1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare - retrofit sistem spalare faruri la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Dr. Gabriel, 4 Mar 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Asa cum am promis revin si cu tutorialul pentru montare sistem de spalare faruri. Tot cu ajutorul lui CATA181 si a sfaturilor lui BORESQUE am achizitionat de la dezmembrari tot sistemul de spalare faruri. Ce va trebuie ?
    1 - vanzator de piese SH serios
    2 - Bara fata cu gaurile decupate pentru spalatoare. Nu este obligatoriu sa luati si armatura pentru ca bara care nu are spalatoare la faruri, pe sub ea, are gaurile prefabricate in armatura. ( cel putin la NON facelift asa este)
    3 - spalatoarele propriu-zise cu mansonul pe care vin prinse pe bara, cu tot cu furtunele care vin de la vasul de apa. ( spalatoarele se probeaza daca bagi cu furtunul presiune si daca se ridica macar sunt ok. Eu nu am avut suficienta presiune sa le fac sa stropeasca dar s-au ridicat si am vazut ca nu curge apa pe langa ele) Sa nu fie crapate
    4- vasul de apa cu tot cu pompa de apa pentru spalatoare. Si vasul vostru are aceeasi configuratie doar ca nu are data gaura unde vine pompa, si nu are senzor de nivel Foarte important sa va dea garniturile in care vin infipte pompele de parbriz si faruri. Vasul mai are un senzor pentru masinile cu BC sa indice nivelul.
    5 cablurile sa le taie suficient de lungi cu tot cu mufa ca sa va permita sa faceti legaturile.
    5 - Sub bord, sub volan mai exact este releul 4 B0 955 531 E sau scrie pe el 603. Va trebuie releul ala cat si mufa in care vine el infipt cu firele taiate suficient cat sa se faca legaturile.
    ATENTIE !!! Inainte de a monta bara pe masina, dupa ce ati montat spalatoarele la farurie, probati-le cum se ridica, efectiv ridicati-le cu mana sa vedeti daca ating in bara si daca revin in interior fara sa atinga, ca sa aveti posibilitatea sa le reglati.

    REvin cu poze spre seara. O zi buna.
     
  2. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    poze montare retrofit spalatoare faruri

    asa cum am promis am revenit cu poze de la operatiunea "jetul la faruri"
     
    Vasi95 apreciază asta.
  3. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    din pacate nu merge sa editez postul anterior si sa pun poze care in total sa depaseasca 10 MB. Am incercat cu poze editate mai mici dar nu le incarca. As avea rugamintea la moderatori sa nu inchideti postul deoarece mai am poze de incarcat.
     
    Vasi95 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta