1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A6 C5 - demontare - inlocuire - discutii diverse

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Dracku, 20 Apr 2008.

  1. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    De ce să nu reușești ? Bagi surubelnița în ele cu încredere.
    Da, sticla e prima. O împingi cu mâna în jos la maxim ca să ai acces la prinderile de sus, apoi împingi cu mâna în sus acel cerc pe care e montată ca să ai acces la prinderile de jos. Trebuie desfăcute niște piciorușe de plastic negre cu cârlig la capete cu care e prinsă sticla pe rama circulară și e necesară o șurubelniță subțire și lungă sau ideal ar fi cu o croșetă.
     
  2. aetohnadgob

    aetohnadgob 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 2001
    O sa incerc azi sa vad daca reusesc fara sa rup ceva cleme, multumesc pentru informatii !
     
  3. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Acele piciorușe de prindere ale oglinzii, ca să iasă de pe ramă, trebuie mișcate spre exterior doar 1,5mm de la capetele exterioare. Dacă tragi de ele mai mult, se vor rupe. Avantajul e că sunt câte două în fiecare zonă. Parcă au știut că cine nu-i hoț de meserie le va rupe.
     
  4. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    A montat cineva oglinzi de pe A4 B6 sau A6 C6 pe A6 C5?
     
  5. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    Stie cineva care este diferenta intre o oglinda electrica incalzita si una fara incalzire? Mai demult cineva mi-a rupt o oglinda, am luat alta din dezmembrari si hop e incalzita , as vrea sa pun si dreapta la fel si nu stiu daca musai schimbata toata oglinda sau merge trase fire sau ceva...multumesc anticipat!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te rog eu citeste acest topic si toate topicurile despre oglinzi existente pe forum in toate arile. Se aplica si la masina ta ce scrie in acele topicuri. Nu are rost sa ne repetam aiurea si inutil. Multumesc.
     
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Nu exista C5 fara oglinzi incalzite. Era o dotare de serie.
    Doar la masinile facute pe comanda speciala cu eliminare de dotari standard lipseau climatronicul, oglinzile incalzite sau reglate electric, geamurile electrice s.a., iar astea erau masini ale serviciilor de interventie de genul salvare, pompieri, politie, ACR etc, care aveau ca singur scop sa fie cat mai ieftine la achizitie pentru ca erau cumparate flote mari.
    Prin urmare, daca mecanismul oglinzii tale are doua fire cu papuci la capete iesite din articulatie, aia e incalzirea.
     
    sacalos apreciază asta.
  8. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    Multumesc pentru ajutor!
     
  9. miciu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2018
    Locație:
    Stefan Vodă, Republica Moldova
    Masina:
    Audi A6 C5, 1.9TDI, 2001
    Salut. Am un A6 C5 1.9 TDI, sunt multumit de el si chiar imi place tare, il detin de ceva mai bine de jumatate de an. As vrea sa varog daca poate cineva sa ma ajute cu ceva scheme, poze sau orice informatie cu privire la conectarea oglinzilor. Problema e ca masina inainte ca sa o detin eu a fost avariata si probabil dupa reparatie nu a fost instalata toata electricitatea. Deoarece la oglinda din stinga este doar mufa cu cablajul care ajunge pina in usa si mai departe nu am undr s-o conectez, repectiv nu doar nu se incalzeste ci nici nu o pot regla. Tin sa mentionez ca in privinta celei din stinga tot e ok, se regleaza si se incalzeste.
     
  10. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    In stilpul usii pe unde ar trebui sa iasa mufa care se conecteaza cu cea a oglinzii te-ai uitat?
    S-ar putea sa fie cazuta acolo si nu s-au mai chinuit sa o scoata

    Enviado desde mi SM-G965F mediante Tapatalk
     
  11. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Ai nevoie de segmentul de cablaj dintre mufa oglinzii și mufa intermediară de la baza stâlpului A, pe interior, sub capitonajul de plastic din stânga pedalierului. E cablajul care face trecerea din ușă la interior.
    Ia-l de pe o mașină de generația ta pentru că odată cu faceliftul au schimbat mufa de jos, de lângă stâlp.
     
