1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B5 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 29 Apr 2008.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Iata ca ma alatur si eu celor cu parbrizul crapat :crying: Azi pe un drum in afara orasului am auzit o piatra in parbriz, m-am uitat si nu am vazut nici o crapatura. Am mers la serviciu nu avea nimic, cand am iesit avea o crapatura de ~10 cm plecand de undeva de la cheder. Maine ma apuc de cautat service de parbrize in Iasi. :meeting:
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    se gaseste cumva vreo folie de protectie pentru parbriz? sa fie transparenta si sa protejeze de pietricele..
     
  3. sserj 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    Gura Humorului / Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6 V6TDI
    Buna intrebare, eu am cautat asa ceva pentru faruri, dar nu prea am gasit. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    am vazut pe www.expertdetailing.ro folie antiefractie care e transparenta. oare se poate pune si pe parbriz?
     
  5. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Recomandare inlocuire parbriz Cluj

    Salutare
    E timpul si la mine pentru un parbriz nou, a inceput sa se crape in garaj fara sa zica nimanui, desi avea ceva lovituri primite deci puteam sa ma astept. E pe partea soferului, e lunga crapatura, e si obosit de cate pietricele a luat in freza de cand e pe masina deci merita schimbat.
    As vrea sa stiu daca are cineva cunostinte de un service/firma ceva prin Cluj unde sa mi'l schimbe civilizat (adica manopera ok si curat)? ca pe net toti par seriosi :p. Multam' :hi:
     
  6. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Schimbare parbriz Cluj.

    Tocmai am adus masina de la schimbat parbrizul, am fost la Pilkington pe Dorobantilor, am dus masina dimineata pe la 8 jumate si am luat'o pe la 3 jumate. Au lucrat curat, putin praf pe bord si o urma pe un stalp de la parbriz, de la o mana probabil, oricum putin vizibil si cred ca va iesi usor cand am sa ma ocup de ea. Chederele puse ok. Parbrizul e Pilkington cu parasolar gri, marcat E1 deci certificare Germania. Parbriz 227 lei +cheder superior 29 lei + montaj 20 de lei + adeziv 50 de lei total 326 lei. De acum tre sa fiu matrix la ocolit pietricele, in rest toate bune.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De ce nu ai cautat sa pui Saint Gobain sau Sigma, adica ce are masina pe original?
    Eu de Pilkington nu am auzit lucruri bune si asta pentru ca s-a spart/ciobit dupa montare la scurt timp.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  8. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Masina din Germania am luat-o cu parbriz Splintex, care nu era originalul sigur, si era ca dupa razboi, de Simga nici nu am stiut pana nu am vazut ca e scris pe luneta (azi), iar geamurile fata sunt Pilkington si cele spate Splintex. M-am uitat cine ce aduce prin cluj si am vazut ca sunt astia care au Pilkington si Hirshler parca si mai e o firma care are ceva chinezesti romanesti si polneze. Pretul era atractiv, si am vazut ca masina are pilkington pe ea si m-am gandit ca or fi bune de ceva. De Saint-Gobain am auzit doar ca stiam ca sunt si scumpe si nici nu erau pe la ateliere, trebuia sa il comand probabil si cred ca era mai scump totul, bugetul isi spune cuvantul. In alte conditii financiare si ambientale (adica bolovani pe drumuri) as fi luat, adus/comandat ceva mai spre original, da asa m-am gandit eu la momentul asta.
     
  9. luciosolos 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    onesti
    Masina:
    audi a4 b6 2002 1.9tdi avb
    stiti cumva cam cat ar ajunge o luneta la b5 si daca trebuie vreun cheder in afara de silicon pt k mi-a spart cineva luneta
    mersi
     
  10. Radu83B

    Radu83B 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI BRE
    Ceva noutăți cu prețuri pentru parbrize si manopere, am scăpat stergatorul in el si l-am crăpat, ceva soluții de lipit de moment pana il schimb?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Radu83B Da, mergi aici http://www.autoglas.ro/servicii1.htm si vor incerca sa-ti astupe crapaturile. Pe mine m-a costat 60 lei o crapatura in forma de stea cu raze cam de 2 cm. Acum nu se mai vede nimic. Bafta.
     
