1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Omologare - Jante si Anvelope pentru Audi

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de dorutzu, 9 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    bios83bog data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi. Citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial.

    O zi buna
     
  2. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    bios83bog nu apare pe talon,dar in carte scrie clar,pe prima pagina in interior jos...
    Daca tu vrei sa ai jenti 17" pe o masina care clar nu este echipat din fabrica(vezi in brief sau capacul rezervor)este decizia ta,sigur ca arata muuult mai bine,dar la RAR nu vor accepta asta,...eu am vrut pe un A6 marime mai mare,si nu au vrut nici cum daca nu era trecut pe brief,daca la vreun control te prinde ...nu stiu daca scapi...
     
    Ultima editare: 18 Oct 2012
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    235/45/17 nu merge pe AFN decat daca era facelift
     
  4. bios83bog

    bios83bog 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant, 1.9 tdi AFN, 1998
    Am pus combinatia asta pe masina si practic e ok,chiar dc masina e coborata 3 cm. Nu atinge nimic. O sa vad cat costa omologarea individuala! Am rotile cumparate deja!
     
  5. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cand OVI a spus ca nu merge, a vrut sa zica ca nu se poate omologa. Dimensiune respectiva este omologata pe B5 doar la facelift. Nici nu te chinui ca nu vei reusi.
    Nu corespunde nici o dimensiune pe 17, doar pe 16! Repet la B5 doar facelift-ul are omologare si pentru 17, singura dimensiune find 235/45/17 din cate stiu!

    Eu am umblat cu ale mele pe 18 fara sa fie omologate vre-o 6 ani, pana cand am calcat pe bec si am trecut pe rosu in fata politiei. M-au oprit si m-au luat la purificat, atunci au descoperit ca aveam 15 in talon si pe masina 18. Ca sa nu mai am probleme de acest fel le-am omologat anul trecut, la mine se putea!
     
  6. shobo91

    shobo91 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a4 b5 1.6 ahl 1998 prefacelift
    salut baieti, am si un a4 b5 facelift din 97-98 dar cand am inmatriculato acuma 2-3 luni doar pe 15-16 miau trecut in carte,deci sa inteleg ca ma pot duce la rar si sa imi treaca 17 ,pentru ca in momentu de fata am pe ea puse 17/215/45 si as vrea sa le am trecute
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    225.45.17 se trece in carte insa NUMAI la facelift.
    Vad ca tu ai scris ca e facelift insa ai scris ca masina e din 1998. Aia nu e facelift. Si daca nu e facelift, nu ai dimensiuni pe 17" omologate.
     
    Manolachi Matei apreciază asta.
  8. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Am intrebat azi la TESS Brasov de utilizarea si a altor dimensiuni de roti decat cele standard din fabrica.Raspunsul a fost:
    "poate scoate din program dimensiunile de roti ce se pot pune pe masina d-voastra si costa 90 lei."
    Ma gandesc ca hartia primita trebuie prezentata la RAR s.a.m.d.

    In consecinta 90 lei.
    O sa va mai tin la curent.
     
  9. george_man29 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2015
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 1968 2011
    Salut,
    Am gasit mesaje numai din anii 2008- 2007, foarte vechi. Am urmatoarea rugaminte: ma intereseaza daca pot modifica dimensiunile jantelor si anvelopelor. Mentionez ca am un audi A6 C6 model 2011 si in cartea masinii am trecute doua dimensiuni, una pe 16" si a doua pe 17" Eu vreau sa-mi pun pe masina jante pe 18" sau chiar 19". Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? Multumesc anticipat.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce s-a scris in acest topic este valabil si acum. Cu hartia care o ceri de la importatorul Audi in Romania pentru modelul tau de masina si conform serie de sasiu care o ai, ti se va elibera o hartie de la importatorul Audi in Romania cu jantele care s-au putut monta pe tipul tau de masina si pe care o folosesti la RAR (trebuie sa te duci personal cu documentele masinii) pentru a modifica / adauga alte jante in C.I.V. (Cartea de Identitate a Vehiculului).
    Toate astea se rezolvau mai usor daca aveai C.O.C. (Certificate Of Conformity) atunci cand ai achizitionat masina. In acel certificat de conformitate sunt trecute toate modelel de jante ca si tipodimensiuni pentru modelul tau de masina conform seriei de sasiu. Cum arata un C.O.C. afli si vezi pe net cu imagini daca introduci in campul de cautare cuvantul "Certificate Of Conformity".
    Asta s-a mai explicat in acest topic pana acum si mai ales in topicul aceasta: http://www.clubaudi.ro/jante-anvelo...pe-a6-c6-ce-se-potriveste-si-ce-cumparam.html.
     
