1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    invizibile crezi ca userul caruia i-am raspuns acum 2 (doi) ani nu a rezolvat ? Crezi ca nu stiu ce inseamna sa faci un retrofit ca sa ai functia de oglinzi electrocrom ?
    Crezi ca are rost rost sa scrii un mesaj care nu mai este de actualitate ca si informatie scrisa/postata ? Ultimele 2 mesaje vor fi sterse pentru ca sunt scrise inutil.
     
  2. florin/dns 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2012
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 4F 2.0 CAHA 2009
    Buna seara,revin cu o problema la care nu ma descurc singur si daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi sunt bine venite.
    Am cumparat un modul ce pliaza automat oglinzile dar nu ma descurc cu legatul firelor. modulul a venit cu o schema dar...pe mine legatul firelor la masina ma depaseste.
    Calculatorul de la usa sofer este acesta,masina are oglinzi pliabile electric dar comanda se face doar din butonul dedicat lor.
    Address 42: Door Elect, Driver (J386) Labels: 4F0-959-793.clb
    Part No SW: 4F0 959 793 R HW: 8K0 959 793 D
    Component: TSG FA H11 0250
    Revision: Serial number: 0000100516963
    Coding: 011C02205040410001
    Shop #: WSC 02391 823 56573
    VCID: 4688E172F170FB2EF59
    multumesc anticipat pentru sfaturi.
     
  3. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Si unde te-ai poticnit? Din punctul meu de vedere, schema este destul de explicita.
    Ai asa:
    1: galben pe contact (ACC)
    2: 2 si 3 in butonul de inchidere deschidere oglinzi
    3: masa
    4: alimentare
    5: semnal deschidere usa
    6: semnal inchidere usa
    7: semnal inchidere oglinda
    8: semnal deschidere oglinda
    That's it.
    Enjoy!
     
  4. florin/dns 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2012
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 4F 2.0 CAHA 2009
    sal, cel galben pe contact unde?
    si ma gandeam la pini calculatorului de usa,,este un program care zice ce face fiecare pin,,
    la punctele 2 si 3 stiu.
    cel cu alimentarea(+) de unde din tabloul de sigurante sau plusul care alimenteaza usa?
    multumesc
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te la un electrician. E mura in gura schema aia.
    Mai bine nu te baga daca nu stii sa citesti schema ca risti sa arzi ceva p-acolo.
     
  6. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Rezolvare lumini intâmpinare...

    In "goana" mea dupa gasirea unui nenorocit de consumator, am rezolvat problema luminilor de intampinare, acele leduri care se aprind seara de sub oglinzi.
    Intr-o buna zi am observat ca nu se aprind. Privind cu atentie, am observat c de fapt se aprindeau, dar la o intensitate foarte slaba (FOTO 1, 2). Altfel spus, doar "miezul" de la leduri se "aprindea", daca vrei sa vezi asta ziua si nu stii despre ce este vorba, nu-ti dai seama.
    La scanare imi dadea o eroare electrica la portiera dreapta fata. Culmea, incepea din ce in ce mai des sa nu pot deschide portiera din telecomanda, iar in final, am ajuns sa o deschid doar din interior. Prima data, pentru ca daca mai incercam sa o deschid fara inchiderea masinii, mergea. Deci mecanic totul era OK.
    Am schimbat modulul/calculatorul din portiera. Nimic. Totul a ramas la fel.
    Am schimbat apoi si broasca. Acum portiera se deschidea dar, surpriza, lumina de intampinare (doar) de la oglinda din dreapta, a inceput sa functioneza (FOTO 3). Partea proasta e ca am vazut asta doar dupa ce am schimbat ambele piese. Deci care sa fi fost de vina ?
    Portiera din stanga fata, doar sporadic, imi facea aceleasi figura. Deschideam masina din telecomanda dar, portiera respectiva ramanea inchisa, celelalte deschizandu-se. Inchideam-deschideam masina odata de doua, trei ori si-si revenea. La aceasta portiera NU aveam vreo eroare la scanare....
    Am schimbat de data asta, in prima faza, broasca.
    Poate ca partea cu deschiderea am rezolvat-o, asta nu stiu sigur, pentru asa cum am spus, era ceva ce se intampla rar. Cert e ca lumina de intampinare a ramas la fel, nu se aprindea la intensitatea normala, asa cum se facea acum cea din dreapta.
    Am schimbat si modulul...
    (FOTO 4 = codul piesei este valabil pentru masina din semnatura si poate cele apropiate ca data a fabricatiei, masina avand si lumini ambientale.)
    Ei, acum si-a revenit si lumina.

