1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oficial: iata noul Audi Q5!

Discuție în 'Stiri Audi' creată de FloRio, 3 Mai 2008.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Sa o luam "usor" pt a fi pe intelesul tau ... titlul acestui thread este "oficial: iata noul Audi Q5" (nu cat de bun sau prost este 2.0 tfsi).
    "Intrebarea" mea ... oarecum retorica ... se referea strict la "reprosurile" aduse pt folosirea acestui motor pt Q5 (by the way ... motorul este cel mai bun motor in clasa sa in anul 2009 daca nu ma insel)
    Am Q5 in firma si l-am condus de condus de cateva ori si am fost mai mult decat placut surprins de comportament (asta avand in vedere ca masina mea de zi cu zi este un 3.0 tfsi)
    Nu inteleg cum se pot formula pareri strict pe cifre ... sau fara nici o baza (in cazul tau).

    Si inca ceva ... Gorobete ... ai luat in considerare faptul ca strategiile de marketing au la baza un volum imens de cercetari de piata a comportamentului clientului ? Pe de o parte iti inteleg nemultumirea ... pe de alta mi se pare copilaresaca ... crezi ca virulenta reprosurilor tale are vreun rost ?
    VAG vinde ... si vinde excelent ! :) Momentan ...
    Ramane sa vedem cum si daca ii va afecta viitorul ;)
     
  2. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    gorobete, si mie mi se pare aiurea faza cu q5 de 143 cp insa trebuie sa te gandesti ca in principal numele de audi este o afacere la fel ca oricare alta, la fel ca si un boutique din coltul blocului unde gasesti apa paine si tigari.
    in fond daca exista piata pt q5 cu 143 cp de ce nu ar exploata-o , asa cum audi exploateaza piata cu a4 de 120cp.
    avand o masina ca audi niciodata nu vei putea spune ca te incadrezi intr-o anumita nisa exclusivista.
    poate cineva in 2007 si-a cumparat un A4 b7 nou de la reprezerntanta si a platit 40.000 euro pe el iar acum aceeasi masina dupa doi ani se vinde second cu 15.000 euro. suma aceasta din urma este accesibila oricui, inclusiv celui ce castiga 3000 ron si si-a facut o rata la banca iar acum se plimba cu un audi la fel ca cel pe care tu ai platit 40.000 euro.
    nu este vorba de bani sau de pozitie sociala in ceea ce vreau eu sa explic insa niciodata bmw , audi sau chiar mercedes nu te vor indeparta din multime.
    pt asta exista alte marci: bentley, rolls royce, jaguar, aston martin, si de ce nu masini sportive ca porsche, ferrari , lamborghini.
    cand cineva plateste 60-70 de mii de euro pe un S4 B8 isi asuma situatia in care prin 2010 va fi cineva care va cumpara din germania un a4 b8 de 120 cp cu jante de tabla si volan de plastic+100.000 km in bord si va plati pe el 15.000 euro iar baba veta cand va vedea de la 50 de metri masina de de 70.000 si a aluia de 15.000 nu va constientiza nici o diferenta.
    in fond orice producator la lansarea unui nou model de masina , asigura initial motorizarile ce-i vor aduce volum de vanzari si apoi extremele care ii completeaza gama adica motorizarile de 100 cp si cele de 300-400 cp.

    that's life !!
     
  3. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    deocamdata...de condus, am condus Q5 2.0 TFSI la Mitric SV si mi-a facut o impresie foarte buna. Dar dupa cum observ, tu nu prea ai citit ce am scris pentru ca nu era vorba de "cat de bun sau de prost este 2.0 tfsi" ci despre gustul amar pe care ti-l ofera producatorii cand pe parcurs, schimba target-ul masinii....
    Cat despre virulenta reprosurilor mele....sunt cu caracter intern sa zicem... adica pentru noi, cei de pe club (asta e roul, sa schimbam impresii, nu?). Nu ma astept doamne fereste sa ii influenteze pe cei de la Audi in vreun fel, mai ales ca vand foarte bine...
    Totusi, incerca sa te pui in piele unui posesor de Cayenne Turbo si gandeste-te ca vine pe langa tine unul cu Cayenne diesel, sau in piele unui posesor de TT(o motorizare decenta) sau TTs, cand pe langa tine trece unul cu un TT 2.0 diesel...etc Sau nu mai zic de CRIMA la care asisti cand trece unul cu un Exeo pe langa un A4 B7... Ma rog...sunt nenumarate cazuri...

    Traian, cand mi-am luat Audi, am considerat ca imi iau o masina exclusiva , nu prin repetitivitatea ei pe sosele ,ce prin calitate si principii (mai ales cele de respect fata de client) , pe care Audi nu s-au ferit sa mi le insele de mai multe ori .... Daca e sa vorbim de acea confuzie facuta de babuta, pe mine chestia asta chiar ma atrage... de accea mi-ar placea mai mult un S decat sa zicem un Porsche similar ca pret si performante. :)

    Bogdanelu....de unde si pana unde comparatia intre masina mea si Q5 2.0 TFSI...nu prea am idee ce ai vrut sa zici...:| Iar la motor, sunt destule diferente... Ma rog, cand voi mai ajunge la o intalnire, iti voi explica pe scurt care e ideea, dar nu aici este cazul... Bafta!
     
  4. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Ar fii mai bine ca voi doi,Gorobete si Traian,dar si restul,sa veniti in toamna la Albota,sa va auzim si noi! E...,ce ziceti?
     
  5. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Cum am mai zis, fac tot posibilul!:thumbs-up: In principiu, termin cu restantele (care sunt multe :) ) pe 17 septembrie, iar in week-end-l respectiv, sunt liber. Insa prefer sa ma abtin pana in preajma evenimentului...
    Sper sa ne vedem cu bine la Albota!:kiss:
     

Distribuie pagina asta