi, unui prieten. Din ce am inteles de la el, el documentandu-se de pe net, sediul unde sunt duse masinile ridicate in sectorul 6 nu e inregistrat la Registrul Comertului, si asta e un motiv de contestare a actiunii lor. El va merge pe varianta asta, iar daca va functiona, dupa zeci de plimbari pe la fel si fel de ghisee, banii se estimeaza ca ii va primi inapoi in aprox 3 ani.
     
  10. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Mi se pare bataie de joc. Cred ca nenorocitii te-au tinut minte de data trecuta cand le-ai facut scandal si au zis sa-ti serveasca o lectie. In conditiile in care am vazut la stiri coloana de tramvaie sau troleibuze blocata in Bucuresti de un prost care parcase pe linie si nimeni nu-i putea ridica masina de acolo de plangeau politaii ca nu au ce face,sa-ti ridice masina de pe locul pe care ni l-ai aratat in poza e scandalos.Daca ai timp si ceva bani ia-ti un avocat si da-i in judecata.
     
  11. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    asta urmeaza sa fac...oricum maine ma duc si depun plangere peste tot..sunt niste tigani imputiti care m-au si amenintat ca daca mai fac scandal au ei grija...probabil ca acum imi urmaresc masina si cum o prind in offside gata...sus cu ea...dar o sa-mi iau eu masuri...
     
  12. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    in tg-mures exista o hotarare a consiliului local care prevede ridicarea masinilor parcate neregulamentar.
    ieri am patit-o si eu.
    si am platit suma de 235 de lei pentru a-mi recupera masina. avand in vedere ca e un bun proprietate personala, eu consider ca nu au dreptul sa imi ridice masina. eventual sa imi dea o amenda pt parcare neregulamentara, atat.
    daca as intenta proces, sa ii dau in judecata, as avea sanse sa castig?
    va multumesc.
     
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ce ieftin...pe mine m-au usurat de 800 anul trecut in Timisoara, nu cred ca rezolvi mare lucru...
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mircea, daca exista o hotarare a Consiliului local atunci cei care ti-au ridicat masina vor invoca HCL-ul respectiv si nu vei avea nici o sansa de castig, chiar daca asa cum spui tu, e un bun personal pe care platesti un impozit insa pe care nu l-ai putut folosi, fiindu-ti limitat acest drept.
    In fapt HCL-ul trebuia atacat in contecios administrativ de catre prefect insa, probabil omul avea lucruri mai importante de facut la prefectura. Asadar tu, vei pierde acest proces pentru ca alta persoana publica care ocupa acel post pe banii contribuabilului, nu si-a facut datoria.
     
  15. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    ideea e ca mai cer si 50 de lei pe zi (taxa de depozitare ,sau cum ii spun ei) daca nu mergi sa o ridici.. asta iar mi se pare absurd.. eu i-am rugat sa-mi duca masina acolo? :wtf:
    oricum..o sa vorbesc cu un avocat.. sa vad ce zice .ma bazez pe faptul ca un timp nu se mai ridicau masinile tocmai pt ca cineva i-a dat in judecata si a castigat. au reinceput ridicarile de curand.
     
  16. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    he he,mie miau luat 500 in Sibiu si iti iau 100 de lei pentru depozitare.Am platit ca miau ridicato si dupa aia imi spun ca mai am si amenda 50 de lei.Nu cred ca poti face ceva.Nu stiu exact de ce s-au suspendat ridicarile in Brasov:uhm:.Asta e,acum sa vezi cum ma uit de 2 ori cand parchez.
     
  17. carbon 1.8

    carbon 1.8 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 Motor ADR 1,8L 5V 125CP Benzina
    Ridicari Masini

    :sos: :sos: :sos:

    SOS, mi-a ridicat "Garcea Cel Cu 4 Clase" masina!

    Am cautat un asemenea thread, dar nu am gasit, de aceia m-am hotarat sa deschid eu unul, din dorinta de a afla cat mai multe pareri despre ridicatul masinilor de pe strada de catre cei de la Politia Locala, si cat mai multe pareri despre ce e de facut in asemenea cazuri.

