1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nemtoaica mea - Audi A4 B9

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de tatimeu, 14 Oct 2020.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    BogdySBR nu a mai fost nevoie sa bag niciun cod sau asa zic eu. Oricum nu am gasit, unde sa ma uit ?
    Am primit prelungire la licente 1 an, mai putin pentru Google Earth, iar la sim, radioweb sau online nu mai stiu cum ii zice ,am bagat de seama ca licenta e "cam pe viata" adica apare 2116 la an.

    In MyAudi am vizualizat si intrarile in service, trei la numar si acelea doar revizii, din care doua flexibile. Am vazut ca e schimbul de ulei, si s-a facut la aproximativ 30.000 km si 1 an si 3 luni. Ultimul schimb de ulei e facut la 18.12.2019 masina avand 59.849 km.
    Acum am aproape 75.000 km si ma gandesc sa fac revizia in modul serios, adica ulei, filtre (aer, habitaclu, ulei si motorina). Nu cred ca se impune momentan inlocuirea altor lichide , dar cred ca se impune o verificare a placutelor de frana.

    Momentan masina a primit de o saptamana botosei de iarna adica Bridgestone Blizzak LM-005 pe 16" productie 2020. Sper sa fie bune fiind declarate top1 pe anul 2020.

    In rest, incepem sa ne intelegem din ce in ce mai bine (tot puturoasa imi pare) dar aduna kilometri.

    Ce am vazut, e ca in Germania schimbul de ulei s-a facut cu Total Quartz Ineo Long Life 5w30.
     
  2. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    S o stapanesti sanatos si s o volanesti cu placere! Fiind acelasi an de fabricatie cu a mea, vezi ca trebuie schimbat si lichidul de frana. Cel putin la mine asa apare in planul de service ca operatiune pe langa revizie pentru luna viitoare. In alta ordine de idei si eu sunt de parere ca niste jante mai mari ii schimba aspectul. Ce ai tu acum pe masina am si eu pt. iarna si sunt super ok.
     
  3. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    salut. Multumesc de urare. de volanit volanesc cu placere cam tot ce are 4 roti:)
    sa nu mor prost unde gasesc si eu planul de service? sa mor dar in myaudi nu gasesc nicaieri.
    asta e cel mai important lucru pentru mine, sa stiu cand si ce trebuie schimbat (lichide ma refer).
    Am inteles ca distributia se schimba la 210kkm si/sau 10 ani.
     
  4. BogdySBR

    BogdySBR 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Q5 40TDI
    Salut, in My Audi, sub poza ai un tab cu Service. Acolo ai lucrarile efectuate si planul de service cu ce trebuie schimbat si cand.
    Logheaza-te in engleza sau germana, sunt mai multe date decat daca esti logat in romana.
     
  5. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    logat in limba romana nu imi apare nimic la planul de service. Pot doar sa vad reviziile efectuate pana acum.
    Multumesc. O sa incerc si asa

    e ok. m-am logat in engleza si acum apare
    ce tara bananiera suntem:banghead:
     
    Ultima editare: 30 Oct 2020
  6. BogdySBR

    BogdySBR 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Q5 40TDI
    Da, din pacate asa e. In engleza ai si update pt harti, in romana nu apare...
     
  7. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    am observat
    initial am facut update la harti doar Germania si Romania direct din masina. Acum am pus la descarcat tot pachetul.
    incerc sa caut sa vad de unde descarc ultimul firmware pentru MMI
     
  8. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta