1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. a6lover

    a6lover 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6
    Salut,

    Pot face sa rabatez oglinzile din cheie?
     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    daca nu ai memorie in scaune nu merge .
     
  3. a6lover

    a6lover 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6
    am memorie in scaune.
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
  5. audirocks 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.7,2008
    Pliere oglinzi

    Imi spune careva cum sa fac sa mi se plieze oglinzile cand blochez masina intrucat am aceasta optine si am incercat mai multe combinatii dar nimic???

    :sos:
     
  6. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pe a6 nu merge plierea oglinzilor cand inchizi masina. Din pacate nu masina nu este atat de "desteapta" sa faca acest lucru. Singura solutie e sa le pliezi tu din buton inainte sa iesi din masina.. Succes.
     
  7. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Nu e vorba ca masina nu e desteapta, ci e un lucru chiar bun. Gandeste-te iarna cand oglinzile sunt inghetate si ele se inchid automat ce se intampla cu motorasele. La fosta masina era o problema frecventa cu arderea lor iarna atunci cand oglinzile erau inghetate.
     
  8. audirocks 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.7,2008
    Mersi mult! Recent mi-am luat masina noua, un audi a6/2.0/2008 si aveam si optiunea asta da nu stiam cum functioneaza. In concluzie functioneaza........ manual:))
     
  9. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Bine crezi ce vrei. Cand am spus ca masina nu e "desteapta" am facut comparatie cu masinile cu sange mai nou (adica electronica mai avansata) gen A4, A5, Q5 care au un gateway mai avansat ce permite ca la inchiderea din cheie a usilor oglinzile sa se plieze.
     
  10. R3dM4n 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 2008 233cp
    Salut
    Vreau sa-mi schimb oglinda interioara cu una heliomata la masina din semnatura. Eu o am pe aceea care o pot da in sus si in jos ...clasica.
    Am fost la reprezentanta Audi si nu prea m-au lamurit. Aveau 2 tipuri, una la 300 RON care cica ar fi cu efect antiorbire, si inca una la 1100 RON care ar fi cu efect antiorbire automat.
    Eu nu mai inteleg nimic sincer ...nici doamna de la casiere nu stia prea multe. Ea mi-a spus ca cica si eu am din fabrica oglinda heliomata ...cand de fapt eu n u am...ce e adevarat, nici nu am masina de noua.

    Poate ma lamureste cineva care e treaba si ce trebuie sa-mi comand..care e diferenta intre cele doua.
     
    Ultima editare: 9 Noi 2012
  11. R3dM4n 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 2008 233cp
    Chiar nu stie nimeni ?
    Eu am acum pe masina din aceea care se ridica in sus si jos ... aceea sa fie heliomata, ca eu nu cred :)
     
  12. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Oglinzile Electrocrom, sunt cele comandate de senzorul din oglinda retrovizoare centrala, contin un fel de gel care le face sa se inverzeasca in functie de puterea luminii care lumineza acel senzor, oglinzile exterioare fiind comandate de catre oglinda interioara.

    Oglinzile Heliomate, sunt cele care la o lumina exterioara mai puternica se inchid usor la culoare, nu contin nici un fel de senzori este vorba doar de un tratament aplicat sticlei oglinzii.
     
    Ultima editare: 11 Noi 2012
  13. R3dM4n 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 2008 233cp
    Deci trebuie sa mi-o comand pe cea la 1100 ron sa inteleg.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact, vezi ca suma avansata de tine este destul de mica. Daca ai gasit oglinda electrocrom, in magazin, pentru masina ta la pretul mentionat de tine cumpara fara sa mai stai pe ganduri. Eu stiu ca este mai scumpa la reprezentanta sau poti incerca achizitia de pe ebay.de. Se gasesc oglinzi interioare electrocrom/antiorbire in stare impecabila in jur de 100 de Euro. Bafta
     
    Ultima editare: 19 Noi 2012
  15. R3dM4n 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 2008 233cp
    La reprezentanta mi-au dat pretul asta, doar pentru cea interioara !
     
  16. danco 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Izegem, Belgia
    Masina:
    A6 4F 2,7 Quattro
    Salutare. Stie cineva daca se poate seta cumva timpii de incalzire a oglinzilor? Intreb deoarece ale mele se incalzesc foaarte incet, prefer sa le curat decat sa astept sa se dazabureasca.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, nu se poate seta. Modul de functionare este destul de complicat. Incalzirea functioneaza prin impulsuri (ca ordine de timp) transmise la oglinda si acele impulsuri se modifica (adica scade sau creste timpul cat mentine acele impulsuri/temperatura pozitiva in oglinda) in functie de temperatura exterioara. Bafta
     
    Cain și Corfar apreciază asta.
  18. danco 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Izegem, Belgia
    Masina:
    A6 4F 2,7 Quattro
    Multumesc de raspuns.
     
  19. zuxy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI (CVUA 235 kW) 2016
    se poate modifica de pe undeva timpul si intensitatea de reactie a oglinzii heliomate interioare? eu nu sunt prea multumit de a mea, mi se pare ca reactioneza cam incet. pina se inchide la culoare, ma cam deranjeaza farurile celor din spate.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, nu se poate modifica timpul de inchidere al oglinzii electrocrom interioara si nici cele exterioare.
     

Distribuie pagina asta