1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari exterioare A4 B7 - pachet crom - bara fata-spate - eleron portbagaj - praguri - grila

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 30 Aug 2008.

  1. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Buna ziua
    Cum stam in lockdown, unii bineinteles, m-am apucat de completarea pachetului s-line exterior. Fusta sau spoiler bara spate am gasit, montat, urmeaza capota portbagaj si bara fata. Bara fata vine plug&play? Trebuie sa fie de pe un model diesel avand in vedere si deflectorul de aer de la intercooler care este pe partea stanga? Acesta din urma se potriveste de pe bara normala pe cea de s-line? Am citit topicul, nu ma dojeniti dar as vrea sa fiu sigur cand voi pleca in road-trip sa le iau. Multumesc.
     
  2. soryf

    soryf 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2015
    Locație:
    Drobeta Turnu-Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 ,1.9 BKE , 2006
    Am schimbat eu bara fata normala cu una s-line si este plug and play ... si nu prea . A trebuit sa bricolez putin pe la deflectorul de aer de la intercooler (nu mult) si iti sugerez sa iei si intaritura , pentru ca se potriveste cea non s-line , insa suporturile de plastic cu surub (inaltatoarele) , sunt cam reglate la maxim sus si nu prea imi place gap-ul intre capota si spoiler ( e cam mare ) . In rest ... rabdare ... Bafta !
     
  3. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Multumesc... deci sa iau si intaritura, armatura,ok! Sa fie alt deflector la intercooler? Incerc sa-l iau si pe asta!
     
  4. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Am găsit în final o bară în mințile ei. Nu știu de pe ce model este, se află la montaj, acum mai am nevoie de piesa ce vine montata în spatele grilei cu halogen în parte dreaptă a mașinii. În stânga bricolez cumva deflectorul de aer existent de la intercooler. M-ar ajuta un cod de piesa pe original, deflector pentru bara S-line. Mulțumesc.
     
  5. Yo81 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2020
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b7, 2.0 ALT 131 HP , 2007
    M-am apucat sa fac si eu niste modificari exterioare la un A4 B7 Avant. Ornamentele de usi S-line 60 euro, eleron hayon 70 euro, ornamentele de prag care vin peste pragul de plastic 40 de euro. Toate sunt OE. La bara fata am pastrat actuala care nu este de S-line si am pus o grila retrofit RS4. In afara de grila, piesele OE le-am comandat din Polonia. Sunt mult mai ieftine. Si au piese, nu ca la noi adica scumpe si putine.
    Am bara prost aranjata ca trebuia sa plec in Romania si nu am stat sa-mi bat capul sa o bag pe acele 2 ghidaje. Asa ca acum trebuie sa o demontez din nou. :)
     
  6. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Nu pricep ce modificari vrei sa faci dar numai OE n-or fi. Eu am reusit sa montez aproape toate elementele S-line exterioare: capac portbagaj, spoiler-deflector bara spate, bandouri si o bara fata completa la care mai am de lucru. Cum nu am mai avut timp sa caut ornamente-piese ce vin in spatele grilelor de la proiectoarele de ceata o las dupa sarbatori..
    Sarbatori fericite tuturor.
     
  7. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Buna ziua Domnilor
    Scriu pentru cei care doresc sa-si modifice masinile stock la un pachet S-line cu costurile mele aferente acestui lucru. Aici, in Germania, sunt mai multe oportunitati pentru ca vin multe masini la dezmembrat din UK. Nu as fi putut face asta in Germania unde o bara de S-line te rupe la pret si nu prea am vazut mai nimic pe e-bay.
    Asadar, am inceput acum 2 ani cu bandourile, 90 de Euro plus 40 vopsitul, deflectorul sau spoiler bara spate care merge plug&play la 150 lei plus vopsitul intr-o nuanta putin mai deschisa decat originalul sau cel putin asa mi s-a parut mie si asa l-am facut eu, acesta din urma a fost bonus la mine. Capota de portbagaj undeva la 450 de lei cu tot cu cheltuielile aferente, combustibil pentru cautare si achizitionare, mai am de dat un polish si de reglat si gata cu spatele pentru ca am luat pe culoare.
    La bara fata e mai complicat, caut de 2 luni si am gasit una buna, fara lovituri sau rupturi si proaspat vopsita in nuanta mea de pe masina la un `dealer` ce tocmai vindea masina, toata lovita si la vreo 300.000 de km dar care primise bara si era sus pe masina. Cost .. 250 de Euro plus bara mea la schimb. Bara vine de pe un 3.0 tdi, maine merg sa iau o armatura OE pentru ca intradevar gap-ul dintre capota si grila este cam mare si mai este problema grilelor de la proiectoare.
    Pentru partea dreapta ar trebui una OE cu codul 8E0807682G 01C sau cel putin asta am gasit eu ca la reprezentanta nu au stiut ce vreau, asa ca am cautat, am gasit si la dezmembrari dar ghici, am primit-o goala fara nenorocitul acela de plastic decorativ. Ma rog, ce-o fi din spatele ei asa ca s-o ia naiba si nu mai dau 40-50 de Euro pe una noua (cea fara plasticul aferent a fost 70 de lei trimisa in locul unui deflector aer dreapta s-line) si tot maine iau doua deflectoare de aer pentru intercooler 3.0 tdi tot de pe un s-line de Anglia la 100 de lei si sper sa le bricolez elegant. Daca aveti ceva idei mai bune cu placere.
     
    Ultima editare: 5 Ian 2021
    soryf apreciază asta.

Distribuie pagina asta