1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la Audi Q7 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi Q7' creată de XCATale, 12 Ian 2017.

  1. XCATale

    XCATale 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    UK
    Masina:
    Q7 3.0TDi CJG 2010
    Salutare tuturor,
    Sunt proaspăt posesor de un Q7 S line 3.0 V6 din 2008 si care bineînțeles am început să o controlez peste tot cum facem toți când avem ceva nou. Mașina vine cu MMI 2 high are comanda de pliere a oglinzilor pe portiera dar nu se pliază când închid mașina.
    Am cautat prin meniu am intrat și în meniul ascuns dar nu am găsit.
    Tot ce am găsit a fost ceva pe YouTube cum ca intri în meniu ascuns,te duci la CAR și acolo ar fi mai multe opțiuni printre care și activarea oglinzilor (dar eu nu am CAR am VEHICLE) și am încerc să intru la VEHICLE dar nu intra.Am cautate și cu VDCS-ul dar tot nimic.
    Știți ceva ?
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu se inchid automat odata cu inchiderea centralizata. La modelul tau se inchid doar manual, din butonul de pe portiera.
     
    XCATale apreciază asta.
  3. XCATale

    XCATale 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    UK
    Masina:
    Q7 3.0TDi CJG 2010
    Nașpa dar na asta e o sa încerc sa ma obișnuiesc.
    Mulțam
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pe o parte este mai bine asa, am auzit ca sunt sensibile motorasele. :)
    Eu in 5 ani nu stiu daca le-am inchis de 10 ori. Nu le inchide iarna... pot ingheta si se rup!
     
  5. XCATale

    XCATale 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    UK
    Masina:
    Q7 3.0TDi CJG 2010
    Pe aici sunt multe străzi înguste și mi-e frică să nu treacă vre-un Valerica și sa o iei după el.Am sa folosesc comanda de pe portiera cu toate ca de multe ori tot uit.
     
  6. XCATale

    XCATale 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    UK
    Masina:
    Q7 3.0TDi CJG 2010
    Am observat că nu îmi funcționează funcția Compass de oglinda centrală. Am tot timpul becul verde aprins. Îl aprind îl sting dar nimic. Doar intensitatea oglinzii se schimbă foarte puțin.
     
  7. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Se pare ca a venit vremea primului retrofit. Nu stiu cum am reusit dar am comandat Q-ul fara oglinzi exterioare cu functia electrocrom, desi puteam sa jur ca am bifat optiunea.
    Ma poate ajuta cineva cu codurile pentru oglinzi ?
    VIN WAUZZZ4M0JD038463
    Midocar sustine ca sunt deja cablajele facute si ca daca vin cu oglinzile sunt plug & play.
     
  8. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Am cerut si la Audi si ei mi-au zis ca trebuie asferic pe stanga si convex pe dreapta...e normal asa ceva?
     
  10. Carturaru'

    Carturaru' 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0 V6 2008
    Da

    Am o chestie ciudata la oglinda retrovizoare stanga: oglinda nu se misca deloc la comenzi, dar motorasul functioneaza, ca il aud. Aveti idee cum se demonteaza oglinda ? Trebuie cumva desfacuta fata portierei ? Banuiala mea este ca sticla nu mai este lipita pe placa motorasului sau motorasul nu mai este conectat de placa de plastic care misca oglinda.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Intai incearca sa dai jos oglinda si verifica ce este in spate. Pentru demontat tot ansamblul oglinzii, ajunge sa desfaci doar capacul de la stalp, din interior, unde este prinsa oglinda.
     
    Ultima editare: 11 Apr 2018
  12. Carturaru'

    Carturaru' 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0 V6 2008
    Nu prea mi-e clar cum se scoate de la stalp. E clipsata?
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Tragi de acel dreptungi si il scoti (din interiorul masinii), iar dedesupt este prinsa cu 3 suruburi.
     
    Ultima editare: 11 Apr 2018
  14. vaaly

    vaaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    sebes
    Masina:
    A6 Allroad BiTdi
    Salut,
    La un Audi Q7 an 2016 are cineva idee cum se pe unde pot ajunge la suruburile de prindere pentru oglinda dreapta. Are joc din prinderi, a fost atinsa cred si ceva s-a desfacut acolo. Merci.

    15628366637447183726221002194334.jpg
     
  15. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
  16. vaaly

    vaaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    sebes
    Masina:
    A6 Allroad BiTdi
    Asta cred ca e de la modelul anterior.
     
  17. jojo

    jojo 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2016
    Va salut domnilor, am si eu o problema cu oglinzile de la un q7 2007 si anume faptul ca nu merg reglarte si nici incalzirea. mentionez faptul ca sunt rabatabile electric, Butonul de comanda primeste curent pliaza oglinzile. semnalizarile functioneaza, pe pozitie se aprinde lumina pentru butonul de comanda, nu stiu unde sa ma mai uit. am verificat si sigurantele toate cele 4 panouri. motor, porbagaj si cele 2 din habitaclu. ce sa mai fac, unde sa ma mai uit ? va rog sa ma ajutati, multumesc .
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru problema ta se merge la electrician. Nu se repara si nu se verifica din fata tastaturii. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ?
    Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut. Gasesti colegi profesionisti in electrica aici in Bucuresti si ii gasesti in aria de prestari servicii.
     
    jojo apreciază asta.
  19. jojo

    jojo 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2016
    Multumesc pentru raspuns.
     

Distribuie pagina asta