1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor Benzina 1.8 T la Audi TT Mk1 (8N) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de ulysse, 18 Iun 2007.

  1. bruce77 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.8T
    Adibose, m-as bucura sa ai dreptate fiindca remedierea defectiunilor ar costa mai putin... dar cand din 4 ceasuri de bord 3 o iau razna e coincidenta prea mare, mai ales ca la tt-uri e o problema cunoscuta.
     
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    man, eu ma refer aici la doua chestii simple, una este pe parte mecanica/analogica, indicatorul de umplere al rezervorului da? si cealalata, este un simplu senzor in bidonul de lichid spalare....
    este logic ca nu ambele probleme se pot datora indicatorilor de bord....poate doar aia cu benzina...
     
  3. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    La primele 2 probleme iti pot raspunde aproape la sigur :)

    1. Instrumentele de bord s-au defectat. Cred ca 70-80% din TT-uri au problema asta, in special indicatorul de temperatura si rezervor. Eu am reglat acele de 3 ori pana acum si tot o iau aiurea, cum vor ele :)

    2. Umple rezervorul cu apa si uita-te daca iti curge prin spatele rotii stanga fata. Daca da, e spart rezervorul. Forte des se fisureaza prin locul unde este prins rezervorul de caroserie, mai exact la cea mai de jos ureche(daca pot sa-i spun asa). Din cauza ca aproape toata greutatea rezervorului se sprijina in acea prindere, si din cauza ca masina e destul de rigida, cedeaza destul de des. Poti sa cumperi altul, sau poti sa-l lipesti pe cel vechi :)
     
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    rezervorul la TT ajunge pana roata stanga fata a masinii ?
     
    Ultima editare: 30 Oct 2009
  5. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    nasol o masina pe care nu prea o cumpara prea multi britanici
    aceste probleme de care spui tu aici au facut mare tam-tam si TT-ul a cam cazut pe locul 2
    Sa rezolvi problemele amintite o sa te coste in jur de 1000euro
    Normal problema ar trebui rezolvata gratis de AUDI-Romania
    urmareste investigatile facute de BBC in urma mai multor plingeri facute de propietari acestor masini
    http://www.youtube.com?v=GglXZ8Pjau4
     
  6. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Rezervorul e chiar in spatele rotii stanga fata......prins in aripa in 2 sau 3 suruburi. :)
     
  7. bruce77 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.8T
    Adibose credea ca te referi la rezervorul de benzina... pt cateva momente si eu. :D
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    are dreptate Bruce! :)))
    la naiba...si el vorba de rezervorul de spalator parbriz! :D

    interesant, dar totusi nici Audi UK n-au inlocuit indicatoarele gratuit pt masinile in afara garantiei....
    in Romania n-o sa se intample asta..cu siguranta.

    Titina, spune-ne te rog daca tu cand plinul la spalatorul de parbriz, mai ai solutie de spalat. sau daca sub masina gasesti balta...
    ar trebuie sa incerci sa stropesti pe loc geamurile, fata spate, si in acelasi timp cineva sa se uite sub masina sa vada daca cumva nu curge solutie pe langa.
     
    Ultima editare: 30 Oct 2009
  9. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    TT-ul este masina favorita britanicilor si Club TT Britanic este cel mai mare club TT de pe glob
     
  10. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ...PROBABIL a fost!!!:)
    daca tot ai adus in discutie masina favorita a britanicilor este BMW;)
    in fiecare saptamina fac in jur de 1700-1800 mile in uk.....sincer nu cred ca vad saptaminal 3-4 TT-uri.....sau probabil le folosesc numai noaptea:)
    Cit despre forum nu vreau sa te contrazic.....nu am intrat pe acesta niciodata...Nu ma interesat!!!!
    poate ai dreptate totusi nu vad masinile pe drum:uhm::):)
     
  11. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    are dreptate George...englezii au un forum dedicat in exclusivitate TT-urilor.. :) tt-forums este imens, cu peste 20 de mii de utilizatori si online mereu gasesti cateva sute..
    BMW-ul are si el forumistii sai, dar cu pana in 50k de useri..pe cand VW-Audi are peste 120k de useri...wow..oamenii aia chiar sunt nebuni.

    in fine, nu vreau sa fac politica intre ce masini plac englezilor sau irlandezilor...dar cu siguranta TT_ul este iubit in UK.
     
