1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor diesel 2.0 TDI la A6 C7 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de kolosu, 31 Oct 2015.

  1. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    @OvYd3L ce cod are ECU al tau, poate exista vreun update aparut. Oricum, cat timp functioneaza, ignora. Poate e din ciclul, "asa fac toate".
     
  2. OvYd3L 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 TDI 150CP CSUD, 2016
    Scuze ca raspund dupa atata timp. Codul motorului este CSUD 2.0 tdi ultra 110 kw, generatie motor EA288.
    Masina are versiunea stock 0746. M-am interesat si este o versiune mai noua si anume 9971. Mi-e sa nu fie diesel gate si sa am mai multe probleme dupa.
    Credeti ca rezolva problema mea?
    Tacanitul de injector defect apare dimineata la rece si dispare la o apasare mai ferma a acceleratiei, reaparand iar in urmatoarea zi dimineata la rece.
     
  3. Marcel 95 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2023
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A6, 2.0,2015
    Salut.
    Am un Audi A6 C7 2.0 diesel(190cp) 2015 Euro 6 si as avrea sa stiu cum aș putea sa verific dacă garnitura de chiulasa este fisurata, arsa, etc. ?
    De câteva săptămâni ma confrunt cu o problema legata de sistemul de răcire, mai exact îmi scade antigelului din vas. Cu ceva timp in urma am schimbat distribuția + pompa de apa, după vreo 8.000 km mi s-a aprins în bord becul de la lichidul de răcire, imediat am verificat nivelul lichidului din vas și era sub minim. Am completat normal și după 2 săptămâni mi s-a aprins iarăși becul de la antigel. Am fost cu mașina la reprezentanta Audi iar cei de acolo miau spus ca nu exista nici un fel de scurgere de antigel. De când am sesizat aceasta problema nu am văzut sa scoată fum alb sau sa se comporte ciudat. Îmi puteți spune ce ar trebui sa fac pentru a remedia asta ? Multumesc.
     
  4. Power tdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2021
    Locație:
    Abrud
    Masina:
    A4 B8 cjca an 2013
    Cauze sunt foarte multe, greu de ghicit, din spatele tastaturii. Eu banuiesc ca se face presiune mare in vas expansiune. Este o solutie speciala care se pune intr-un aparat, care se conecteaza la vasul de expansiune. Daca solutia respectiva isi schimba culoarea, chiulasa are probleme sau poate pierde antigel pe la racitor admisie, racitor gaze pentru EGR, furtunuri, etc., etc
     
  5. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Salut,
    Motoarele de 2.0 TDI cod CSUD, DDDA fabricate dupa 2015 fac parte din grupul motoarelor cu problema (deterioare imbus) la pompa de ulei ?
     
  6. klausdiag 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    audi A6 C7 2013 CGLC 177hp
    Nu fac parte.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa 2015 s-a rezolvat problema cu imbusul de la pompa de ulei (are alta constructie pompa de ulei) la motoarele 2.0 tdi dar este o alta problema, la cureaua pompei de ulei care trebuie inlocuita odata cu distributia chiar daca producatorul NU mentioneaza asta. Sunt foarte multe cazuri cand acea curea a pompei de ulei, ce sta in ulei, se deterioreaza grav si se rupe iar pe cale de consecinta distrugeti instant motorul.
     
    Aurel G apreciază asta.

Distribuie pagina asta