    Acum iata ce mi sa intamplat mie:
    Pe 17 noiem 2011, pe la 19:30, am parcat auto, "cica" la mai putin de 25m de trecerea de pietoni, motiv pentru care masina a fost ridicata. Adevarat, era la limita celor 25m, dar acum ce sa fac, SA UMBLU CU RULETA SAU CU METRUL dupa mine si sa incep sa masor distanta pana la trecerea de pietoni inainte sa parchez :(?

    Bine inteles, am vazut trecerea de pietoni, am zis ca am oarece distanta fata de ea, si e ok, pot sa parchez... mai ales ca mai erau si alte masini parcate [in spic] acolo. In stanga un Logan, in dreapta un Fiat.

    De ce a ridicato pe a mea? Ca e Audi A4...?!

    :banghead: Nu am inteles logica domnilor politisti comunitari, poate au ceva cu marca asta de masini?

    In alta ordine de idei, vreau sa spun ca nu era nici un indicator pe strada respectiva, ceva de genul "ridicari auto" sau "oprire interzisa", doar marcajul de pe asfalt cu "trecere pietoni".

    :o: Ok, o luam si pe alta parte: bun, am parcat la mai putin :blahblah1: de 25m cum zic ei.
    Am gresit! Imi dai amenda! Dar masina de ce o ridici?...Atata timp cat nu blocheaza circulatia?

    In fine, urmeaza sa fac o contestatie si am sa vad mai departe ce se intampla.

    :rtfm: Intrebarea mea e, cat de lagale sunt aceste ridicari?
    Astept si alte pareri si sugestii cu ce e de facut!

    P.S. Toata treaba asta ma costat 500 ron sa-mi recuperez masina din parcul auto, si 140 amenda la politia rutiera, in 24 de ore.
    Atentie, parcul auto, daca nu iti iei masina in 24 de ore, pe langa cei 500 ron, ridicat si transport, te mai taxeaza cu 150 ron stationare pe zi.

    Ce ii face de 150 ron pe zi, ii face service, revizie tehnica?
    Poate ii da cu polish cand ti-o inapoieaza...



    :respekt:
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Noi 2011
  18. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Mda, treaba cu ridicatul masinilor e perfect legal si le dau dreptate. Ai parcat aiurea ti-o ridica. Preturile difera de la sector la sector. Se putea si mai rau decat ai platit tu. Totusi nu inteleg cum dupa atatia ani de ridicari masini tot mai au clienti? Se pare ca pana nu simte pe pielea lui, romanul nu se lasa. Poti sa faci contestatie dar asta e o treaba de durata si ai nevoie de avocat. Singur sa se reprezinti sansele sunt slabe.
     
  19. Pauloo

    Pauloo 6th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B5/1,6(101hp)/ADP/1997 și A6C6/2.0TDI(170hp)/CAHA/2010
    Voi nu va dati seama de gravitatea faptei!
    Eu unul as merge in fata instantei pe motiv de furt si de distrugere de bunuri.
    Este inadmisibil sa-ti ridice masina atata timp cat nu deranjezi circulatia publica.
    Stau la casa si tin masina in curte,as fi foarte recunoscator daca cineva ar ridica masinile din fata porti de garaj sa-mi faciliteze accesul la drumul public,dar sa-ti ridice masina aiurea ca ai parcat pe trotuar sau in locul altcuiva e furt si distrugere de bunuri.
    Concluzia finala:Furt si distrugere de bunuri propri!
     
  20. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Ca o paranteza, doar 2% din cei cu masinile ridicate ajung in instanta. Asa ca, afirmatii de genul "furt si distrugere de bunuri proprii" nu sesibilizeaza pe nimeni. Daca esti viteaz si bazat, spune-le ca ai avut 25000 euro in masina si ca ti-au disparut.
     

Distribuie pagina asta