1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi la A3 8P - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de asw, 28 Iun 2008.

  1. bestman1 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 , 1.6i, 2004
  2. Eduard0305

    Eduard0305 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A3 sportback 2.0 TDI,S-Tronic,2010 Stage 2 + DPF off
    Salutare,

    Ce dotari trebuie sa aiba masina sau oglinzile pentru ca oglinda din dreapta sa coboare cand bag in R (marche-arriere) ? (oglinzile de pe masina sunt incalzite, rabatabile din interior si heliomate)
    A vrea sa mai stiu daca se poate activa cumva ca atunci cand inchizi masina sa se plieze oglinzile automat ?
    Orice sfat este binevenit :) Multumesc :) !
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Noi 2014
  3. adeeman

    adeeman 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI/140CP
    Am luat la rand cele 7 pagini, in primul rand as vrea sa precizez ca setarile vag-com a4 vs.a3 nu sunt aceleasi.Am aceeasi problema legata de incalzirea oglinzilor,nu functioneaza ,mai bine spus nu este activa in dotarile auto desi mecanismul propriu-zis este dotat cu cablajele aferente rezistentei oglinzilor.In primul rand am achizitionat oglinzi cu rezistenta pentru incalzire si le-am montat.Atasez extras din meniu vag-com cu precizarea ca initial codul era 148.Am incercat si 48 si 32 si 132 , cifra 1 nu face decat sa anuleze semnalizarea daca este inlocuita cu 0.Cata_adciel daca ai timp si poti verifica avand in vedere ca ai acelasi auto (A3 8P) poate cauti .....eu nu prea mai am alte idei.Sa caut si sa adaug fire si alte cablaje pana in calculatorul usilor parca nu merita pentru 2-3 luni de umezeala /frig.Mai atasez si foto cu carcasa oglinda vopsita cu cod special si lac mat penrtu cei care nu isi permit carcase aluminium look.
     
  4. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Daca la tine codul initial era 148, acuma trebuie sa pui 180 (+000032)
     
  5. adeeman

    adeeman 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI/140CP
    Nu a mers cu 180, se pare ca noua mea codare la 132 a avut nevoie de +32 la aceasta valoare.S-au incalzit in momentul in care am setat la 164.
    Multumesc de idee dr.silviu!
     
  6. adeeman

    adeeman 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI/140CP
    Dr.Silviu - cred ca renunt, oglinzile se pare ca nu se incalzesc nicicum desi puteam sa pun pariu ca mai devreme s-au incalzit ; am resetat la valoarea initiala 148 si dupa am recodat la 180 ,astept sa vad cateva zile cand mai scad temperaturile ce se intampla;daca nu vor , renunt si aplic varianta pe care o folosesc si la parbriz adica solutie tvz originala rezistenta la -60 grade C introdusa intr-un pulverizator pe care o aplic dimineata si in 20-30 secunde am parbrizul si oglinzile dezghetate - asa evit de ceva ani ca primavara la primele raze de soare sa vad pe parbriz zgarieturile facute cu racleta!


    Eduard0305 - am gasit ceva legat de intrebarea ta cand navigam prin meniul vag-comului ,se pare ca aceasta optiune are legatura cu memoria scaunelor - nu intreba de ce ca nu stiu sa-ti raspund :) -iti atasez si foto cu tabul unde poti verifica daca o ai activata.succes!
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2014
  7. Eduard0305

    Eduard0305 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A3 sportback 2.0 TDI,S-Tronic,2010 Stage 2 + DPF off
    multumesc Adeeman .. daca imi amintesc bine la mine in vag com nu scria faza " only with memory seats" o sa ma mai uit o data sa vad ce si cum .. ideea e ca oricum nu imi merge :)) desi fratele meu are G6, el are mirror down si totusi nu are scaunele cu memorie :)
     
  8. adeeman

    adeeman 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI/140CP
    Eduard0305 daca tot te uiti in setarile masinii spune-mi ce grup de cifre ai la codarea incalzirii oglinzilor ,am atasat eu un extras putin mai sus - la gasesti pe fiecare usa ,trebuie sa fie 148 sau un cod de trei cifre.
     
