1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ornamente / Bandouri usi/portiere/praguri la Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4))

Discuție în 'Modele clasice' creată de marius2002, 3 Noi 2015.

  1. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Cum as putea sa-mi rezolv problema asta ? Toate capetele bandourilor imi sunt deslipite si nu arata bine deloc. Nu as vrea sa le lipesc, ci as vrea sa le pun asa cum au fost, dar nu stiu exact cum se pun. Nu pot sa imi dau seama cum stau ele normal...

    In cel mai rau caz, voi apela la banda dublu adeziva :(

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Noi 2015
  2. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Acele bandouri au integrate niste sine metalice. Aceste sine ruginesc(in cazul tau acea sina este mancata de rugina la ambele capete) si nu mai tin stransa clema de pe portiera. Eu am scos tot metalul ruginit afara, am curatat bine, dupa la cald am indrepat capetele. Pentru refixare, singura solutie este sa le lipesti la capete de clemele de pe portiera.

    Sau, gasesti pe ebay(din cate stiu nu sunt pe original) set la un pret decent. Si-au achizitionat cativa colegi de pe forum pt Audi 100/A6.

    Spor la treaba!
     
  3. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Sinele alea sunt in interiorul bandourilor? Nu pot ajunge la ele sa le inlocuiesc?

    Ai spus ca tu ai scos metalul ruginit afara. Nu pot face acelasi lucru?
     
  4. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Da, sinele sunt in interiorul bandoului. Demonteaza bandourile de pe portiere si ai sa-ti faci o mai buna idee de sistemul de prindere. Pentru a putea scoate metalul mancat de rugina, trebuie sa sectionezi bandoul in interior. Vezi in poza de mai jos dunga rosie, pe acolo am taiat pentru a putea scoate afara rugina. Dupa ce cureti bine, poti aplica o solutie anti-rugina in interior. La cald, poti indrepta capetele. Dupa care vine lipirea bandoului(la capete) de clemele de pe portiere. Aproape in aceasi stare erau si ale mele, si asa am procedat pt ale readuce la viata, daca doresti o sa atasez spre sfarsitul saptamanii niste poze cu rezultatul final. Nu vor arata ca unele noi, dar nici asa inestetic.
     
  5. ignatius33 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    audi 80 b4, 1.9 tdi 1z, 1994 cu aer conditionat si airbag sofer
    bandouri

    Salut
    aceiasi problema am si eu.
    Sa inteleg mai bine: care este cauza pentru care se indoaie bandourile?

    Ce este clema aia care este prinsa d eportiera, aia alba?

    cum demontez bandoul?
    se pote renunta la badourile de la praguri si daca da ce afect secundar ar avea?
    Va multumesc
     
  6. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Nu cred ca se poate renunta la bandouri. Eu vad la mine; de la roata din fata, din cauza ca am bandoul indoit, imi intra o gramada de mizerie intre usa si praguri. Fara ele nu cred ca ii bine. Si nici estetic nu cred ca ii.
     
  7. Piglet80Avant 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 80 avant ABK
    Din cate imi amintesc eu , bandourile au o sina metalica in care se fixeaza clemele albe de pe usa , aceeasi sina ( are rol de structura "sasiu") care tine si forma corecta la bandouri gen sa nu se deformeze si sa stea lipit de caroserie .
    Nu cumva s-au deformat cu tot cu sina si tot odata s-a dezlipit si cauciucul de sina respectiva .
    Eu recomanda inlocuire (stiu sunt scumpe si gasesti rar in coditii foarte bune) , ar rezolva problema si clemele albe de pe usi , se gasec noi la un pret decent ( cod cleme 443853909A ) .
    Cu dublu adeziv nu stiu daca faci treaba , nu ca nu ar tine , distanta care ramane cu bandoul fixat in clema este foarte mica iar dubluadezivul are aproape 2 mm scotand si bandou in afara acei 2 mm .
    Spor .
     
    Ultima editare: 9 Noi 2015
  8. airwolf 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2012
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 Avant 2003 1.9 TDI AWX
    Am rezolvat problema exact cum a sugerat colegul de mai sus eliminand zona ruginita din interior si apoi tratament cu kelfos si la final l-am lipit de usa bandoul cu adeziv pt parbriz, tine foarte bine.Am deja peste doi ani de la operatiune si arata ca in prima zi.
     
  9. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    vreau sa trimit masina la vopsit(audi 80 b4 din 92) si am protectia exterioara de la prag fisurata oem 893853491A(partea stanga) . am gasit o masina de pe care as putea lua pragul de plastic insa nu cunosc procedura de demontare.pare a fi lipit de prag sau... sunt ceva cleme.ideea e sa le pot demonta la vopsit fara a le distruge (stanga si dreapta).poate cineva s-a confruntat cu aceasta problema si ma poate lamuri.multumesc pozitia 16 pe schema
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt lipite si prinse in cleme in capete.
     
  11. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    Ok.multumesc .cred ca se vor putea dezlipi preincalzite cu un pistol cu aer cald.
     
  12. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Mi-am demontat 3 bandouri si am curatat rugina din ele. Uitati cum arata...
    Din pacate, am reusit sa pun la loc doar unul. Restul, cand vine primavara...
     
  13. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Buna ziua,as dori sa va intreb dupa care model se mai potrivesc pe 80 b4 avant (bandourile). Eu am cautat pe ebay dar majoritatea sunt audi 100 c4 avant nu stiu cat de precis potrivesc,eu trebuie sa le schimb complect pe toate fata spate
     
  14. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Slabe sanse sa se potriveasca de pe alt model. Nu stiu exact, dar eu cred ca sunt slabe sanse. Iar noi sunt foarte scumpe: 250 lei/bucata.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu sunt scumpe ci nu iti permiti tu sa platesti.
     
  16. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    NU VREAU sa "imi permit" sa platesc atatia bani pentru .... nimic. Sa investesc aproape jumatate din valoarea masinii in niste bandouri, nu cred ca se merita. Am alta masina de "cursa lunga", asta ii doar de trambalit prin oras...
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe un forum dedicat unei marci unice in care pasiunile si costurile nu sunt cuantificabile un raspuns ca al tau nu are ce cauta si nici nu este corect cum pui problema. O masina trebuie sa fie impecabila din toate punctele de vedere indiferent de vechimea ei. Asa ca repet: nu sunt scumpe ci nu iti permiti tu sa platesti. Sa tii minte toata viata asta: cand intrebi despre ceva (un lucru, indiferent ce anume si indiferent despre ce este vorba) cat costa inseamna ca nu iti permiti sa-l cumperi. Bafta
     
    iora apreciază asta.

Distribuie pagina asta