  12. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    m-am trezit si io dupa o saptamana sa raspund:
    - am umplut cu stropgel, s-a stins, am dat doua fasuri pe parbriz si s-a aprins din nou
    - m-am uitat pe sub ea, pe langa ea, prin ea :p (oricum ma uit intotdeauna in urma cand plec de pe loc ca sa vad daca n-am lasat "urme") nimic, uscat.
    - stropgel are ca da pe parbriz cu furie
    - la nurvil mi-au zis ca-i senzorul, il schimb. necazul e ca-i pus intr-o pozitie incomoda si-o sa-mi demonteze un sfert de masina, asa ca manopera va costa mai mult decat piesa. ghinion. pe de alta parte nu-mi convine sa-l las asa ca-i enervanta "arteziana" aia galbena pe bord.

    in rest merge de duduie, o iubesc din ce in ce mai mult :blush:
     
  13. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    dupa cum am spus in primul post...sensorul .. ;)
     
  14. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ....si un nr privat foarte interesant care l-am vazut ieri in nottingham pe TT
    TinTin(desigur conducea o domnisoara):)
     
  15. razo

    razo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT S-line 2.0 TFSI 2008
    eu ma simt norocos :) n`am avut nici o problema cu a mea.. doar un stop dreapta spate ars care a dat batai mari de cap prietenilor mei de la mazda care l`au schimbat :))

    cat despre indicatoare sigur e senzorul.. mai ales daca nu curge.
    butonul de care ziceai la inceput se gaseste la reprezentanta .. doar ca se cumpara in set cu a fost la mine toate 3 .. aveam butonul de avarie cojit de la o prostie de dodorant lasat aiurea. costa cam 200 ron
     
  16. Lup.Tzicnit

    Lup.Tzicnit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 1.8 T 2005
    Motor 1.8 T la Audi TT Mk1 (8N) - diverse probelem si rezolvari

    Salut ! Sunt mai nou pe aici , abia am achizitzionat un TT dupa ce mi-am dat un A4 model nou :drool: . Si am si eu o nelamurire ......
    Am un TT 1.8 Turbo 180cp 2005
    Sincer nu ma pricep la mashini deloc ....dar am impresia ca motorul scoate un tzacanit dar nu prea tare, constatnt in functzie de aceleratzie .
    Poate cineva care are un TT sa ma ajute intr-un fel ? sau sa imi recomande pe cineva ?
    Am intrebat catziva cunoscatori/mecanici si ei spun ca e normal ... nu am gasit un alt TT sa vad daca face la fel .
    Ce-i derpt sunt si un pic perfectzionist ....
     
    Ultima editare: 20 Noi 2009
  17. al1n

    al1n 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    alba iulia
    Masina:
    audi tt, 1,8 l,180 cai, albastru interior-exterior
    ai facut un test sa vezi daca da vreo eroare?si eu am un tt dar mai vechi si nu se aude nici un zgomot suspect.
     
  18. Lup.Tzicnit

    Lup.Tzicnit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 1.8 T 2005
    Daca imi spui si unde sa fac test ... :) ar fi bine
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2013
  19. Hudy

    Hudy 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 1.8T Quattro
    re

    Nici la mine nu se aude vre-un zgomot ciudat.
    Iti pot recomanda la-service.ro
    Daca iti faci programare inainte, iti face o verificare gratis cu conditia sa lasi un feedback aici pe site(e la rubrica publicitate). Eu am fost ieri si am fost f multumit.
     
  20. mario242

    mario242 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    București / Constanța
    Masina:
    Future>A6,Ex. B6
    Lup.Tzicnit tie iti tacane lantul mai mult ca sigur. Asta nu e o problema grava poti sa mergi asa mult si bine fara nici o problema dar la fel pot fi si rolele de la intinzator (vorbesc de lantul la distributie-ax came).
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2013

Distribuie pagina asta