1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    ok , nu cred ca m-ai inteles ... nu prea ai cum sa le scoti d'acolo decat daca tai sau decupezi carcasa si dupa inlocuire lipesti la loc....
    odata data jos masca aia de sub oglinda se scoate foarte usor cutiuta/carcasa in care stau led-urile
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    O. M. G. ...
    O să văd întâi ce rezolv cu intensitatea.
    Tocmai ce m- am chinuit deunăzi cu o oglinda de Corsa D și nu mai vreaaaaau...
    Au făcut astia în ultimul timp niște oglinzi,...
    Imi dau seama ce pot întâlni la AUDI.
     
  3. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    mah...oglinda se da incredibil de simplu jos nu e deloc complicat dar ledurile sunt inchise intr-o carcasa mica pentru a nu ajunge apa la ele sa faca scurt, e facuta treaba cu cap oricum vezi cum tragi de masca de sub oglinda sa nu rupi clemele ,una noua e vreo 25 lei
     
  4. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Chiar îți mulțumesc pentru asistență.
    Da... și eu tot la interior ma refeream când vorbeam de dificultate.
    Asa cum am mai spus, intai sa vad ce fac cu intensitatea.
    Degeaba pun de 5W, daca e dat totul la "minim".
     
  5. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Stie cineva ce trebuie sa schimb ca sa fac sa functioneze inchiderea oglinzilor automat la inchiderea masini si coborarea oglinzi din dreapta la introducerea marsarrierului. Este necesar modificarea instalatiei electrice sau necesita doar calculatoarele din usa ? Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2013
  6. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Da, in afara de cablaje trebuie sa mai tii seama de:
    motorasul de oglinda din partea dreapta sa aibe mufa de alimentare cu 7 fire
    calculatoarele de usa sa "stie" de oglinzi rabatabile si cu memorie.
    Spor la treaba!
    P.S. nu in ultimul rand si codarea este importanta...:)
     
  7. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Multumesc dar am nevoie de mai multe detali ,oglinzile am si pe cele de s6 din 2008 nu am controlat dar stiu ca s6 are mirror diping si pe modelul fara face lift
     
  8. GOD*A6

    GOD*A6 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2012
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Pieton
    Cum se schimba acel led de sub oglinda si de care trebuie??
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    4F0949133 stanga
    4F0949134 dreapta
    Pret: in jur de 35 de euro per bucata.
    @taz quattro Ce alte detalii mai doresti? Cred ca am fost destul de explicit.
     
  10. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Cata am nevoie de coduri pentru calculatoarele de pe usi si pentru celelalte piese necesare pentru modificare .Merci
     
    Bujorean Ovidiu apreciază asta.
  11. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    Salutare la toată lumea.
    O mică problemă supun și eu discuției:
    Dând cu spatele nu am văzut o țeavă și mi-am dat oglinda dreapta peste cap.
    Acuma oglinda nu mai este la fel de țeapănă.
    Întrebarea este...dacă a sărit ceva de acolo și trebuie pus la loc sau s-a rupt ceva?
    S-a mai lovit cineva de această situație?
     
  12. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Pana nu desfaci de tot oglinda, nu cred ca o sa iti dai seama.
     
  13. web 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2013
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A7
    deci a reusit cineva ???
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce parere aveti despre asta ? Am impresia ca daca ledurile erau pozitionate altfel, mai finutz si nu atat de imprastiate pe toata marginea oglinzii nu erau chiar asa urate. Pretul este 90 euro.
     
  15. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Tiganie curata..
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu ma gandeam la fel ... prea mari sagetile alea, doar nu umblu cu TIR-ul, in schimb daca punea un singur led in colturile de jos de culoare galbena sa se aprinda odata cu semnalul era ok.
     
  17. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    După ce am înlocuit la portiera din dreapta, modulul electronic (dădea o eroare) și broasca, ledurile de la oglinda si-au revenit, luminează solul puternic, așa cum trebuie.
    Problema e ca nu pot sa-mi dau seama cărei piese schimbate se datorează revenirea.
    Modulului sau broaștei?
    La portiera din stânga, nu am eroare dar broasca, foarte rar, de 2-3 ori, a dat sa facă aceleași nazuri ca cea din dreapta. Nu se deschidea din telecomanda, doar fizic, din interior.
    Deocamdată merge bine, doar ledurile de la oglinda au rămas fără intensitatea normală.
    As schimba broasca și la portiera din stânga, dacă as sti ca se remediaza problema ledurilor, evitând totodată o amplificare a problemei cu deschiderea.
    Ce m-ar interesa acum ?
    Știe cineva dacă intr-adevăr este vreo legătură între broasca portierei și ledurile din oglinzi?
    Nu as vrea sa schimb aiurea...
    Mă gândesc că poate cei de la Audi au gândit să arate o problemă la portiera, prin anularea intensitatii normale a ledurilor de la oglinzi.
    Mulțumesc.
     
    Ultima editare: 8 Feb 2014
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aceeasi problema am avut-o si eu, portiera soferului nu se deschidea din cheie decat dupa 2-3 incercari sau deloc (si-a revenit singura) dar ledul din oglinda lumina normal pana in pamant. Vezi poate dai de un coleg binevoitor sa iti imprumute modulul.
     
  19. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    La mine mecanic mergeau, doar cand deschideam din telecomanda, se deschideau portierele spate, portbagaj, dar cele din față rămâneau blocate (mai des cea din dreapta, pana a fost ceva constant).
    La cea din stânga, acum, nu as avea de ce sa schimb modulul. Nu sa eroare ca la cealaltă portiera și, cred eu, e tot ceva din broască. Mi-a educat cineva care acum e plina de motorase și pârghii. Se misca mai încet la deblocare. Aproape insesizabil comparativ cu cele de la portierele spate, dar o diferență este. Bine, ca e și foită mai mult asta de pe față.
    Tot trag nădejde sa fie ceva doar din broască. Sa desfacă cineva portiera sa-mi dea modulul, mi-e mie oarecum... Din această cauză am și întrebat aici, poate e cineva deja patit și știe mai multe, chiar concret.
    Interesanta e totuși legatura dintre intensitatea ledurilor din oglinzi și problemele din portiere. Nu sunt arse, nu le stinge de tot, le tine doar așa, cât sa vezi ca exista acolo și ca au tensiune.
     
    Ultima editare: 8 Feb 2014
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu m-am facut eu inteles. Daca deschideam masina din telecomanda se deschideau toate usile mai putin cea a soferului (daca apasam de 2-3 ori butonul de deschidere cateodata o deschidea, cateodata refuza complet), in schimb daca bagam cheia in butuc si o descuiam de acolo mergea perfect. Probleme mi-a facut vara trecuta complet aleatoriu, din 10 deschideri, la 9 nu se deschidea usa soferului. De asta vara pana acum nu mi-a mai facit absolut deloc, nu stiu care a fost cauza sau ce s-a intamplat. Mentionez ca intre evenimente nu am umblat/desfacut nimic la usa, problema singura a aparut, singura a disparut. Dar ti-am zis, chiar si cand nu mi se deschidea usa soferului led-ul din oglina lumina normal. Nu sunt in tara ca nu era o problema imprumutatea modulului, totusi nu ceri o turbina, e un amarat de modul. Ca dooh, nu poti sa cumperi toate piesele care "poate" ti-ar rezolva problema prin eliminare sau pe "cred ca".
     

Distribuie pagina asta