1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi - geamuri si lumini in oglinzi la A6 C6 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de a6lover, 15 Mar 2010.

  1. unrealist

    unrealist 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 2.0 tdi CGLC
    Codare oglinzi rabatabile electric si lumini exterioare

    Salutare,

    Astazi mi-au venit oglinzile pentru un A6 de 2006 rabatabile electric si cu leduri de exterior.

    Aveti idee cum trebuiesc codate pe calculatorul de pe usa?
    Tin sa precizez ca acum o luna mi-am luat fete de usi Alcantara cu buton de rabatare si cu Lumini ambientale, le-am facut codarea si au mers direct, deci calculatorul de pe usa suporta asa ceva, cred ca ar suporta si rabatarea electrica.

    Inca ceva.... oglinzile sunt cu mirror chrome, cu 3 mufe si au venit fara sticle, eu am decat 2 mufe pe sticlele oglinzilor, ar fi vreun un impediment?

    Multumesc,
     
  2. unrealist

    unrealist 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 2.0 tdi CGLC
    Intre timp am reusit sa le montez, acum am oglinzi retractabile electric cu led-uri.
    Am optat pentru aceasta schimbare, deoarece am prins o oferta de nerefuzat 250 ron, ambele oglinzi complete, fara sticlele electro-crom.
    Am reusit sa le instalez si cu sticlele mele simple, care au decat incazire(cu 2 mufe).

    O singura problema am, nu pot sa reusesc sa codez oglinzile sa se plieze din telecomanda daca tin apasat pe butonul de inchis, ca atunci cand inchizi geamurile din telecomanda.

    Am citit de la voi ca e imposibil numai daca ai scaune cu memorii, desi pe unele formuri spuneau ca codeaza ca si cum ar avea scaune cu memorie si merge, dar cu sacrificiul unui cod de eroare pe calculatorul usii soferului.

    Aveti vreo rezolvare cu vreo codare pentru plierea din telecomanda?
    Ideea e ca am vazut pe SEAT-uri Leon de 2006, care nu cred ca sunt mai "destepte" ca un A6 2006, adica doar daca tinea apasat pe butonul de inchidere ii ridica toate geamurile si ii plia oglinzile, altfel nu.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nici nu ai sa reusesti vreodata sa se plieze din telecomanda. Iti trebuie un modul aftermarket pentru treaba asta. Adica sa se plieze cand incui masina. Bafta.

    Apropo, mai iti aduci aminte cumva cati pini aveau mufele ?
     
    Ultima editare: 26 Oct 2015
  4. remusdonici 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi A6, 2000cc, 2009
    reparatie oglinda rabatare automata

    Am un Audi A6 C6, 2.0 TDI , din 2009 si am avut o problema cu una din oglindzi retrovizoare ... adica la rabatarea ei din butonul de pe portiera aceasta nu se oprea la locul ei in pozitia deschis si mergea pana peste cap. Am fost la reprezentanta Audi, iar acolo mi-a spus ca ar trebui inlocuita oglinda deoarece are scheletul rupt. In una din zile, fiind "secat" de lucrul asta am desfacut oglinda si am observat ca un bolt care avea rolul de oprire a oglinzii in locul ei, acest bolt era blocat. Am deblocat acest bolt iar acum oglinda functioneaza exact ca noua. Desigur, am avut grija la demontat si montat oglinda. Cel mai greu a fost sa scot firele din mufele de pe oglinda si sa ii scot siguranta care tine efectiv oglinda.
     
    romeo01 apreciază asta.
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, acel bolt este opritor, si este un fapt cunoscut ca acesta mai face probleme.
     
  6. georgedpn 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi a6 4f 6c
    Si totusi...cum se pliaza oglinzile din telecomanda???
     
  7. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Salut, care este procesul de incalzire al oglinzilor externe, parca stiam ca daca temp. externa cade mai jos de 5gr. se incalzesc automat. Acum intorcindu-ma in tara erau si -3gr. si tot aveam pe ele promoroaca, erori pe vag nimic. Tin minte odata ca mi se pareau calde, acum sunt reci.
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Vezi in MVB la mirror heating daca scrie "enabled" sau "active". Si deasemenea in calculatorul de usa daca mirror heating este bifat.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incalzirea in oglinzi merge continuu, atat vara cat si iarna (atata timp cat butonul de reglaj este pe pozitia corespunzatoare). Incalzirea se face prin impulsuri electrice trimise oglinzii, vara impulsurile sunt foarte rare, iarna foarte dese. Sper ca m-am facut inteles cat de cat. :)
     
  10. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Merci George, acum am observat ca butonul era in pozitia oglinzii din dreapta, si aia din dreapta sa zicem ca era mai "curata".
    Cata181 merci de pont dar nu cred ca ceva a fost schimbat, caci sunt sigur ca inainte mergeau si nimeni nu a umblat prin setari cu vagul.
     
  11. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Salut,
    As vrea sa montez si lumini ambientale in oglinzi. Am vazut ca trebuie sa cumpar capacele de jos de la oglinzi si corpul cu cele 3 led-uri. Mai trebuie ceva ? Mufa electrica de la led-uri unde intra, are fir tras in oglinda sau trebuie sa duc eu unul pana la modulul din usa ?
     
  12. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    De data asta iti raspund eu. :)
    Ledurile sunt legate direct la module(vezi atasament).
     
    silvyu apreciază asta.
  13. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Deci sa inteleg ca daca cumpar doar capacele de plastic+ledurile, nu voi gasi in oglina mufa de conectare si va trebui sa merg cu 1 fir pana la modul ? Masa cred ca pot sa o iau de la motor sau incalzire.
     
  14. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Atat masa(cred ca este comuna cu incalzirea) cat si plusul, vin din modul. Trebuie sa urmaresti corespondenta intre pinul 7 din mufa oglinzii si pinul C1 din conectorul modulului iar daca nu exista, trebuie tras un fir. Intre 8 si C3 este fir, fiind folosit de sistemul de incalzire si la care te poti lega, Nu stiu cat de complet este cablajul din oglinda si cel care leaga oglinda de modul.
     
  15. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Multumesc Mihai de informatii. Am sa revin cu date concrete dupa ce finalizez proiectul.
     
  16. cristi 82 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6 3000tdi quatro 2010
    Salutare,
    Am o problema: oglinda pasager se da peste cap. Am înțeles ca ar avea un opritor dar nu știu care e. Daca poate cineva sa ma ajute cu poze ii mulțumesc. Masina e un audi A6 C6 (4F) an 2010.

    Exista un bolt de oprire am inteles . Ma puteti ajuta sa-mi spuneti cum arata ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ca un bolt. Desfa oglinda si nu ai cum sa il ratezi.
     
  18. cristi 82 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6 3000tdi quatro 2010
    Am desfăcut oglinda de 2 ori și nu îmi dau seama care e. Nu ai o poza ?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca tu care ai desfacut oglinda nu ai poza, eu nici atat.
    Apropo, banuiesc ca vorbesti de problema oglinzilor rabatabile electric, nu de geamul oglinzii.
     
  20. cristi 82 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6 3000tdi quatro 2010
    Nu la geamul oglinzii fac referinta ci intreb de functia rabatare. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta