1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod BLB la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ASU8, 27 Mai 2008.

  1. ASU8 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 2005 blb 103kw
    am un audi a4 2005 motor BLB 104kw
    apare o intrerupere sporadic
    stiti careva motivu?
    mersi
     
    Beches Bogdan apreciază asta.
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    cred ca o descriere a problemei i-ar ajuta pe alti membri sa-ti ofere o explicatie.
     
    Burov Pavel apreciază asta.
  3. pifoss

    pifoss 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Fluctuatii relanti Motor 2.0 TDI 140 hp(BLB)

    Salut! Am aceasta masina din Noiembrie 2008. In momentul cand ajunge apa la temp normala(90) cand sta la relanti simt un tremurat usor. In teste a iesit perfect. Mi s-a spus ca este din fabricatie. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?:aggressive:
     
  4. sanchy24 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 2.7 TDI 2007
    Eu cred ca nu e normal cum zic ei, asta din punctul meu de vedere care am un 2.7 TDI si nu se simte absolut nimic.
     
  5. pifoss

    pifoss 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    multumesc de raspuns. Nici eu nu cred ca este normal. Astept o parare de la cineva care are BLB. Poate se confrunta cu aceeasi problema
     
  6. S-line 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2008
    Locație:
    Around
    Masina:
    A4 2.0TDI
    Am mers in service(Auto World) in CLuj cu aceeasi problema, au testat masina si mi-au zis ca nu e nimic in neregula. Cei din service spun ca asa se comporta motorul de 2.0 TDI. Nu mi se pare normal dar, alt raspuns nu am primit.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2012
  7. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Poti sa stai linistit. a mai fost arhi-discutata aceasta problema. si eu o am la fel,e din fabrica problema,toti posesorii de 2.0 tdi pe a4 o avem
     
  8. audiaudi2424

    audiaudi2424 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    AUDI A4 2002...1,9TDI..131 CAI
    si eu am 1.9 tdi si simt mici modificari tremuraturi foarte mici ca intensitate din cand in cand
     
  9. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Eu am BLB, la mine vibreaza uneori, am observat ca este de la motorina! Incearca sa alimentezi de la diferite statii si ai sa vezi ca se comporta diferit. Un prieten cu A6 si motor BLB are aceleasi sintome!
     
  10. FRODO

    FRODO 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A4 b7 2.0 TDI
    Si la mine apare un tremurat la relanti cand e motorul cald, nu tot timpu, am incercat si cu aditivi la motorina (metabond megasel) dar degeaba, se pare ca sunt cam BLB balbaite din nastere.
     
  11. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Eu am cod motor BRE si tot balbait e :p . Nu ma deranjeaza foarte tare,dar sincer,cred ca puteau si inginerii de la audi sa o rezolve cumva,nu credeti?
     
  12. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    Vibratiile si un zgomot infundat sunt produse de volanta cu masa dubla care se afla intr/un anumit grad de uzura destul de avansat, daca aveti ambreiajul tare si tine destul de sus atunci e clar trebuie schimbat tot kit/ul cu volanta cu tot. Eu tocmai am facut operatiunea si nu/mi vine sa cred ca e tot masina mea.
     
    Adryan12 apreciază asta.
  13. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Masina mea are 19.000 de km...nu cred ca e volanta sau ambreiajul...:p
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2012
  14. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    Mergi la un service unde se repara audi si vw in garantie si vei vedea ca sunt destule volante albastrite in garantie. Imi doresc sa nu fie cazul la tine, dar trebuie avut in vedere si acest aspect.:readit:
     
  15. kempes

    kempes 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A4 2.O TDI
    Salutare am un 2.0 tdi BLB si la mine la fel se prezinta balbaitul parca ar merge in 3 cilindri la fiecare 10-15 secunde ,dar la intalnirea de toamna si Radone mi-a zis ca si la el se manifesta la fel motorul.Pe tester nici mie nu mi-a iesit nici o eroare la motor,asa ca zic sa stai linistit...
    kem
     
  16. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    M-ati inteles gresit. Nu imi fac griji ptr ca toate fac asa,a fost un topic deschis si era plin de utilizatori care se plangeau de aceeasi problema. Si consilieriii de service de la porsche spun acelasi lucru,ca asa sunt motoarele de 2.0 tdi. asa fac ele. e un simplu dardait la relanti cand se incalzeste motorul...atata tot...
     
    XanderX apreciază asta.
  17. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    In secolul 21 suntem mai toleranti cu tehnica, un simplu dardait, atunci reclama cu paharul cu apa pus pe masina era la motoare oprite probabil, nu?:friends:
     
    Alfredo apreciază asta.
  18. ArminYUN 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 2.5 tdi 163cp automatic B6
    aceasi problema o am si eu dar pe 2.5 tdi b6(2004)....nu stiu ce are:think:
     
  19. FRODO

    FRODO 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A4 b7 2.0 TDI
    Se poate sa ai dreptate daca ai schimbat-o si nu mai balbaie, sa sti ca si eu am observat ca in trafic foarte aglomerat cu semafoare si plecari repetate de pe loc in momentul cand acceleram si lasam usor ambreajul se cutrenura motorul, fapt ce ma facut sa ma gandesc ca ambreajul se va duce in curand, mentionez ca ambreajul nu e tare si nu tine sus.
    Cat a costat ce anume ai schimbat si mai ales cum aratau piesele schimbate, daca esti amabil.:weight_lift2:
     
  20. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    Am schimbat kit-ul de ambreiaj format din rulment, placa de presiune si disc impreuna cu volanta cu masa dubla, toate marca Luk, iar cele demontate de pe masina pe original cu sigla audi erau tot luk. Operatiunea s-a executat la Service Ami Center vis-a-vis de aeroportul Baneasa. Preturile sunt rezonabile fata de reprezentantele audi-vw, trebuie sunat si va face oferta de piese si manopera. La mine discul de ambreiaj era la limita niturilor mai avea sub un mm pana la fier pe fier cum se spune, iar volanta nu avea mare joc si initial nu voiam sa o schimb, era foarte putin albastra, dar avand in vedere ca era originala din fabrica, iar km am aproape 200000, am schimbat-o si acum ma felicit. Nu mai recunosc masina si nu aveam simptomele de volanta dusa, dar cred ca nici mult nu mai era, oricum se recomanda schimbarea intregului ansamblu.
     

Distribuie pagina asta