1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A6 C7 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 18 Iun 2015.

  1. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Salut. Din păcate nu prea am avut timp de ele. :(
     
  2. Robyker13

    Robyker13 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2018
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    A6 C7 berlina, 2.0 TDI multitronic 8+1, 2012
    Salut,
    Am un A6 C7 din 2012 si as vrea sa-mi pun oglizi cu rabatare electrica. Vreau sa le achizitionez second de pe diferite site-uri. Puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa urmaresc la ele cand fac achizitia ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intai cauti codul care iti trebuie si pe urma le cumperi. Asta este tot.
     
  4. Robyker13

    Robyker13 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2018
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    A6 C7 berlina, 2.0 TDI multitronic 8+1, 2012
    OK, multumesc. Te rog sa-mi spui cum aflu ce cod mi-ar trebui ?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din ETKA si de pe alte masini cu dotarile dorite de tine pe baza VIN-ului acelei masini cu acele oglinzi. Sunt cateva coduri care se potrivesc la masina ta (includ si anumite sisteme de asistenta aceste oglinzi si nu sunt doar rabatabile) si verifici daca ai calculatoarele din masina compatibile cu oglinzile rabatabile dorite. Citeste toate topicurile despre oglinzi existente pe forum indiferent de arie pentru ca sa inveti. Ai grija sa nu cumperi oglinzi ce provin de pe masini fabricate pentru UK / Anglia.
     
  6. goe13us 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    audi A6 c7 2011 2.0tdi (cgld)
    Salut băieți. Mă confrunt cu o problema la mașina mea. Luni semnalizatorul din oglinda a murit. Am cumpărat altul nou, am demontat carcasa oglinzii cu ajutorul informațiilor găsite aici , SI am vrut sa montez semnalizarea noua. Aici intervine problema. Mufa electrica de pe semnalizarea noua diferă,( poziționarea ) SI nu pot sa mai montez carcasa. Am căutat pe net poze cu semnalizarea după codul oem dar SI acolo pozele arată că SI semnalizarea cumpărată. Va atasez poze. Exista vreun adaptor pt mufa? Va mulțumesc
     
  7. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Doar modelele fabricate in 2011 au mufa aceea lunga care intra lateral. Daca cumparai semnalizarea dupa seria de sasiu se potrivea, dar ai cumparat modelul dupa 2012. Ai 2 variante ori o schimbi cu modelul bun cu mufa lunga laterala ori schimbi mufa cu una mica https://www.aliexpress.com/af/shhwo...30232619&origin=n&catId=0&isViewCP=y&jump=afs .
    Codul mufei nu se gaseste in ETKA deoarece corpul oglinzii vine asamblat si toate mufele ce le contine oglinda nu au numar de piesa audi.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    goe13us asta patiti cand vreti voi sa faceti de capul vostru lucruri care nu va pricepeti si nu vreti sa platiti 50 lei un unuia care doar asta face adica rezolvari probleme pe partea electrica si va poate spune ce sa cumparati conform cu ce aveti voi pe masina. De asta intai se demonteza ce trebuie cumparat si pe urma cumparam. Nici asta nu vreti sa invatati si comandati voi aiurea pe internet piese care credeti voi ca vi se potrivesc fara sa verificati codul exact de care aveti nevoie cod ce il aflati dupa ce demontati piesa.
     
  9. goe13us 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    audi A6 c7 2011 2.0tdi (cgld)
    De ce vorbești fara să cunoști? Piesa am comandat o după codul original , asta după ce am demontat semnalizarea originala . Greșală a fost că nu le-am dat seria de șasiu, dar nici ei nu mi-au cerut o! Piesa nu e comandată de la vreo firma fantoma. După ce am discutat cu ei au fost de acord să-mi schimbe piesa cu una "buna". Dar din nefericire durează o săptămână să ajungă.
     
  10. Stelian GB

    Stelian GB 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2019
    Locație:
    uk
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI (245) Quattro S-Tronic
    Salut Baieti, cine ma poate ajuta cu un sfat, vreau sa cumpar o oglinda dar nu stiu unde sa caut sa fac asocierea daca este electrica pliabil incalzita si se potriveste la masina mea!
    WAUZZZ 4G7BN013145, serie la ansamblu oglinda 4G2 857 410 AE 31S masina si oglinda sunt din uk
    multumesc
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca oglinda este din UK nu ai ce face cu ea. Cauta o serie de sasiu de la o masina din Europa cu functiile oglinzii dorite de tine, afli codul acelei oglinzi si pe urma cumperi. Asa se procedeaza cand se face retrofit si astia sunt pasii de urmat, nu procedezi altfel.
     
  12. Stelian GB

    Stelian GB 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2019
    Locație:
    uk
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI (245) Quattro S-Tronic
    Masina din profil este a mea si locuiesc in UK. Masina are volan dreapta. Ideea este ca eu nu fac schimbari masini are deja ca dotare pliere si incalzire doar ca cea din dreapta sofer nu mai functioneaza sa se plieze, Cumparat direct de la reprezentanta Audi costa 500 lire. Am gasit pe asta foarte ieftina originala audi vag, intrebam daca o pot aschimba conform seriei sasiu.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta (invata sa te exprimi de la inceput in mod corect si coeerent pentru ca sa fi inteles) compari codul de la oglinda ta cu ce cod ai gasit. Adica demontezi oglinda ta si verifici codul si dupa aia cumperi. Sau trebuie sa decodezi seria de sasiu si sa vezi ce fel de oglinda are masina aia de la care iei oglinda. La reprezentanta te pot ajuta cei de la ghiseul de vanzari sa iti spuna in baza seriei de sasiu ce fel de oglinzi are masina aia sau codul oglinzii masinii tale. Asta este tot in cazul tau. Bafta.
     
    PopaRadu96 apreciază asta.
  14. Stelian GB

    Stelian GB 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2019
    Locație:
    uk
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI (245) Quattro S-Tronic
    Ok, mersi de ajutor o sa ma duc la reprezentanta Audi.
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Exista pe acest model lumina ambientala sub oglinda, ca pe modelul C6, etc. pe langa cele din manerele de la usi?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu, dar se pot pune. :)
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Inainte de bricolat, vroiam sa stiu daca exista varianta originala. Deci tot la artificii ajungem !?! :)
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da. Aliexpress. :)
     
  19. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Nu prea merge daca oglinzile sunt rabatate, or sa bata aiurea.

    Stiu de pe un Q5, care are asa ceva de fabrica.
    Atunci cand auto folding e on, lumina sub oglinda nu se aprinde.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Depinde. Daca ai lampile OE de fabrica, bat foarte incet si cand sunt oglinzile rabatate, bat pe usa.
    Daca iei lampi/led-uri de pe Aliexpress vezi si un ac pe jos inainte sa te sui in masina (ca pana la urma asta e rostul lor, sa vezi unde calci noaptea inainte de a te urca in masina).
    Am inlocuit lampile standard cu lampi cu 18 leduri pe un VW si sunt ce trebuie.

    Bineinteles, sunt fel si fel de variante disponibile.
     

Distribuie pagina asta