1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My beauty - Audi Avant A4 B8 Black

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de flavius89, 11 Feb 2014.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sandumbogdan E bine daca gandesti asa, cauciucuri la fel folosesti Made in China, elemente de directie ? Nu va zgarciti cand este vorba de siguranta in trafic, nu sunteti singuri pe strazi, mai sunt si alti participanti in trafic. Un set bun de placute poate face diferenta intr-o situatie limita. Nu toate franeaza la fel la rece, la cald, in aceleasi conditii.
     
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    sandubogdan se referea că pentru el, cele mai ieftine plăcuțe sunt suficient de utile datorită drumurilor și stilului de condus. până la urmă, nimeni nu zice că un produs scump nu îți merită banii, ci că în funcție de utilizare este posibil ca un produs mai ieftin să fie recomandat. un set de plăcuțe ieftin va face exact ceea ce face și un produs scump, doar că se va uza mai repede și în anumite condiții va avea performanțe mai scăzute, dar va avea frâne. toți utilizăm lichid de frână pro-race sau mai știu eu ce alte elemente? chiar și cauciucurile made in china pot fi utilizate foarte bine, dacă știi că nu rulezi cu viteză...
    eu reparațiile le fac cu cele mai scumpe piese, dar îi înțeleg pe cei care apelează la variante mai ieftine cu condiția că trebuie să fie conștienți de alegerile făcute
     
  3. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
  4. ovidiu.crc

    ovidiu.crc 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi 170cp CAHA
    Eu unu am ate normale si is foarte multumit de ele
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Flavius, eu le am avut pe ambele, si Zimmerman si Ate Ceramic (in prezent). La franare nu am observat nici o diferenta intre ele, in schimb cele ATE nu mai lasa praf pe jante, nici unul din modele nu mi-au scartait vreodata.
    Nu stiu ce pretentii ai tu de la ele dar stiu ca pentru modelul meu era ceva diferenta de pret intre Zimmerman si ATE Ceramic (mai scumpe).
     
  6. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Salutare dragilor,

    Am optat pentru ce este mai bun raport calitate-pret. Am zis ca merita ceea ce este mai ok si cu mai putine dureri de cap pe urma + fiabilitate garantata.

    Asa ca am optat pentru : KIT complet ATE atat pe fata cat si pe spate.

    De exemplu pentru doritori, am gasit la nemti o oferta faina, la care astept sa-mi ajunga comanda:
    http://www.ebay.de/itm/ATE-BREMSSCHEIBE-BREMSBELAGE-BELUFTET-314-VORNE-AUDI-A4-8K-B8-AB-07-A5-8T-/291250959615?hash=item43cfe8f4ff

    Toata distractia cu 4 discuri de franta si seturi de placue fata-spate, ma va ajunge pe la 300euro
     
    Ultima editare: 1 Sep 2015
  7. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Cu balena la plimbare :)
     
  8. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Voiam sa va intreb, urmeaza curand sa schimb discurile si placutele de frana - inca astept comanda de pe ebay sa apara. Vreau sa-i schimb si lichidul de frana. Ce ar trebui sa-i pun? caci efectiv n-am nici o idee de model / cod etc.

    As mai vrea pe lista de imbunatatiri vizuale:

    - sa-i schimb schimbatorul cu cel S-line ce se vinde aici pe forum dar nu mai gasesc topicul (nu stiu daca mai sunt pe stoc)

    - sa-i schimb in jurul instrumentelor de bord acel trim gri in modelul de la facelift revizuit ce vine dintr-o bucata. am rascolit tot ebay-ul pentru a da de asa ceva dar fara sansa... a zarit careva trim ul ce inconjuara acele de bord /mmi de b8.5(Facelift) ?
     
