1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi la A3 8P - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de asw, 28 Iun 2008.

  1. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Vag-com-ul e format dintr-un cablu (cel mai important) si un program. Mai multe detalii pe www.ross-tech.com
    Eu mi-am luat cablul micro-can original (de la ross-tech) si programul este gratuit... Este destul de greu de lucrat cu el si poti sa faci mai mult rau decat bine, daca nu stii sa-l folosesti.
    Daca ai nevoie doar sa-ti activezi oglinzile, nu se merita investitia... Eu am in plan mai multe activari/setari si de aceea l-am luat.
     
  2. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    Am tot citit posturile si am vazut ca se pot monta oglinzi incalzite, si ca se face o setare cu vag-com si se activaza. Dar nu am vazut nicaieri ce trebuie modificat cu vag-com?!
    Eu am interfata vag com. Ce trebuie sa modific cu vag com ca sa-mi activez aceasta optiune?
    Multumesc anticipat
     
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Vezi ca e si pentru A4 un topic.. ii spune "oglinzi icalzite" (exact asa.. nu stiu de ce nu schimba nimeni titlul - nu mai apare nici la search). Vad ca si aici e aceeasi problema.
    Este explicat acolo tot.
     
  4. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Cum schimbi capacele de la oglinzi

    Salut mi-am luat doua capace cromate pentru oglinzi si sunt interesat daca cineva imi poate spune cum le scot pe cele pe care le am acuma si le inlocuiesc cu acestea. :think:

    Multam anticipat

    f90f_12.jpg
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Stefan mi-a luat-o inainte.
    Cu grija insa sa nu le rupi.
    Andreas cumva tinzi spre un S3 look? Poate iti prezinti masinuta cand ai timp ;)
     
  7. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Da asta intentionez sa tind spre S3 cu look-ul si vreau sa-i pun si RNS-E-ul PRO dar o sa dureze ceva :), referitor la schimbarea oglinzii, ala e tutorial pentru A4 nu pentru A3 si imi e sa nu rup capacele pe care le am acuma... Eu inteleg ca in mare este aceasi mancare de peste dar chiar nu vreau sa le busesc...:(

    O prezint ii fac niste poze si le pun daca e :)

    Daca are cineva idee cum se schimba ii rog mult sa imi zica si mie cum anume exact si pentru A3, ca suntem in sectiunea A3... nu A4, asa vad eu lucrurile, nu vreau sa supar pe nimeni...

    Astept saptamana asta si pragurile de S3 cele cromate sa vina din Germania, le-am luat de pe Ebay, sa vedem cum s-or monta si acelea, cica e simplu...:wacko:

    Chiar..., Stie cineva un site unde gasesti tutoriale de genul acesta?
    Cand imi schimb capacele postez imediat aici un tutorial, promit :), Special pentru A3 :)
     
    Ultima editare: 2 Mar 2009
  8. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Le-am schimbat si eu si sunt exact ca la A4. Praguri o sa-mi pun si eu, dar pot sa-ti spun ca nu e foarte usor... Am niste tutoriale dar nu le mai gasesc. Le pun cum dau de ele!
    Si... praguri cromate???? Sper ca le vopsesti in culoarea masinii...
     
  9. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Praguri....?!... treapta cromata, Treapta de sub use... treapta masinii cum deschizi usa "door seals"
    Daca aveam pragurile de afara cromate eram ultimul taran :) mai ales ca masina este Lava Grey ca si culoare.

    Door Seals:
    ds.jpg

    Referitor la oglinda... ai niste tutoriale? Apropo eu nu am nevoie sa o dau jos, vreau numai capacul sa-l scot, atata... am vazut ca in acel tutorial are un surub sub oglinda pentru capac, eu nu m-am uitat la a mea inca, asa e?
     
    Ultima editare: 3 Mar 2009
  10. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Eu am crezut ca pui pragurile de afara (eu alea intentionez sa le pun), cat despre oglinzi, este atat de usor incat nu prea ai nevoie de tutoriale.
    Se scoate oglinda, desfaci suruburile de jos, tragi de capac in sus (ai grija la cleme din interior) si asta e... Le montezi in ordine inversa.
     
  11. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Sti care e intrebarea mea? de ce trebuie sa scoti oglinda din interior? de ce nu poti desface numai capacul... sigur nu se poate scoate numai capacul? desfacand surubul de sub oglinda?:(
     
  12. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Nu poti sa scoti capacul daca nu scoti si oglinda. Nu are loc.
     
  13. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Ma chinui deseara sa vad, usurel, si iti zic daca am reusit sau nu :P
     
  14. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Schema Oglinda A3

    Hai ca am gasit cum sa scoti capacul... nu trebuie sa dai toata oglinda jos la A3 merge direct data jos si pus celalalt deoarece este prins in niste clame de la capac.

    Atasat aveti schema:
    oglinda_A3.jpg
     
  15. barabasovi

    barabasovi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Bachmehring
    Masina:
    audi A3 sportback 2.0 Tdi,2007
    Salut,
    Mi-am busit oglinda din dreapta, are carcasa rupta, oglinda varza si acuma as vrea sa-mi iau capace la amandoua oglinzi cromate, normal si o oglinda. Imi trebuie un cod ceva sa le cumpar sau este suficient sa specific doar modelul masinii adica audi A3 8P 2.0 2007 170 ps ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Dec 2012
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este suficient sa specifici doar modelul masinii. Se potrivesc si carcasele oglinzilor cele de A4 B7 sau A6 C6 4F. Difera doar prinderea de pe usa, dar carcasele sunt identice. Bafta
     
  17. barabasovi

    barabasovi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Bachmehring
    Masina:
    audi A3 sportback 2.0 Tdi,2007
    Mersi de raspuns ,ce ziceti voi merg oglinzile cromate pe masina alba :)
     
  18. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Simt nevoia de oglinzi incalzite pentru ca pe ploaie e oribil. Am dat jos oglinda (sticla) si am vazut ca e sticla simpla insa as vrea sa va intreb daca firele ce se vad in pozele atasate (cele din dreapta) sunt pentru incalzire.

    Multumesc.

    [​IMG] [​IMG]
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Da, firele sunt pentru incalzire
     
  20. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Merci Stefan

    Eu daca iau sticla cu incalzire mai trebuie sa modific ceva la cablaj? Din cate am citit pe forum trebuie facute modificari din laptop? Mentioneaz ca joystickul pentru reglarea oglinzilor nu are si pozitie pentru incalzire oglinzi.
     

Distribuie pagina asta