1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor 3.0 TDI la A6 C6 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bonsai, 7 Ian 2008.

  1. bonsai 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro
    Salutare!
    Ma cam roade o curiozitate: cam care e costul unei revizii la un a6 3.0 tdi quattro. Prima revizie e mai scumpa?Thanks!
     
  2. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Mai eu acum de curand am fost la ei sa ii intreb si mi-au spus ca revizie normala adica toate filtrele ulei, combustibil, aer , si doua filtre de polen plus 9 litri de ulei plus manopera undeva pe la 12 milioane cam asa. Asta am intrebat la Porche Bucuresti Nord
     
    Ultima editare: 8 Ian 2008
  3. B-77-GUZ 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2007
    pe mine m-au costat toate filtrele plus 9 litri de ulei vreo 9 mil si ceva plus 2 mil manopera tinand cont ca am facuto la un prieten deci cred ca la porsche sare de 14-15 mil:)
     
  4. bonsai 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro
    multam fain de raspunsuri. Totusi.....eu pana acu' m-am dat cu o octavia si..o revizie normala batea 8-9 milioane.Si nu erau decat 4 litri de ulei...sunteti siguri ca la un A6 bate la 12 mil si nu mai mult???
     
  5. B-77-GUZ 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2007
    dap atat pai numai uleiul a costat pana in 5 mil 550 mii lei litru parca si restu filtrele toate:)
     
  6. Merlin

    Merlin 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 3.0 tdi quattro , 4f bmk
    8 mil revizie insemnand filtre toate ( ulei , polen , etc ) asta pt un a6,2.5 v6quattro

    maine sunt programat la schimbat placutele de frana, e 770 mii manopera + 280 ron fara tva placutele, pe fata ma refer,
     
  7. romeo_brunetzelu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti
    intretinere a 6

    imi putetzu spune si mie va rog frumos care este costuld e intretinere pe an pentru un audi a 6 din 2006, cand zic cost de intretinere ma refer la reviziile periodice pe care trebuie sa le fac
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Draga Romeo, reviziile survin la un anumit numar de ani, sau la un anumit numar de KM parcursi. nu cred iti poate da nimeni o estimare concreta.
    intr-un an pot sa nu fac nimic, sau maxi sa schimbi uleiul si filtrul de ulei/aer.

    in alt an poti face distributia si cine mai stie ce... cati KM are masina ta?
     
  9. vinvechi 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 TDI quattro tiptronic 224C
    revizie 30k

    Eu am facut o la reprezentanta Audi la 30mii de km si m a costat 380euro fara TVA.
     
  10. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Foarte greu de facut o astfel de estimare ! Prea multi parametri necunoscuti ! Spune si tu macar mai multe despre masina si cati km faci tu pe an de exemplu !
     
  11. romeo_brunetzelu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti
    Trebuia sa ma exprim mai bine , momentan am un LOGAN 1.4 mpi dar asta conteaza mai pootzin , ceea ce vreaus a va spun este ca vreau sa dau loganul si pe banii obtzinutzi de pe el mai vreau sa adaug vreao 13 000 de euro ca sa ajung cumulat la un total de vreo 18 000 euro si sami achizitzionez un audi a 6 , dar nu stiu cam cat ma duc pe an costurile de intretinere, nu stiu daca imi permit sa intretin o asa masina de achizitzionat mio achizitzionez dar nu stiu daca o pot si intretine din punct de vedere financiar ca am auzit ca costurile de intretine sunt destuld e mari pt un asemenea model
     
  12. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Revizia o faci la 15.000 km ! Trebuie sa schimbi filtrele+ulei ! La 120.000km distributia daca nu e pe lant ! Bujiile la fiecare 60.000km ! Daca faci reviziile la reprezentanta te ajunge la maxim 1000 RON ! Placutele de frana se schimba mult mai rar decat la Logan de exemplu ! Eu zic ca se merita sa treci pe A6 ! Adik cred ca meriti tu mai bine zis :) La ce motorizare te-ai gandit si din ce an ? Multa bafta !
     
  13. romeo_brunetzelu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti
    ms frumos pentru aceste sfaturi deosebit de folositoare pentru mine dat fiind faptul ca nu sunt foarte in detaliu despre acest lucru spre deosebire de tine.Poi mam gandit la un a 6 din 2005 , cu vreo 180 de cai putere mam interesat si am vazut ca , cu vreo 19000 de euro pot sal achizitzionez,din germania
     
  14. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Deci e varianta 2,5 TDI ! Sa aiba carte service cand cumperi masina ca sa poti verifica km sau daca nu are poti verifica dupa seria de sasiu la orice reprezentanta cand a facut ultimul service in afara si la cati km ! Multa bafta !
     
  15. coexist 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3.0 Tdi quattro
    Daca e din 2005, cred ca e vorba de varianta 2.7 Tdi, care are 180 cp.
     
  16. PCH

    PCH 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2,0 TDI S-Line
    salut
    eu am facut revizia in mai la cardinal motors. s-au schimbat filtre, ulei - fara placute + alte citeva nimicuri. cost: ~14mil.
     
  17. mastercard 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    SM
    Masina:
    Audi A6
    mie imi apare pe bord: service in 1100 km.
    asta presupune schimbarea filtrelor, a uleiului sau ceva mai complicat?
    nu pot sa ma duc cu ea la reprezentanta pt ca in Satu Mare nu exista...
     
  18. eStatic

    eStatic 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI Quattro
    Turometru la relanti

    Salut, am un A6 3.0 TDI Quattro cu cutie automata si am observat ca la relanti, in N, turometrul sta la 800 RPM dar din cand in cand, 5-15 secunde, pica 2 milimetri si se simte si pe motor treaba asta. Aveti idee ce ar putea sa fie?
     
  19. eStatic

    eStatic 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI Quattro
    Am mai dat o tura cu ea si am observat ca turometrul se misca putin in jos si daca de exemplu incerc sa deschid geamurile, misc putin volanul, etc. E normal?
     
  20. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    a 3

    este normal sa oscileze turometrul la miscari ale volanului pe loc sau la deschiderea geamurilor pentru ca se creaza presiune in pompa de servo respectiv alternator si creste turatia motorului
     

Distribuie pagina asta