1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - geamuri oglinzi la Audi A5 -

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de SBU, 6 Dec 2008.

  1. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    Nu. Sunt de pe un a5 facelift identic ca al meu doar ca al meu e 2012 si celalat 2016 si avea si keyless.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Iti apare eroarea doar pe usa soferului sau si cea a pasagerului ?
    Ai comparat pinout-ul celor 2 module in ELSA ?
    In cazul in care ai eroare doar pe usa soferului, ai schimbat modulele intre ele sa vezi daca se muta si eroarea ?
    Codarea ai verificat-o, e ok ?

    Practic, in afara de a pune modulul vechi inapoi, ce investigatii ai facut ?
     
  3. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    Eroarea apare pe ambele usi sofer si pasager, codarea e verificata si este ok, totul este functional in afara de eroarea asta si de faptul ca la blocare din cheie masina nu ma avertizeaza prin luminile de semnalizare ca am blocat masina decat la deblocare. In elsa nu am comparat cele doua module pt ca la pinout-ul pt inchidre iala sunt la fel.
    Cel mai probabil modulul nu accepta iala am sa incerc prima data cu un update in modul daca nici atunci nu vrea iau 2 iale cu acelasi cod ca si pe cea din 2016 sa vad daca se rezolva pb.

    Mersi @audi66 pt raspunsuri.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cel mai plauzibil.
    Probabil partea ca suporta Keyless si tu nu ai, a generat aceste erori.
    In teorie problema ar trebui sa dispara daca sunt codate fara Keyless, in practica ...
     
  5. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    In module nu am optiune de codare keyless.
    Iar codarile sunt exact ca si pe cele vechi exceptie doar codarea pentru oglinzi rabatabile pe care am activat-o.
    Am sa incerc azi un update si revin daca am o rezolvare daca nu cel mai probabil saptamana asta comand si yale pentru ca e plin ebay-ul.
     
  6. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Salut. M-ar interesa sa înlocuiesc oglinda interioară , care e modelul simplu, cred ca are doar senzor de umiditate , cu una heliomata și cu camera HBA. Mașina este echipata deja cu senzor de ploaie , lumini și camera line asist. Îmi puteți spune va rog daca se poate face retrofit-ul și ce presupune acest lucru? Precizez faptul ca e varianta cu CAN gateway ce suporta extended can, 8RO907468D. Ce model de oglinda mi-ar trebui și ce cablaj? Retrofitul afectează ceilalți senzori? De lumina, ploaie , line asist?
    Ce costuri implica ?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oglinda, cablaj si codare.
     
  8. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Aveti idee care sunt diferentele dintre oglinzile ce au codurile:
    8K0 857 511 E4PK
    si
    4F0 857 511 H 4PK

    Sunt compatibile cu A5?

    Ms
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Difera SW. Nu o sa functioneze HBA. Tu pe facelift ai nevoie de prindere in 4 picioruse, nu in 3.
    Nici unul din cele 2 coduri nu este bun pentru masina ta. Iti trebuie oglinda de facelift cu prindere in 4 picioruse.
     
  10. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    Am rezolvat problema cu ialele din usi si modulele de control. Vanzatorul a trimis modulele de control cu acelasi cod ca la modelul 2015-16 doar ca cu sw diferit si mult mai vechi ele initial fiind de pe a5 2010...
    Problema sa rezolvat cu o updatare de soft in modulele de control si recodate din nou...
     
  11. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Salut,
    Aveți poate vreun tutorial de retrofit la oglinda heliomata ? Precizez faptul ca mașina este echipata cu senzori lumina, ploaie și are și lane asist. Retrofitul presupune cablaj pana la CAN sau folosește deja cablajele existente de la lane asist ?
    Atașez câteva poze
     
  12. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Am reușit sa instalez oglinda și sa fac codarea. Pentru a activa, maneta de semnalizare trebuie împinsă in fata, dar in momentul când asistenta este activa, trebuie sa afișeze ceva pe display ? Sau doar indicatorul de faza lunga ? Codarea abia am făcut-o, mi-a dat accepted, nu am nici o eroare.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu asa am vazut la multe.

    upload_2021-2-4_10-36-52.jpeg
     
  14. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    La mine nu apare așa ceva acolo. Acolo apare doar km masinii. Ai poate codarea exactă? Poate am omis ceva?
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai fi codat corect ar fi trebuit sa arate exact asa cum ti-a spus @audi66. Ai omis ceva.
     
  16. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Da.... funcționează . Era codat corect doar ca eu nu lăsam luminile pe auto . Am citit manualul și am văzut ca asta e condiția
     
    paulkf apreciază asta.

Distribuie pagina asta