    Ultima editare: 21 Sep 2015
  11. twdor

    twdor 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    AUDI A4 B6 Sedan 2002 1.9TDI 131 CP
    Salut! Am și eu o întrebare... Se pot omloga jante pe 18 pe un a4 b6 2002 1.9 tdi? Dacă a mai făcut cineva omologarea pe aceste dimensiuni și are cumva acel certificat de la reprezentanta nu mi-l trimiți va rog?!
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se poate sa-ti trimita nimic. Trebuie sa obtii acel certificat de la importatorul Audi in Romania conform seriei de sasiu a masinii care o ai adica un certificat cu omologarea tipurilor de anvelope montate conform specificatiilor pentru masina ta asta daca s-a montat vreodata 18 inch pe tipul tau de masina si conform cu motorizarea care o ai la masina. Ai explicatiile cum sa procedezi aici in topic. Bafta.
     
  13. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu mai am documentul pentru B6 dar iti trimit pe PM datele persoanei de contact de la porsche cu care sa iei legatura.
     
    balaceanu91 apreciază asta.
  14. dmtzsolt 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8 AVANT, 2TDi, 120 HP, 2008
    Omologare anvelope 19" Audi A4 B8 Avant (2.0 TDi, 120 Hp)

    Buna, tuturor,

    Am o problema cu obtinerea certificatului de omologare ptr anvelope de 19".
    Dealerul zice ca nu este omologata masina dar trebuie sa il contrazic ptr ca am jante originale de Audi RS.
    In Brief nu apare ptr ca au fost cumparat dupa ultima verificare tehnica si vechiul proprietar nu s-a mai dus ptr omologare.

    Aveti cumva voi un act deja obtinut in acest sens?
    Sau vreun site de unde sa pot documenta acest lucru?

    Multumesc ptr ajutor
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exact. De RS. Mașina ta e RS?
    Dacă vrei să știi ce ai de facut, trebuia să citești topicul. Dacă citești primele 2 pagini doar, constați ca îți trebuie omologare pt seria ta de sașiu iar singurii câte o pot elibera e Porsche România, prin directorul de omologări pe Romania, dl. Teodorescu, cu copii dupa un act (pentru serie sașiu).
     
  16. OviStockholm

    OviStockholm 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2015
    Locație:
    Stockholm
    Masina:
    A6 C7 4G5 Avant Quattro /3.0TDI CLAA/s-tronic NSF/2012
    Dimensiunile anvelopelor agreate de catre producatorul masinii sunt trecute pe usa, asta pentru a garanta performantele masinii. Cel mai important e diametrul total al rotii, care in oricare dintre variante nu depaseste 3 % fata de roata standard.
    De exemplu:
    Eu am acum un A6 C7 4G avant 3.0 tdi quattro 2012 7tr s-tronic sasiu sport...
    Standard: 225/55/17 (225 x 55%=123,75 mm; 17 x 2,54 (inch)= 43,18 cm)
    => D = 43,18 + 12,375 + 12,375 = 67,93 cm.
    Optiuni: 245/45/18 ( 245 x 0.45 = 110,25; 18 x 2,54 = 457,2 ... + 220,5 = 67,77 cm
    Diferenta e de : 67,77 : 67,93 = 0,99 procente
    Anvelope de iarna: 225/55/17; 225/60/16 (diametrul calculat 67,4 ); 225/50/18 ( 68,2 )
    Bineinteles ca se incadreaza si un 245/35/20.
    La toate dimensiunile care se incadreaza in 3% producatorul poate elibera hartie cu care se poate merge la RAR . O tampenie care este doar in Romania.
    Ce importanta are diametrul jantei daca diametrul total e identic sau milimetric + ca radial aceasta diferenta se injumatateste. Cativa mm pot fi dati si de uzura unui pneu.
    Atentie: la latimi mai mari este necesar inlocuirea jantei cu un ET mai mare. ET-ul jantei e diferenta dintre centrul jantei si butucul rotii unde se prinde roata cu suruburi. Un ET mic muta roata spre exterior.
     
    letkuteb apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta