1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A3 8L - demontare - inlocuire - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de robert_szr, 27 Feb 2010.

  1. robert_szr

    robert_szr 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8L 1.9 TDI
    am si eu o intrebare: se pot da frumos jos oglinzile laterale (cu tot cu carcasa)? daca da , cam cum ? :)
    La un a3 8L :)
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Feb 2012
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Scoti sticla, dupa care in pareta de jos a oglinzii pe exterior mai ai doua suruburi si indepartezi plasticul din partea de jos. De aici te descurci deja;)
     
  3. robert_szr

    robert_szr 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8L 1.9 TDI
    oki ,tks ;) sa vad daca ma descurc:)
     
  4. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    din cate stiu eu merge sa o scoti si fara tragi plastic negru mic interior si defaci sururburi scoti mufa si vuala, bon apetit :)
     
  5. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Oglinda dreapta se da peste cap la deschidere!

    Buna colegi! Astazi mi-am scos masina din service! Mi-au reparat masina dar spre surprinderea mea am observat ca oglinda de pe partea dreapta la deschidere se da peste cap (adica se deschide mai mult decat ar trebui)! Precizez ca am dus masina cu oglinzile in stare buna de functionare!:no:.. Nu le-am platit reparatia ,mi-am luat masina si am plecat! Adica eu duc masina buna si o iau cu o stricaciune cu cost de doua ori mai mare decat ce era stricat cand am duso? Inadmisibil!! Ok acum va intreb pe voi ce as putea face sa scap mai ieftin! :blink::(
     
  6. audia38l 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A2, 1.4 Tdi, 2001
    salut

    Ceva de genu am patit si eu. Am mers cu un prieten la masina, care nu stia ca sunt electrice, si a tras de ea ca sa o deschida, probabil asta s-a intamplat si la tine. Am inteles ca e ceva sina acolo, care probabil ca s-a rupt. La mine cateodata se deschide normal, cateodata se da peste cap. De atunci evit sa le inchid, oricum e frig afara si ingheata motorasele. Si cand se da peste cap o tragi putin si sare la loc
     
  7. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Da, merci colegul dar am rezolvat problema. Doamne bine ca am prieteni meseriasi :p Si pe linga faptul ca mi-a rupt oglinda am reparat-o si le-am facut sa mi se deschida si sa se inchida cand inchid sau deschid masina din telecomanda :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2012
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu am inteles, cum sa se plieze din telecomanda ? Inseamna ca ai pe masina instalat sistem de alarma After Market.
    Din fabrica Audi pe modelul tau nu a prevazut si nu exista sub nici o forma functia de pliere a oglinzilor din telecomanda.
     
    Ultima editare: 19 Feb 2015
  9. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Evident ca e After Market.:p Dar crede-ma nu faci diferenta dintre sistemul original si acesta. Si cheile identice cu originalele doar ca sunt mai noi :)

    Masina a venit din fabrica cu sistemul de incalzire oglinzi, reglare oglinzi si pliere oglinzi. Eu am cumparat un sistem de alarma After Market cu functiile respective doar ca incalzirea si reglajul oglinzilor se activeaza pe contact si plierea oglinzilor pe telecomanda sistemului alarma after market.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2012
  10. lax88

    lax88 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a3,1.8,1988
    Pai si la oglinzi ai pus vreun releu ceva. De exemplu si eu am un A3 8L 1.8 si din fabrica am plierea oglinzilor din cheie manual din yala. I-am pus un modul de centralizata si tot asa merge pe cheie. Plierea merge doar pe contact.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2012
  11. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Pai mi le-a pus pe cheie adica eu inchid masina din telecomanda si totodata mi se ridica geamurile si se pliaza oglinzile! Oricum iti spun ca ai nevoie de un modul after market cu functie de ridicare a geamurilor, si apoi se face o modificare la sistemul electric ca sa iti dea un impuls de curent oglinzi ! Ai nevoie de 2 diode una care sa ramana incarcata dupa ce tu incui masina ca sa aibe mereu curent in ea sa iti deschia oglinzile cand descui masina si mai ai nevoie inca de o dioda de alt tip care nu permite curentului sa vina inapoi pe fir altfel cand o incui ele se inchid dar se redeschid imediat inapoi... Daca vrei sa te pun in contact cu cine mi le-a facut dami pm! O zi buna!
     
  12. Driveru 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A3 8l 2001 1,6l
    Salut

    Am o problema cu oglizile exterioare, mai exact cu geamul de la ele este dezlipit de folia reflectorizanta cu tot cu sistemul de incalzire si nu se mai vede bine in oglinda. Exista solutii de a repara sau trebuiesc inlocuite? Multumesc.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie inlocuite, din pacate. Bafta
     
  14. Driveru 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A3 8l 2001 1,6l
    sal

    Stii cumva unde as putea sa apelez pentru geam de oglinda?
    Stima.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauta in aria de publicitate de la noi de pe forum sau pe Google de la cei care dezmembreaza. Se potrivesc, din cate stiu eu, de la mai multe tipuri de masini. Sau cumperi un produs AM care este mai ieftin decat cel OEM. Bafta
     
  16. dragosdadoo89 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2013
    Locație:
    cirligele vrancea
    Masina:
    audi a3 2001
    are cineva idee cum se monteaza oglinzile (DOAR STICLA plus suportul de plastic)la un audi a3 de 2001?
     
  17. gabycristy 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 75KW
    Demontare capace oglinzi A3 8L

    Stie cineva cum pot demonta capacele oglinzilor exterioare ale unui Audi A3 8L?
     
  18. ujio 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2014
    Locație:
    Olt
    Masina:
    A3 quattro tdi an 2002.96kw,ASZ
    Daca e utila cuiva,ma confrunt cu o problema-cind deschid sau inchid electric oglinzile,se produce cu intirziere,adica 10-50 secunde,nu stiu de ce...
     
  19. eqilibruee 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A3 1.9 1999
    Vreau sa montez oglinzi pliabile electric. In afara de buton , oglinzi, calculatoarele din usi si cablaje mai trebuie facute si ceva adaptari sau merge doar cu modificarile plug and play?
     
  20. Severin

    Severin 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A6 c6 allroad si avant 3.0 tdi quattro coduri motor ASB An 2007 transimisie tiptronic
    eqilibruee Salut ai aflat ceva cum ai putea sa le montezi si de ce ai nevoie ?
     

Distribuie pagina asta