1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Noul Audi A3

Discuție în 'Stiri Audi' creată de Adrian, 6 Aug 2007.

  1. Adrian

    Adrian Administrator Staff Member

    Înscris:
    8 Iun 2007
    Locație:
    Earth
    Masina:
    cu gandul la un Audi A8 W12 450hp ;)
    Audi a amanat lansarea noii generatii a modelului A3 cu un an, fiind concentrat pe lansarea modelelor Q5 si A2. Planuit initial pentru 2009, noul A3 va ajunge pe piata in 2010, in prima faza in varianta cu trei usi. Versiunile cu cinci usi si cabrio vor aparea la scurt timp dupa lansare, la fel ca si varianta sport S3.

    Imaginile de mai jos arata in mare cum va arata varianta finala, aceasta se pare ca va imprumuta cateva elemente de la modelul A5. O noutate vor fi semnalizatoarele cu LED-uri instalate in oglinzile laterale.

    Vor fi disponibile motorizarile TFSI pe benzina si TDI Common Rail diesel pentru noul A3, si se asteapta ca majoritatea unitatilor produse sa fie dotate cu o cutie de viteze DSG (Direct-Shift Gearbox).


    Sursa: MotorAuthority
     
  2. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    a3 beautiful

    arata grozav viitorul a3,vor avea mare succes la el
     
  3. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    chiar va fi un model sooper reusit :)
     
  4. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    pacat ca nu apare mai repde,era mai misto daca aparea macar in 2008
     
  5. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Hmmm....pai de ce era mai misto ? Eu chiar apreciez faptul ca Audi schimba destul de rar generatiile si ca nu arunca la gunoi cu totul modelul anterior ci preia destule chestii.Mi se pare un semn de maturitate al marcii.
    Oricum tot ce conteaza sunt strategiile lor de marketing si asta dicteaza data aparitiei unor noi modele.
     
  6. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    bine,eu ziceam ca sa apara mai repede ca sa il vedem cat mai rapid pe strazile din romania,asta ca o paranteza,da sa stii ca ai dreptate in privinta asta,nu trebuie scoase f des noile modele,mai ales daca is reusite,mi se pare ca au scos prea repede noul a4,cred ca mai trebuia astpetat un an
     
  7. Audi.de 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A5 Coupe 2.0TFSI Quattro S-Line DSG 7
    ideea e ca Audi A4 a fost scos mai repede pt a anihila noul C Klass si a lansa viitorul RS4 ca sa poata din nou (chiar si cu actualul RS4 au batut noul M3 si C63 AMG-pe asta il va batea cu siguranta in urmatoarele teste), pt ca practic RS4 B8 e rivalul lui M3 E92 Sedan si RS5 Coupe a lui M3 E92 Coupe, deci in principiu Audi vrea sa fie mereu cu un pas inainte, asta e ideea lor, de unde provine Vorsprung Durch Technik.
     
  8. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    da,frumos,chiar imi place tactica lor,e super tare si noul a4,multa bafta in continuare ,si eu sunt de parerea ca bate si bmw seria 3 si merc c classe
     
  9. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
  10. Cumnatu

    Cumnatu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Chrysler 300M; 3.5L; 2003 + A3 2.oTDI DSG S-line 2004
    Fundul mi se pare mie sau are influente din seria 1 de la bemeve ?
     
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Adica despre a3 din 2012 :)
     
  12. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    fundul pare asemanator cu cel al lui q5.

    A3 se va lansa in 2010 la frankfurt (toamna) si va circula pe strazi incepand cu ianuarie 2011.
    la sfarsitul lui 2011 sau inceputul lui 2012 va ajunge in SUA. scrie si in articol.

    actualul A3 este prea vechi(lansat in 2003) pt a ajunge pe piata in 2012.

    sper ca nu va mai fi facut pe platforma cu golf cu toate ca sunt mici sansele.
     
  13. andreyy_geo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Opel Astra, 1.7cdti, 2004
  14. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Nu vad legatura intre ceast A3 si audi 80,nimic relevant din ce ea scris in acel site,nici macar o poza...poate ar trebui sa scoata un A4 saloon ca sa reinvie spiritul audi 80 nicidecum a3
     
  15. andreyy_geo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Opel Astra, 1.7cdti, 2004
    Informatia a fost preluata de la cei de la Audi. Imaginea este a actualului model A3, varianta saloon se va proiecta in curand si probabil ca se vrea pentru acea varianta o promovare drept un nou Audi 80!
     
  16. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    ,,A3 saloon va trebui să lupte cu rivali puternici precum viitoarea serie 1 de la BMW sau a treia generație a clasei A de la Mercedes.” A3 e in clasa cu a class?
     
  17. psebi

    psebi 5th Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    A3 8P 2.0TDI
    Vor sa scoata si varianta sedan pentru umatoarea generatie de A3 si cand spun ca vor sa reinvie Audi 80 prin acest A3 sedan, fac referinta la dimensiunile lui 80. Stim ca A4 este urmasul lui 80, dar A4 a crescut mult in dimensiuni de-a lungul anilor.
    Nu stiu cu cine sunt in clasa A si B de la Merc, mi se par 2 masini ciudate si urate. Parca auzeam ca vor sa schimbe total designul lor si intr-adevar sa faca din A o masina care sa se lupte cu BMW 1 si A3.
     
  18. EPoX

    EPoX 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Fiat Stilo Abarth
    Audi A3 Concept da conturul viitoarei generatii

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Vezi articolul complet si toate pozele: http://automotorclub.com/articole-2011/audi-a3-concept-viitoarea-generatie/

    Primele trei desene oficiale au fost lansate zilele trecute.
    Dupa cum era de asteptat partea frontala va fi la fel ca la celelalte noi modele de Audi pe care producatorul le produce in ultimii doi ani, dar acestia prezinta o mare surpriza in partea din spate si anume varianta sedan, mult asteptata de catre fanii marcii.

    La Geneva va fi prezentat conceptul, pe cand la Frankfurt, in toamna va fi prezentata si varianta de serie.
    In evidenta sare grila frontala, blocurile optice ce fac ca masina sa arate foarte agresiv.
    Partea din spate duce a un coupe, adica un fel de Audi A7 mai mic. Sub capota conceptului ce va fi prezentat in martie la Salonul Auto de la Geneva se va gasi un motor Turbo cu cinci cilindri ce va fi capabil sa dezvolte 408CP, tractiune integrala quattro, aducand aminte acest concept mai mult de varianta supersportiva RS3.

    Vezi articolul complet si toate pozele: http://automotorclub.com/articole-2011/audi-a3-concept-viitoarea-generatie/

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2011
  19. hungimahar

    hungimahar 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6 Avant 2003 2.5 TDI v6
    Nu-mi tin respiratia. Conceptele audi intotdeauna erau impresionante, dar masinile de productie bazate pe ele nu prea erau, cu putine exceptii (R8, TT).
     
  20. EPoX

    EPoX 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Fiat Stilo Abarth

Distribuie pagina asta