1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nivel ulei - martor nivel ulei la minim - avertizare presiune ulei la minim - motor diesel la A6 C8

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de Bogdan Tarnoveanu, 23 Aug 2021.

1. bubu182

bubu182 3rd Gear Member

Locație:
    București
    Masina:
    A7 2014 BiTDI S-line Exclusive
    Salut, din ce am observat, nivelul uleiului pe MMI difera cand se face initial umplerea cu ulei fata de dupa ce se merge cu masina.
    Teoretic trebuie pus cat zice producatorul, mers cu ea cativa km si apoi verificat.
    Apropo, chiar daca masina nu e echipata cu joja nivel ulei, exista o joja de service care se regleaza in functie de cod motor si se verifica daca e corect nivelul (asta daca nu cumva la ultima generatie de motoare au scos complet teava de joja)

2. liquid_dimi 2nd Gear Member

Locație:
    București
    Masina:
    A6 , 50 TDI, 2019
    Mi-a pus la un service de cartier, 6 L de ulei;
    Producatorul spune 6,1 L de ulei; Am mai completat acasa cu 100 de ml; De atunci am mai mers cateva sute de KM; Nivelul era la 1,5 - 2 mm sub maxim, pe MMI; Acum e maxim pe MMI;

Sa cumpar furtun de perfuzie si o seringa de 50 - 100 ml, si sa scot de cateva ori ???

Asa am facut o data la Megane;

3. Mitiy

Mitiy Silver Member

Locație:
    Radauti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Eu cred ca glumesti cu service-ul de cartier si cu furtunul de perfuzie.

4. traian si decebal Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 520xd-G30 si Audi A6 C8 45tfsi Quattro
    Sa fi fost intre timp o regenerare ratata a DPF-ului iar motorina sa fi ajuns in baia de ulei ?
    Este posibil si normal sa se intample astfel.

5. TDR

TDR 5th Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Atata timp cat zice Oil Level OK stai linistit, chiar daca arata nivelul pe maxim. Daca era prea mult te atentiona

Distribuie pagina asta