1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Odorizante si/sau Parfumuri in interiorul autoturismului - ce merita si ce nu merita cumparat

Discuție în 'Detailing' creată de TA2A2, 18 Mar 2008.

  1. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    air freshener-ul AMBI PUR va poate distruge bordul daca acesta din diferite motive va picura pe bord:crying:
     
  2. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Ia uiteeee ... ce nasol arata ! Nu-mi spune ca este masina ta ... daca da, sincer imi pare rau. Nu ma asteptam la asa ceva. Eu oricum folosesc braduti pe care ii agat de cuplajul la centura de siguranta intre scaun si consola centrala. nu se vede si miroase bine!
    Multa bafta si ..... ce suparare sa mai zic ??? :(
     
  3. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Nu mi s-a intimplat mie. Am gasit aceasta problema pe alt forum si m-am gandit ca ar fi bine sa stie toata lumea la ce sa se astepte de la aceste parfumuri. De acea am deschis acest thread. Vestea buna tipul a dat compania AMBI PUR in judecata cerind despagubiri pozele find cea mai buna dovada. Ma intreb daca se intimpla in Romania ce sanse avea sa-si recupereze pagubele ?
     
  4. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    taicamiu a patit la fostul passat cu o singura picatura pe coltul casetofonului rcd 300. in final am luat de acolo ce se exfoliase si am dat cu un marker si nu se mai vedea asa rau insa e o substanta tare nenorocita
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Si eu am patit asa cand ma intorcem noaptea de la un drum lung si prietena mea a pus din greseala (greseala fatala:motz:) AMBI Purul invers cu capul in jos. Masina a stat 2 zile si a avut timp sa se scurga. Rezultatele au fost asemanatoare. M-am chinuit sa mai repar si sa schimb ce s-a mai putut dar mare lucru nu s-a putut face. Masina am vandut-o asa :(
    De atunci m-am invatat minte si am renuntat la chestiile de genul.
    Folosesc niste odorizante gen gel ambalate intr-o conserva ca si la alune:p
    Nu mai am treaba de atunci.
    Oricum topicul este bine deschis. Bravo celui cu initiativa:icon_thumright:
     
    Lică Q5 apreciază asta.
  6. KHRYSS

    KHRYSS 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Praga
    Masina:
    AUDI A4 2.5tdi QUATTRO B6
    asta a patit si in cehia proprietarul unui jaguar de 60000 euro,a dat firma in judecata si nu a castigat cazul a fost dat la tv.sunt mai buni braduletii dar nu tin foarte mult eu am cumparat un parfum de masina care are tot acel carton ca la braduleti dar ai un spray cu care reimprospatezi cartonasul sunt super multumit.
     
    dregon81 apreciază asta.
  7. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    Cred ca sepoate generaliza la toate odorizantele care au parfum lichid, nu numai la ambi-pur.
    Eu am pus o astfel de sticluta in scrumiera apoi una in nisa de sub volan. Noroc ca sunt zone care nu se vad, altfel s-ar observa ceva ca un fel de lac care a aderat pe plastic.
     
  8. Alan

    Alan 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8t quattro 2005
    am patit-o si eu :( cu un nenorocit de bradut din carton , n-am vrut sa-l agat de oglinda asa ca l-am agatat de gura de ventilatie centrala , a batut soarele in el si rezultatele sunt nasoale :( sa vad cum naiba o dreg..

    ce bine era daca citeam postul asta acum 2 luni
     
    iBacau apreciază asta.
  9. andreipit

    andreipit 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Si eu am patit la fel....:((

    Din categoria aceasta cred ca sunt cel mai patit tot cu "ambi pur", era nou, noaptea a cazut si din greseala l-am pus invers(la jumatatea bordului la gura de ventilatie) asta se intampla pe la 1 noaptea. La 5 jumatate a trebuit sa plec, cand am deschis masina si am vazut ca s-a scurs tot parfumul in sistemul audio SIMPHONY II, de care tocmai aflasem ca este o gramada de bani,:aggressive::wacko:...si mi-a lasat la fel ca in pozele din primul post urme pe intreaga consola:((( bine ca nu a patit nimic playerul,pt ca eram si sunt fosrte incantat de el, decat un pic cojit:D
     
  10. Goose

    Goose 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2008
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI
    Dap....AmbiPur-ul e pacatos tare..Am si eu un prieten care si-a nenorocit bordul din cauza lui...Eu folosesc un odorizant de genul unei "conserve"(daca se poate numi asa) in interiorul careia se gaseste un gel...Miroase bine , nu face probleme de genul "scurgerilor" , tine undeva pe la 1 luna si e relativ ieftin (12-15 Ron in Selgros)
     
  11. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Eu nu am astfel de probleme...folosesc "bradulet" de ala agatat la oglinda(stiu nu "da foarte bine in peisaj") :p....daca tine maxim o luna e ok, ii schimb mai des si nu mai am batai de cap.....in plus pe langa faptul ca pateaza trebuie avuta grija la fixarea acestor odorizante gen ambi-pur (in sticlute) am vazut la mai multe cazuri cand incercand sa fixeze odorizantul si-au rupt plasticurile de la ventilatie :crying::rolleyes: sau cazuri in care ai copil mic aflat in masina incearca sa scoata/sa "mestereasca" odorizantul :p (nepotul meu la fosta masina o Octavia)...:)
     
  12. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    stimati colegi si eu am patit asa ceva, pe o suprafata mica, aprox 5 mm, dar am vesti bune: am gasit cu ce sa repar.
    in Austria la un magazin auto (tunning, aftermarket, OEM etc.) am gasit spray care face bordul sa arate ca de fabrica. cost: aprox 40 Euro. eu voi lua pentru micul meu defect si pentru o cunostinta care a zgariat bordul carand ceva elemente din pvc... nu cunosc detalii.
    daca totul merge bine il voi aduce la intalnirea din noiembrie sa vedeti de ce este in stare. poate fac poze cu deteriorarea mea minuscula inainte si dupa reparatie. le voi posta.
    daca merge pot aduce la oricine doreste.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Chiar sunt curios,te asteptam cu el ;)
     
  14. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Ca si Vlad04NOZ, nu am patit asa ceva, dar as vrea sa atrag atentia amatorilor de odorizante lichide, ca au existat semnale de alarma trase referitor la faptul ca sunt foarte toxice....asa ca aveti grija, ca le respirati!
     
  15. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    Crezi ca numai cele lichide sunt toxice? Toate odorizantele emana chimicale nocive sanatatii omului!
     
  16. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    De acord! Stiu doar ca cele lichide sunt considerate cele mai periculoase.
     
  17. cata999

    cata999 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a6 2,5 TDI 2002
    grija mare cu parfumurile.si eu am patit-o dar nu am fost eu de vina ci cei de la atelier. mi-au inlocuit piesa care sa decolorat.la inceput nu am vrut sa cred asta ,dar acum ca am citit atatea despre acest subiect sunt convins.:respekt:
     
  18. maybogdan82

    maybogdan82 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2008
    Locație:
    Mangalia & Norvegia
    Masina:
    AUDI A6 4F 2.0 TDI Multitronic 140 hp
    Odorizantul

    Pot spune ca am patit-o si eu dar nu asa de grav.Sotia mea a schimbat odorizantul cel vechi si la montarea celui nou sa scurs pe sticla fara sasi dea seama iar de pe sticla pe gura la ventilatie, mai exact pe plastic unde mi sa curatat vopseauna lasand ca o pata.Masina o am de 4 luni si imi venea sa o :banghead:
     
  19. lin67

    lin67 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 101cp anul 2003
    si eu am ars bordul cu un mirositor lichid la golf4,cred ca e ceva acid ,se exfoliaza bordul!!!! luati spray mirositor cu miros NEW CAR si se da pe tapiterie si pe tavan,nu pateaza.
     
  20. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    :uhm: m-ati pus pe ganduri. eu sunt "fan" ambi-pur.:p eu inca nu am patit sa mi se scurga. si la oglinda am deodorant din ala lichid de la OMV (new car, sau fresh) ca nu au totdeauna. sper sa nu am si eu vreo srpriza cu "scurgerile".. :ermm: sau poate ca astea au loc doar in "perioada aia a lunii" :) :undwech:
     

Distribuie pagina asta