  12. miciu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2018
    Locație:
    Stefan Vodă, Republica Moldova
    Masina:
    Audi A6 C5, 1.9TDI, 2001
    dhan67
    Acolo nu am verificat, o sa caut. Multumesc

    boresque
    Multumesc mult, in acest caz cred ca atunci cand trec pe la dezmembrari poate gasesc ceva :)
    Va multumesc
     
  13. Lucien

    Lucien 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 2,5TDI Quattro 2001/ 180 Cp/ Tiptronic
    Salut,

    Rog un coleg binevoitor cu A6 C5 sa ma ajute cu un COD de piesa pentru sticla oglinzii drepta, mare, varianta celei din imagini. Avand si eu oglinzi asimetrice, dreapta originala era mica, acum cand am schimbat oglinda cu totul, sticla noua e alba si cea stanga albastra, iar cei de la piese sunt total incapabili sa-mi comande o sticla oglinda potrivita. Sa o comande pe cea stanga si inca una simetrica cu ea. Stiu doar sa bage VIN-ul. A facut-o si VAG varza, oglinzi asimetrice/simetrice, plus oglinzi anteiror si facelift jos e facelift, celelalte au marginea spre montant mai dreapta nu in unghi ... noaptea mintii.

    Ori poate e cineva binevoitor sa-mi dea VIN-ul in privat, ti-l dau si eu pe al meu.

    Multumesc,

    [​IMG]
     
    ofc04993 apreciază asta.
  14. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Ce ai tu in imagine este o sticla dreapta mare (175x100mm), model facelift, cu coltul interior superior alungit spre geam, convexa, fără ruperea asferica exterioara pentru unghiul mort si fara antiorbire electrica, dar cu antiorbire prin tratare chimica (blue tinting).
    Codul asteia e 8D0 857 536 D.
    Daca vrei acelasi lucru, dar sa aiba si ruperea exterioara asferica pentru unghi mort, desi pe dreapta nu-ti prea trebuie, atunci codul este 8D0 857 536 E.
     
    ofc04993 și nucugheri apreciază asta.
  15. Lucien

    Lucien 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 2,5TDI Quattro 2001/ 180 Cp/ Tiptronic
    boresque

    Multumesc,
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Va rog o parere despre schema asta de oglinzi electrocrom ca eu cred ca m-am tampit de tot :banghead:
    E clara alimentarea, masa, conexiunea RF din prima pagina a schemei.
    Problemele vin pe pagina 2. Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru :
    "intunecimea" oglinzilor exterioare o face semnalul emis de oglinda interioara Y7 pe pinii 4 si 5 ?
    Daca da, de ce schema ma trimite cu acele fire pe motorasul oglinzii V17 si V25 ?
    Firele din pinii 4 si 5 din mufa oglinzii interioare Y7 ar trebui sa ajunga in mufele dedicate electrocrom, cu doi pini, de pe fiecare oglinda exterioara, dar pe schema nu vad niciunde acele mufe. Daca cineva intelege ce trebuie facut, il rog sa ma lumineze si pe mine.
    Multumesc.
     
  17. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Du pinul 4 din centrala catre pinii 3 din mufele lateralelor si pinul 5 din centrala catre pinii 7 ai lateralelor !
     
    nucugheri apreciază asta.
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Deci cele doua mufe mici au punte in mufa mare a oglinzilor exterioare?
    Schema e putin ambigua, nu e prima dupa care lucrez, dar pare incompleta pt capacitatea mea de intelegere :)
    Mersi dom' profesor.
     
  19. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Nu, domnule!
    Nu au nicio punte, ies pe direct, prin pinii 3 si 7. Singura punte e cand bifurci firele din 4 si 5 ai centralei catre laterale.
    Cretinii pur si simplu nu au facut un simbol pentru oglinzile laterale cu totul, asa cum au denumit-o pe cea de interior „Y7” si le descriu pe schema ca fiind V17 si V25. Adica, in acceptiunea lor, oglinzile exterioare constau doar in motorasul drept si cel stang, desi, daca ne luam dupa logica elementara, chiar si asa, ar fi trebuit sa o puna sub forma a doua motorase pe stanga si doua pe dreapta, asa cum o si prezinta in schema detaliata pentru partea de ajustari, in plansa 79, pagina 2.
    Tot in plansa 79 poti observa la pagina 2 ca, din toti pinii oglinzii, sunt ocupati exact ceilalti in afara de 3 si 7: ai 2+4 pentru incalzire, 1+6 pentru rabatare si 5+8+9+10 pentru cele doua motorase de reglare sus-jos si stanga-dreapta.
    Candva o sa fac si o lista cu erori din ELSA, ca la 4B2 am reusit s-o corectez pe toata, atat pentru FL, cat si pentru NFL-faza a II-a.
     
    Ultima editare: 22 Apr 2019
    Ciobanu Cristian și nucugheri apreciază asta.
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Esti mai "rau" decat credeam :)
     

Distribuie pagina asta