1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari ale elementelor interioare A3 8P - demontare si inlocuire

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 30 Aug 2008.

  1. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Da, multumesc frumos. Da, de fiecare data e loc de mai mult sau mai bine ;). Multumesc.:anbet:
     
  2. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Dap , am reusit sa dau mansonul jos. Este invers fata de a4. Clema este sus, nu subt maner. In spatele manerului este o gaurica , si cu o ustensila subtire orientata in sus se apasa clema . Spor.
     
  3. Emi.eee 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3 sportback 2006 , 1.9 tdi , 105 mustangi
    Salutare,
    Eu am modificat gurile de ventilatie. A iesit cam asa:

    20170426_154710.jpg
    20170426_163336.jpg
    20170426_165857.jpg
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ai slefuit bordul sau gurile de ventilaţie propriu zise ?! Clar e o modificare de bun gust si ii ofera o nota premium interiorului ! Grile asemanatoare sunt si la Mercedes A-classe 2012+
     
    Mr. Alex apreciază asta.
  5. Emi.eee 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3 sportback 2006 , 1.9 tdi , 105 mustangi
    Putin slefuit, gurile sunt de audi A3 8V. Sunt mai mari in diametru cu., sa zic vreo 10, 15 mm. Daca ai sculele necesare in 2 ore maxim rezolvi treaba. Ma simt de parca am masina noua plus ca sunt super practice adica sunt mult mai "flexibile" si sparge aerul, nu vine direct in forta spre tine. Ma gandesc ca nu vrei sa te loveasca direct in fata aerul rece de exemplu vara. Daca doreste cineva sa isi monteze il ajut cu mare placere.
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Stiu ca vin de pe A3 8V spuneam doar ca se regasesc si pe Mercedes grile asemanatoare ca si grad de comparatie :) Ma gandeam si eu sa fac modificarea pe viitor, dar le lasam la categoria detalii de "finete" momentan.

    La partea din spate ai modificat ceva ? Cele de 8V fiind mai mici si risti ca aerul sa fie pierdut. Ceva poze pentru inspiratie si pentru cei care au de gand sa modifice:

    8P vs 8V air vents
    11.jpg

    Improvizatie spate grile 8V
    5.jpg 6.jpg


    Slefuite pe lateral pentru a putea fi introduse in gurile de aerisire. Altii au ales metoda sa slefuiasca bordul ( nu sunt fan, dar poate fi o idee ).

    10.jpg 2.jpg 3.jpg
     
  7. Emi.eee 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3 sportback 2006 , 1.9 tdi , 105 mustangi
    Eu am luat putin din ambele. Cu bormasina si peria aia e cam barbar. Eu am folosit un micromotor de tehnica dentara. ;) In spate am pus un burete adeziv pe o parte si am facut o prelungire, daca scapa.....mai raceste vara navi ;).
     
  8. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Faina modificare. Acum ceva timp colegul Cristi Banica postase asa ceva si parca nu cochetam cu ele, insa la o privire mai atenta, parca intinereste interiorul destul de mult. :)
     
  9. buyak 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi a6 avant C5 2005 1.9 tdi
    Salut , cum demontez bratele de langa schimbator ca vreau sa le imbrac in folie sau piele . Multumesc
     
  10. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ai 4 suruburi daca imi aduc bine aminte. 2 sunt la vedere, fix in triunghi, iar 2 parca sunt sub chenarul schimbatorului.
    NU mai tin minte bine daca sunt chiar acolo. Daca nu sunt la schimbator, sunt fix in capat, unde e locul de depozitare. Am desfacut bratele de zeci de ori, dar am tot uitat :D
     
  11. buyak 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi a6 avant C5 2005 1.9 tdi
    si ala de la schimbator cum il scot ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    buyac deja intrebi despre ceva ce s-a mai mentionat pe forum. Scoti rama schimbatorului (asta se scoate dupa ce indepartezi/deschizi scrumiera si bagi mana sa tragi de rama cu mare grija din fata si pe urma din lateral) si o sa vezi suruburile. Vezi ca exista youtube. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse.
     
  13. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Salut, stie careva daca este greu de dat jos bordul? Am demontat toata partea de jos si mijloc, vreau sa stiu daca se poate da relativ usor jos si partea de sus. Nu am gasit niciun tutorial nimic...
     
  14. Ciprian_G 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 FSI -2004
    Salut aiciandrei,
    Fiind in cautarea unei informatii pentru o modificare a manerelor pe care vreau sa o aduc masinii mele, un A3 8P din 2004, am gasit un post cu descrierea masinii tale, din care citez :
    Am boldat/italic - ce ma interesa din acesta.
    Rog cand ai timp sa detaliezi putin operatiunea de demontare (e ceva ce pot face singur cu un minim de scule ?) si imbracare a acelor manere.
    Mentionez ca eu am imbracat in piele intoarsa, manerele cotierelor din usi, respectiv cotiera centrala (tipa care mi le-a facut mi a spus ca in general nu poate imbraca ceva ce nu a avut apriori o imbracaminte- gen cotierele care aveau deja un vinil de fabrica).

    Iti multumesc anticipat pentru disponibilitate.
     
  15. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Sper ca postez bine aici ,tine de demontare:

    Am un greieras in consola centrala(de la frana de mana) mai exact unde este acel buzunar de langa bricheta. Peretii buzunarului scartaie,se misca si imi sta pe creier. Am reusit sa desurubez totul inclusiv scrumiera de sub climatizare dar nu am reusit sa o scot.
    Dupa ce am mai cautat pe 'net,cred ca trebuie scoasa si unitatea (ceea ce mie nu imi surade),nu vreau sa zgarii plasticele sau alte lucruri fara sa am scule 100% potrivite.

    Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi de cum as putea face operatia mai usor si fara riscuri:)
     
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Desurubeaza suruburile de la scrumiera si scoate plasticul negru din spatele ei, e un plastic sub clima in spatele scrumierei. Il scoti tragand de el in sus de langa capacul scrumierei. Dupa, poti sa tragi in sus scrumiera din partea de unde ai desfacut cele doua suruburi, fara frica, si dupa o rotesti usor ca sa o scoti mai bine dintre triunghiurile acelea din parti,doar sa fi atent sa nu zgarii cele doua triunghiuri din parti, care sunt montate pe consola centrala. Nu e nevoie sa demontezi altceva.
     
  17. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Da acel plastic de sub clima nu am reușit sa îl scot. După ce îndepărtez scrumiera complet iese și toată consola?
     
  18. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Eu cand o scot fac parghie cu o surubelnita intre plastic si capac scrumiera si iese. Trebuie sa tragi mai tare putin fara frica, nu se rupe nimic la el. Dupa trebuie scoasa toata scrumiera cum am zis mai sus, cele doua triunghiuri, cotiera daca ai... si mai mult nu stiu, ca eu nu am desfacut si consola...
     
  19. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Multumesc frumos.

    Nu am de ales decat sa incerc sa vad daca asa iese si consola sau sa aflu daca pot sa scot bricheta pentru a avea acces la interiorul acelui buzunarel incat sa ii rezolv greierul.
     
    mirceacml apreciază asta.
  20. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    In caz ca se mai întâlnește cineva cu aceasi problema: nu am mai demontat consola,ci bricheta(am tras mai tare de ea și a ieșit). Prin orificiul brichetei am băgat mâna și am antifonat acel buzunar cu pâslă.
     
    daddu87 și mirceacml apreciază asta.

Distribuie pagina asta