  9. camicatze 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2010
    Iti recomand ATE SL6
     
  10. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Hai sa te ajut eu aici
    1) le gasesti pe allegro sau la APC reper
    2) vezi ca trebuie schimbat asa:
    - ala din fata de care spui tu
    - prinderea din spate
    - prinderea cu material de piele de deasupra volanului (poti ramane si cu cel vechi dar nu este plug and play)
    - si cireasa dupa tort, daca vrei sa nu ramai cu spatiu intre butoanele de reset si test de la ceasuri, ar trebui sa schimbi ceasurile ;)
    - nu neaaparat, dar ar trebui sa schimbi si gurile de ventilatie pentru ca, la cea din stanga elementul cromat nu se va mai prinde de gura de ventilatie si va trebui sa il lipesti de grila frontala de care vorbesti tu. Aici eu am ramas cu cele vechi

    Pentru plasticul ala ai grija sa cumperi pentru MMI-ul pe care il detii. La mine de exemplu a venit pentru mmi 3G basic si a trebuit sa bricolez destul de mult la el.

    Spor
     
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp

    Si eu tot caut..dar n-am mai gasit nimic: nici pe cel de S line (cu cercul rosu) si piele perforata la nuca si nici pe cel normal cu piele perforata.

    Gasisem ceva pe olx, undeva la 115 euro...fata de 200-250 ron cat se vindea acum cateva luni in urma :(

    Daca gasesti ceva, da-mi si mie pls un semn...
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  13. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    La schimbător, din nefericire într adevăr nu mai sunt cele la 250lei ce se vindeau la noi în ogradă.
    Este interesant primul model Marianmaxx, cred ca ar sta bine în palmă. Dar mai cautam.

    @mabalaru - respect și mulțumiri pentru cele două surse de care habar nu aveam! Am cautat acolo elementul dar fără succes găsit!
    Stau la vânătoare în continuare.

    Cred ca voi da la schimb arcurile H&r pentru eibach.

    Intre timp, mașina a primit proiectoare noi originale, panou climatronic. Iar la climatronic trebuie să i scot component protection. Este cineva pe forum care are această abilitate?
     
  14. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    doar la reprezentanta pentru CP sau la audi4ever in bucuresti
    trebuie sa fie prezenta masina la operatiune
     
  15. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Ohhh... okay Robert, deci ma prezint la cel mai aproiat dealer audi pentru rezolvarea panoului de clima, sper sa nu strambe din nas ca nu fac astfel de operatiuni : )) Luni am programare la ei pentru cercetare amanuntita asupra servotronicului meu sa vedem de ce merge mai greu volan decat in mod normal.

    Multumesc Robert de feedbackul concis


    L-am gasit, panoul de facelift pe bord mmi 3g, cumparere instanta:
    http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-8K-Facelift-Kombiblende-Navi-Abdeckung-Blende-Display-silber-8K1857186S/331650983306?_trksid=p2060778.c100275.m3474&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140813110703%26meid%3D84e000495c2749cd863dc3446c959d35%26pid%3D100275%26


    Pentru cei care vor sa faca conversia aceasta si doresc informatii de instalare si coduri, am gasit aceasta sursa de aur, enjoy: http://www.motor-talk.de/blogs/top-...g-fuer-umbau-auf-fl-tachoblende-t4062137.html
     
    Ultima editare: 16 Sep 2015
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  17. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Astazi jucaria a beneficiat din nou de ingrijiri hardware de care sunt absolut incantat si multumit:

    - curatare EGR/ clapeta acceleratie
    - schimbare discuri si placute frane OEM ATE (am facut afacere excelenta cu pachetul luat de pe ebay.de) + schhimbare de lichid de frana ATE SL.6
    - schimbare de arcuri , am dat arcurile mele user-ului Teo ce detinea popularele Eibach 35/35, iar H&R -urile mele 55/40 au ajuns pe masina lui, ii multumesc inca o data pentru timpul alocat schimbului !

    Masina mi-a oferit un zambet larg cu o franare impecabila si ferma asa cum odinioara, iesita pe poarta fabricii - satisfactie pe deplin !
     
  18. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Hehe, felicitari! Sa le uzezi cu placere! :)
     
  19. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Frumos frumos, sa te bucuri de masina cat mai mult, si sa uzezi placutele alea si cu un drum la Oradea cand ai ocazia! Drumuri bune iti doresc!
     
  20. TheoN

    TheoN 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    Multumesc si eu Flavius de arcuri :D acuma incep sa caut scuturi de aluminiu ca e jale..ating la orice prostie cu pragurile..low life:))
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta