1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oficial: iata noul Audi Q5!

Discuție în 'Stiri Audi' creată de FloRio, 3 Mai 2008.

  1. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    oricum, e mai frumos decat Q7
     
  2. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    tiguan si Q5 nu au nimic in comun si nu si-au propus absolut niciodata sa se calce pe bataturi.

    Tiguan este facut pe platforma comuna cu golf/passat/octavia2/leon/TT.
    Q5 este facut pe platforma lui A4 iar A4 nu are nimic in comun cu platforma masinilor din aliniatul anterior.
    Q3 , daca va aparea va fi facut pe platoforma cu tiguan. Dar nici nu stiu de ce a aparut tiguanul pe aceasta lume ca e vai de capul lui.
    chiar nu inteleg de ce apare cuvantul "tiguan" in acelesi propozitii cu "Q5" !!! care este legatura?

    dupa cum am spus, din fata q5 nu ma impresioneaza cu nimic. mi se pare sters. mi-aduc aminte ca atunci cand a aparut q7, am stat minute intregi si i-am admirat partea frontala.
     
    Ultima editare: 13 Noi 2008
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Poate pt ca este identic Q7 de care te-ai saturat deja ? :P
     
  4. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    sincer Q7 inca mi se mai pare o bestie atunci cand il privesc din fata. Q5 pastreaza liniile de design din ultimii doi ani insa parca nu are aceeasi agresivitate si nu aduce cu q7.
    nu m-a "miscat" atunci cand am privit q5 din fata asa cum s-a intamplat cu alte masini audi la aparitia lor.

    nu cred ca are legatura cu q7-le faptul ca as fi dorit un pic mai mult de la partea din fata a lui q5.
     
  5. sserj 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    Gura Humorului / Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6 V6TDI
    Sper sa nu supar pe nimeni...Q7 mi se pare un pic...”vulgar”. Q5 e mai ”domestic”..parerea mea. Numai bine!:)
     
  6. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    subscriu
     
  7. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Cred ca Q5 este un pic prea feminina. Daca te uiti la Q7 simti ca e o adevarata putere pe sosea, adica un barbat adevarat. Q5 apare usor timid, fragil, iar parerea mea este ca: ori e copilul lui Q7, ori e sotia lui.
     
  8. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Q7-le arata bine,arata intr-adevar a masina agresiva,insa Q5 asa cum ziceau colegii mai sus ,este prea cuminte
     
  9. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Pentru mine Q7 este un adevarat bolid, agresiv, linii perfecte, nici inalt nici prea jos, aproape perfect. Un adversar real ptr el nu vad decat in X6.
     
  10. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai se poate fece o comparatie de genu X5 cu X3 si Q7 cu Q5. Parca vad ca 70% din proprietarii s-au mai bine zis din soferii de Q5 vor fi capre sau gazele!
     
  11. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    ...ia uzi un pic cam feminina.... usor timid fragil... .asa spui tu despre Q5 care a fost premiat ca off road-ul anului:)....pentru excursi montane si mers in padure,sau la un gratar....cu familia:):)
     
    Ultima editare: 23 Dec 2008
  12. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    @Miti Bucur

    am vazut pe site-ul audi din germania ca a aparut si q5 cu varianta de 3.2fsi.
    cat mai au de gand audi sa produca acest motor pt ca din ce stiu este f gurmand si sta destul de rau la noxe? ma asteptam ca pe masinile noi sa nu mai fie introdus 3.2 fsi ci doar o varianta detunata a lui 3.0tfsi asa cum este pe A6 facelift.

    sau, probabil pastreaza 3.0tfsi ca sa puna pe roti un Q5-S in varianta de 333cp.

    ai auzit ceva zvonuri despre ce motor pe benzina va fi entry level pt q5? ma gandesc ca se va alege intre 1.8tfsi cu 160cp sau 2.0tfsi cu 180cp dar cu sanse mai mari pt 1.8tfsi pt ca vad ca pe a4 deja este pus in varianta quattro si ar fi mult mai facila implementarea acestui motor pe q5.
    2.0 180 cp nu se grabeste sa apara in varianta quattro nici pe A4 sau A5 si nici nu cred ca va fi vreodata si de aia zic ca acest motor nu va fi niciodata pe q5.

    opinii?!
     
  13. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Salut!

    Motorizarie actuale sunt cele pe care le-ai vazut de www.audi.de
    Altele noi, mai mici, nu cred sa apara, uita-te si la concurenta... in plus AUDI Q5 se vrea a fi (si este) cel mai sportiv la aceasta clasa... In comunicatele oficiale nu se prevede nimic mai mic la benzina, dar, vorba ta, un 1.8 TFSI de 160-180 CP ar merge.
    Urmeaza doar diversificarea gamei de combinatii motor / c.v. automata sau manuala, astfel ca oferta de la finalul acestui an sa arate asa:
    2.0 TDI - M6 & S-tronic
    3.0 TDI - M6 & S-tronic
    2.0 TFSI - M6 & S-tronic
    3.2 FSI - S-tronic

    In viitor, politica downsize-ing ne v-a aduce probabil un diesel 2.0 bi-turbo.
     
    Ultima editare: 15 Ian 2009
  14. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    nimic nici despre 2.7 tdi?!
    ar fi fost bine sa fie si 2.0tfsi de 180 cp chiar daca q5 se vrea cel mai sportiv din gama.
    este pacat ca un client care vrea q5 si nu ii trebuie multi cp sau nu isi permite 2.0tfsi de 211 cp sa nu poata avea si varianta de 180 cp si sa plece la X3 2.0i sau GLK 200 kompresor(ce este anuntat) cu 184 cp.

    s-ar pierde astfel vanzari de minim 5.000 bucati anual pt ca putini sunt cei ce cumpara masini cu motoare mari.
     
  15. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    are cineva q5? chiar as vrea sa discut cu un propietar
     
  16. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Mitica , ataseaza si tu o lista de preturi pt q5 te rog
     
  17. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
  18. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ce te-ar interesa ?
     
  19. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :)Lista de preturi e prea mari ca si dimeniune (chiar si zip) pentru a putea fii postata... cei interesati contactati-ma.
     
  20. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    mai multe... cum se comporta la drum? cum suna la 160 km/h... in viraje cum e? e incapatoare? mi s-a parut cam mic portbagajul...

    mi s-a parut ca stalpul din stanga e cam naspa pus; vezi in curbe... mai multe;
     

Distribuie pagina asta