  9. Lulululu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A3 2.0tdi 2004
    Salutare colegi.... Detin un a3 8p din 2004 si as dorii sa ii montez oglinzi cu semnalizare in ele .... Are cineva idee daca este posibil sau daca a facut cineva acest update .... Vreau sa stiu daca e posibil daca prinderea e la fel si cam cat ar ajunge acest update !!! Va multumesc
     
  10. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Colegilor am si eu o mica problema cu un a3 8p. Nu imi mai merge semnalizarea din oglinda stanga. Din cate am inteles e pe led semnalizarea.
    Ce as putea face ?

    Multumesc anticipat.
     
  11. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Ultima editare de un moderator: 30 Iul 2015
  12. p.stefan

    p.stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8P coupe, 2.0 TDI, 2009
    Salut baieti,
    Sunt nou, inca descopar lucruri noi si vreau cat mai multe, dar momentan vreau sa stiu un lucru: cum imi pot da seama daca am oglinzi rabatabile sau nu ?
    Am incercat sa tin apasat pe butonul de pe telecomanda, nimic, din interior habar n'am. A venit iarna si stau cam prost cu locurile de parcare, n'as vrea sa le fortez rabatandu-le manual. Multumesc. :)
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @p.stefan - Acolo unde ai reglarea oglinzilor electric ar trebui sa ai in partea centrala semnul cu incalzire al oglinzilor sau ( | ) adica 0 neutru, neavand aceasta optiune, si in partea opusa, ar trebui sa ai semnul unei oglinzi rabatate. Daca nu apare inseamna ca nu ai acesta dotare.
     
  14. p.stefan

    p.stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8P coupe, 2.0 TDI, 2009
    Cosmin ZKG Multumesc pentru raspuns. Se pare ca nu le am rabatabile, decat inzalzite, cel opus nu exista. :) Nu ma deranjeaza, stau fara griji, nu trag toti "oamenii" de ele pentru a le rabata.
     
  15. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    A mai patit careva sa i se strice incalzirea intr-o oglinda ? In cazul meu, nu mi-a mers incalzita niciodata de cand am luat masina si acum iarna ii simt lipsa grav.

    Ce as putea sa verific, ce as putea sa cumpar, sau cine m-ar putea ajuta cu depistarea problemei ? :D
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    In spatele oglinzii sunt niste rezistente care o incalzesc, ori e firul scos din spate sau rupt, ori a facut vreun scurt pe undeva.
     
  17. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Multam pentru raspuns, Cosmin. Ai idee cum pot da jos doar sticla de la oglinda, fara s-o violez ? :D
     
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cu grija :)Glumesc. La A3 n-am incercat,probabil e general valabil, dar stiu ca la Golf se dadeau destul de usor. Regleaza oglinda in asa fel incat sa ai un acces facil dintr-o laterala si dupa aceea o "bijuteresti" usor. Ar trebui sa ai ceva ascutit, un cutter si sa o decuplezi. Ea teoretic dupa aceea se va tine doar in rezistentele respective de la incalzire.
     
  19. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Ma gandesc sa pun o lampa de control pe firele alea 2 de acolo, sa pun comutatorul pe dezaburire oglinzi, si daca imi lumineaza becul inseamna ca am o problema cu oglinda propriu-zisa si circuitele alea ale ei in forma de spirala ... Daca nu lumineaza, poate am noroc chior si e vreun contact naspa sau scos vreun papuc ceva. :D Doamne ajuta, in weekend acum fac operatiunea.
     
  20. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Salut.
    E posibil ca una din oglinzile incalzite sa aibe probleme din cauza unei sigurante? sau acea siguranta daca pica, pica ambele oglinzi?
    Intreb pt ca VCDS-ul mi-a dat eroare la oglinda de la pasager, si cel care mi-a testat-o mi-a zis ca e posibil sa fie o siguranta... + ca pe panoul de sigurante nu apare asa ceva
     

Distribuie pagina asta