  12. Shnick 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI quattro, 2016
    Salut! Astazi am luat si eu o piatra in parbriz. Nu era prima data si nu mi-am facut probleme. Dupa un sfert de ora imi arata sotia o crapatura pe parbriz lunga de 1/3 din lungime. Aveti vreo recomandare de service in Bucuresti sau prin imprejurimi pentru inlocuire parbrize? Stiu ca era unul specializat pe asa ceva pe Ferdinand aproape de intersectia cu mihai bravu care si izolau lovitura. La mine deja nu mai e cazul de asa ceva.
     
  13. Tony_Montana

    Tony_Montana 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Salut,
    Am si eu o mica problema cu chederul de la luneta din spate partea superioara care este deteriorat in capete si as vrea sa il schimb. Am intrebat la un magazin de piese auto care importa piese auto din Germania si dupa o saptamana de asteptare mi s-a spus ca comanda nu poate fi onorata. Codul Chederului este Urmatorul: 8D5 845 533D 01C. As vrea sa stiu daca se potriveste acest cheder de la alt model de Audi sau de la Pasat B5 .
    Va multumesc si astept un raspun de la cineva care stie .
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te direct la Constanta in reprezentanta.
    Daca il mai gaseste pe undeva pe stoc sau se mai fabrica, ti-l vor aduce (chiar si din EU).
     
  15. Tony_Montana

    Tony_Montana 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Mulțumesc mult pentru răspuns , am vorbit la servisul unde repar de obicei mașină și a făcut comanda in Europa , a zis că durează 3-5 zile lucrătoare. Daca nu mă duc la reprezentanta. O seară bună și numai bine la toată lumea.
     
  16. Tony_Montana

    Tony_Montana 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Am revenit cu vesti foarte proaste pentru mine din pacate. Dupa ce am fost anuntat ca, chederul de la luneta din spate nu mai poate fi adus nici la comanda, am dat o fuga pana la reprezentanta Audi din Constanta sa fac comanda de cheder, unde am fost informat ca acest cheder nu se mai fabrica din anul 2008 si nici nu se potriveste alt model de cheder .
    Nu stiu cum o sa rezolv problema cu luneta din spate .:bye::bye::bye::bye:
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E simplu. Urmaresti licitatii de piese care te intereseza pe net in baza codului de piesa. Apar piese noi in conditii bune si neutilizate/nefolosite dar trebuie sa platesti pretul cerut fara sa te tocmesti. Eu am cumparat un plastic nou (o piesa din plastic) la o alta masina din grupul VAG care nu se mai fabrica de peste 40 ani dar am platit 200 Euro in conditiile in care la vremea cand se gasea costa de 100 ori mai putin. "Aroganta" costa. :)
     
  18. Tony_Montana

    Tony_Montana 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Multumesc pentru raspuns , dar nu stiu niciun site unde se liciteaza piese de audi . Am facut o mica verificare pe Ebay si ar fi disponibil dar piesa + transport + taxe vamale ajunge la 100$ de dolari .
    https://www.ebay.com/itm/Windshield...-1996-2002-Audi-A4-Quattro-A4-S4/202696978136
    O sa vorbesc cu vanzatorul sa ma asigur ca este de la luneta din spate partea superioara .
    Pretul este foarte mare , avand in vedere ca la noi in tara era 120 de ron , dar nu ai de unde sa il ei .
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este un pret bun pentrtu o piesa care nu se mai fabrica. Peste un timp o sa coste si mai mult. Asta se intampla cu toate masinile mai vechi de 20-30 ani ca si fabricatie.
     
  20. Tony_Montana

    Tony_Montana 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Da dar din pacate am vorbit cu vanzatorul si mi-a spus ca chederul nu este pentru luneta din spate :bye:
     

Distribuie pagina asta