1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare interior la A6 C4 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de dodoloi, 12 Noi 2009.

  1. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Modificare culoare bord 100 C4 A6

    Am vazut mai multi colegi care si-au schimbat culoarea rosie de la ceasurile din bord , in alb + rosu .... cum as putea sa fac si eu treaba asta ? trebuiesc inlocuite numai ledurile ?
     
  2. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    chiaar nu stie nimeni ce implica schimbarea ? ce fel de leduri sunt acolo in ceasuri, daca a desfacut cineva bordul ...
     
  3. audia8d2

    audia8d2 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2009
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a8 2.5 2001
    salut dodoloi si eu as vrea sa fac aceiasi schimbare la masina mea, cel mai sigur cred ca e vorba de inlocuirea ledurilor iar daca reusesc sa fac asta inaintea ta o sa te informez.;)
     
  4. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    multumesc pentru reply :) astept raspuns cu ce ai facut ....eu inca nu ma apuc , ca am avut un mic incident cu masina si trebuie sa o rezolv .
     
  5. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    se schimba relativ usor, dupa ce desfaci bordul o sa observi niste gauri in spatele indicatoarelor acolo sunt fixate ledurile. Ca sa nu desfaci tot panoul ca sa inlocuiesti ledurile iti trebuie o tubulara de 10 care o introduci in gaurica si rasucesti usor si scoti tubulara si ledul o sa fie in cutiuta care ti-a ramas in tubulara schimbi ledul si apoi procesul invers, numai sa probezi pana nu pui bordul inapoi, pui contactul si verifici daca se aprind cele schimbate, daca se aprind e bine daca nu bagi tubulara in gaurica ledului care nu se aprinde si rasucesti de el foarte usor sa faca el contact si probezi din nou si tot asa pana reusesti, ledul de la ecranelul de temperatura (daca il ai separat de restul) trebuie lipit cu ciocanul de lipit. Multa bafta!! Salutari.
     
  6. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    multumesc muuuult pentru sfat ... atunci cred ca ma bag sa le schimb ... stii cumva ce tip de led este ?
     
  7. daryanu

    daryanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    audi 100, 2.6 v6, 1992, 150CP
    schimbare lumina bord

    sper sa nu fie prea multi care o sa rada de mine dar eu mi-am pus de la brichete dinalea ieftine cu led!
     
  8. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Da... azi am desfacut tot bordul sa schimb stabilizatorul de tensiune , si m-am uitat sa vad cum as putea sa fac lumina alba .... Ceasurile au "filtru" de culoare rosie , deci orice culoare ar avea becurile , lumina tot rosie o sa apara... trebuie schimbate cadranele alea negre !
     
  9. sosy 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti, sect3
    Masina:
    A4 1.6 '95
    Va salut. Si eu am un a4 care a avut ceasurile tot rosii dar nu a fost att de greu sa le fac albe
    mai intai se curata cu diluant nu foarte puternic sau spray curatare carburator, culoarea rosie existenta pe spatele foliei negre (daca nu se ia se va folosii un smirghel fin) apoi se inlocuiesc BECURILE cu leduri +rezistente, dar trebuie cautate leduri cu unghi de deschidere a lumini mare
     
  10. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Sosy, azi am frecat si eu la ceasurile astea de mi-au sarit ochii ;)) in sfarsit am indepartat culoarea rosie de pe cadrane ..dar problema este , ce leduri sa folosesc ? ceva cu deschidere mare ar fi un SMD , dar trebuie puse pe un soclu ...
     
  11. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Am reusit pana la urma sa fac ceea ce mi-am propus! Am folosit leduri SMD , sunt la magazinele de tuning becuri pt pozitie cu 4 leduri.Am scos placuta cu cele 4 leduri si le-am lipit pe placa. Merita munca ;)) am sa pun ceva poze incurand:p
     
  12. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Scuzati calitatea pozei...e facuta cu telefonul..
     
  13. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    foarte fain au iesit :) , am si eu o intrebare , initial lumina din bord era portocalie ? ca as vrea sa fac si eu modificarea asta .
     
  14. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Da bogdane . Initial lumina era portocaliu spre rosu ;)) daca te decizi sa te bagi trebuie sa dai jos bordul si cadranele alea negre si pe spate ai culoarea aia rosie care face lumina rosie ....cu diluant si cu multe rabdare ai sa reusesti :P
     
  15. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    tare :) . merci mult de informatie :)
     
  16. clauman 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a6, 2,5 ,2002
    dodoloi a iesit marfa:)
     
  17. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    saru' mana pentru aprecieri ... eu zic ca merita munca si investitia .. apropo toata investitia m-a costat : 60 lei ledurile ... + diluant ( pe care il aveam , deci nu intra la socoteala )
     
  18. dodoloi

    dodoloi 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Locație:
    Suceava-Wien
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI AEL QUATTRO 1997
    Cateva poze pe noapte :) Urmatorul pas este sa modific toate luminile din interior cu leduri SMD piranha , cum se vede in poza nr 5 ( fac nocturna in interior ) :p
     
    maverics apreciază asta.
  19. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    As dorii sa schimb mocheta din masina .Daca stie cineva un magazin sau pe cineva specializat in asa ceva.Audi a6/s6 Avant c4.Multumesc anticipat
     
  20. bogdan89

    bogdan89 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2011
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5 -1.9tdi AWX A6 c6 - 2.0tdi blb
    Am cumparat un interior de C4 de la Timisoara!
    A ramas mocheta,am numaru de telefon daca te ajuta cu ceva!
    Ajung luni la srot,fac un pic de shopping.
     

Distribuie pagina asta