    Am expus asta ca sa nu va ganditi din prima ca s-au ars ledurile, sau sa umblati pe la oglinzi. Daca identificati simptome asemanatoare, cam asta ar fi rezolvarea.
    Nu exclud sa fie si cazuri de leduri arse sau alte chestii, dar e bine de stiut si rezolvarea aceasta.
    Numai bine.

    (sper sa fi nimerit bine topicul, dar daca nu, rog moderatorul sa-l mute unde considera ca este mai bine)
     
    Ultima editare: 31 Oct 2014
    DrLexic apreciază asta.
  7. florin/dns 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2012
    Locație:
    Braila
    Masina:
    AUDI A6 4F 2.0 CAHA 2009
    Buna ziua va rog frumos daca se poate din elsa schema electrica pentru modulul usa sofer 4F0 959 793 R.
    sa pot vedea functiile pinilor.
    nu gasesc pini + ,rabatare oglinzi inchis/deschis
    multumesc
     
  8. golo.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi a6 47 c6 facelift
    Capace cromate/aluminiu audi a6 4f

    As dori sa achizitionez si eu capace cromate/aluminiu pt audi-ul meu...preturile la cele originale sunt destul de mari, ce parere aveti de cele aftermarket? aveti si voi pe masini???
     
    Ultima editare: 1 Dec 2014
  9. giurgeaflorin

    giurgeaflorin 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2012
    Locație:
    tecuci/italia
    Masina:
    fiat doblo 1.6 m jet 2011
    Eu le-am luat de pe ebay.de. Am dat 100 de euro transport inclus. Doar că ale mele sunt pt anul 2005. Ca și calitate, stai liniștit, e plastic ABS, eu le am pe cele cromate de vreo 6 luni și nu și-a pierdut luciul. Am avut și în trecut pe un a4,tot aftermarket,am ținut mașina vreo 3 ani,pot să spun că erau ca și noi.
     
    Ultima editare: 1 Dec 2014
  10. golo.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi a6 47 c6 facelift
    mersii mult, astept si alte pareri :)
     
  11. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Sfat: nu mai pliati oglinzile noaptea! Saptamana trecuta s-a depus un strat de gheata pe masina si am reusit sa desfac oglinzile doar dupa ce am intrat intr-o parcare subterana si a stat vreo 30min acolo. Stiu de la Bmw ce inseamna sa mergi fara oglinzi, dar sa mergi si fara oglinzi si cu vizibilitate redusa din cauza vremii..e naspa :)
     
  12. george_man29 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2015
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 1968 2011
    Salutare tuturor,
    Mi-am achizitionat pentru prima oara in viata un audi A6 C6 (4F) an 2011 si am cateva nelamuriri in privinta oglinzilor laterale. Stiu ca ele se pot rabata dintr-un buton de pe usa, dar as vrea sa stiu daca se poate face sa se inchida si din telecomanda. Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2015
  13. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Doar cu modul suplimentar la A6.
     
  14. AHA 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2015
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A6; 2700cc; 2009
    Salut,
    Am un a6 din 2009, cand rotesc butonul pt. deschiderea oglinzilor, cea din stanga nu se opreste unde ar trebui, ci se pliaza pana la capat.
    Va rog ajutati-ma cu un sfat.
     
  15. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Trebuie schimbată. Mai exact brațul ei.
     
  16. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Vin cu o intrebare care cred ca are raspuns afirmativ, dar m-ar interesa si lista cu piesele necesare. Deci:
    Se pot pune onglinzi rabatabile electric pe o masina ce nu are aceasta optiune? sper sa gasesc vreodata la dezmembrari si sa le achizitionez. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Apr 2015
  17. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Se pot pune fără probleme. Ai nevoie de oglinzi, calculatoare de ușă, codings și răbdare pentru montaj.
     
  18. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Multumesc frumos @cata181 . Am notat si o sa dau zvon pe la dezmembrari sa vedem ce gasesc... rabdare am :)) si daca n-am, fac rost. Numai bine
     
  19. ini69 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2015
    Locație:
    uk
    Masina:
    audi A6 2.7 2006
    Salut,
    Ssunt nou pe aici. Am un audi A6 C6 si am observat ca am oglinda din stanga care se misca. Practic e corpul oglinzii care e prins de portiera. Are cineva o schema cum pot sa o demontez, sa vad care e problema ? Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Aug 2015
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Scoti plasticul din interior si o sa observi ca este prinsa in surubul #8 din poza atasata.
     

Distribuie pagina asta