1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B8 - diverse probleme- reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de glyce, 6 Mar 2013.

  1. Srebb

    Srebb 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2009, 1.8 TFSI, 160cp, CDHB
    Exista riscul sa se sparga la demontare?
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Probabil exista, nu sunt sigur. Al meu a fost demontat (dupa o luna de la instalare) din exact aceeasi cauza, dar aveam garantie asa ca nu m-am stresat prea tare.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, exista riscul sa se sparga la demontare si nimeni nu isi asuma asta, doar tu si este raspunderea ta asta. Nu ai alta solutie decat demontarea si montarea asa cum trebuie ulterior.
     
  4. Srebb

    Srebb 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2009, 1.8 TFSI, 160cp, CDHB
    Ok, sper sa nu fie cazul...
    Merci mult!
     
  5. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Salut ,
    Trebuie sa schimb parbrizul, am lovit o pasare, cred un fazan si s-a zgariat pe partea pasagerului destul de mult.
    Oscilez intre doua oferte- Pilkington Floreasca/Filaret si Ager Service ->Saint Gobain . Mentionez ca acum am Saint Gobain Sekurit OE, dupa verificare DOT, e cel original de cand e masina, iar pretul acum este mai mare la Pilkington si as tinde mai mult spre acest tip din simplu fapt ca nu prea am citit pareri bune despre AGER service .
    Ceva pareri/experiente recente aveti?
    Multumesc!
    Seara faina!
     
  6. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Eu unul am fost de 3 ori in Ager si niciodata nu am avut pb-cu masini diferite, toate din grupul VAG. Mergi pe SG fara grija.
     
  7. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Multumesc!
     
  8. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Iti recomand Pilkington. Saint Gobain sunt de prosta calitate.

    Saint Gobain la lovitura de piatra am avut aproape gaura in parbriz. Am avut si una si alta si Pilkington au calitate superioara, crede-mă!
    Dar daca ai optiunea dea pune original Audi, pune-ti original
     
  9. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Salut,

    Am patit-o si eu in "saptamana patimilor" :(. De la un camion de pe contrasens am primit o piatra (probabil) in parbriz si desi initial nu am observat nimic, in cateva sute de metri am vazut fisura. Intre timp fisura a avansat si pare sa isi vada de drumul ei spre plafon.
    Parbrizul este Plikington dar nu are sigla de Audi, probabil a mai fost schimbat. Restul geamurilor sunt OEM: cele de la usile fata si cele mici din spate sunt Pilkington, cele de la usile din spate sunt Soliver, iar luneta este Fuyao.
    Probabil o sa merg tot pe Pilkington. Constatarea pentru CASCO o am tot la ei, la sediul din Filaret. A mai schimbat cineva acolo? O sa le aduc aminte si de gel, dar probabil ca nu or sa fie de acord sa asist la schimbare. Ar fi indicat sa pun altceva? (Din topic am vazut ca Fuyao a fost enumerat de mai multe ori)

    Multumesc!


    upload_2019-5-4_21-5-23.png upload_2019-5-4_21-6-36.png
     
    Ultima editare: 4 Mai 2019
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Monteaza-l pe cel mai ieftin cu dotarile necesare masinii pe care o ai. "Maine" se sparge din nou.
     
    Circiumaru Florin și BogdanDE apreciază asta.
  11. Gabi13

    Gabi13 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b8 2009, CAGA cutie de viteze automata
    Bună seara
    Cei care ați schimb parbrizul, ați schimbat și chederele (garnituri sau cum le spune cele pe stânga și dreapta) ?
    Întreb ca o să schimb și eu parbrizul și am văzut ca sunt 2 chedere și nu știu ce să fac.
    Vă mulțumesc frumos
     
  12. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Cele negre care se vad in 2 posturi mai sus, nu se schimba. Raman cele vechi.
     
    Gabi13 apreciază asta.
  13. Gabi13

    Gabi13 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b8 2009, CAGA cutie de viteze automata
    Mulțumesc
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se schimba doar cand se “umfla”.
    Au o tabla in ele si cateodata tinde sa mai rugineasca.
     
    Gabi13 apreciază asta.
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Parbriz nou, chedere noi !

    Altfel este doar carpitura!

    Eu cand am schimbat la AUDI, nici macar nu m-au intrebat. Au pus totul nou!

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Gabi13 apreciază asta.
  16. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Vezi ca noi stam in Romania si schimbam parbrizele la centru de parbrize, nu la reprezentanta. Ca de spart, oricum se sparge ca e cu sigla audi pe el sau fara. Si unde ai schimbat tu ,la audi, ti le schimba sa mai traga ceva bani de pe tine. Cum zice @audi66 , le schmbi la nevoie, nu doar sa fie noi.
     
    Gabi13 apreciază asta.
  17. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Platesc asigurare ca sa ma folosesc de ea. In concediu fiind in Romania , pe drumurile de rahat am spart pe ultimul schimbat la AUDI !
    Pe primul tot acolo.
    Primul a fost Saint Gobain si a fost schimbat la "centrul de parbrize" - Gunoi !
    La ce cărămidă am primit la cel AUDI , ma mir ca nu a trecut prin el. Si ma bucur, pentru ca nu as mai fi avut dinți in gura Dar a piatră acea de 3 cm trecea prin parbriz. S-a oprit sub duzele de spălare a parbrizului.

    De aceea am ales sa schimb la audi, pentru ca sunt de calitate superioară!!!
    Nu am plătit nimic, repet, asigurarea a plătit, iar eu de asta plătesc asigurare - Sa ma folosesc de ea.

    Nu contează unde schimb eu parbrizele!
    AI întrebat daca sa este necesar sa schimbi si gumele!
    Parerea mea a fost sa le schimbi. Te sfătuiesc, daca schimbi parbrizul, sa schimbi si stergatoarele cu unele noi nouțe!
    SI nu ar strica nici CarPro Fly By 30 diamond coating !

    Altfel, parerea mea, este doar carpeala !

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Bogdan, esti constient ca acele chedere sunt doar de design, da ? Nu au absolut nici un rol.
    De ce consideri carpeala refolosirea lor atata timp cat sunt in stare buna ?

    Ori tu esti genul, daca se arde un bec schimbam farul cu totul ?
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Eu stiam ca nu sunt de design si ca directioneaza apa si mizeria si vantul pe plafon departe de geamurile laterale si parbriz. Sau cel putin asta înseamnă in germana " wasserabweiser"

    Asa sunt eu.

    Sau stiai ca : ce este din guma sau cauciuc, are perioadă de valabitate de maxim 5 ani ?
    Stergatoarele de parbriz: cauciuc.
    Mulți nu schimba macar o dată la masini de 10, 20 de ani stergatoarele. Nu sunt puse ca sa reziste o viață.

    Stergatoarele vechi sunt acea gumă de mestecat din copilărie cand iti ramane dintele de lapte in ea , în tiimp ce mesteci. Toata mizeria va sta in acele stergatoare cu gumă veche. O va freca de parbriz ca este o gumă lipicioasa, ce tine toata murdăria pe ele.
    Iar "ornamentale "acelea de cauciuc se pun la loc, inainte ca spuma cu care este lipit parbrizul, sa se întărească.

    Masina tinde sa fie aero-dinamica , daca frecare aerului de pe capota si parbriz, este "ghidata" peste plafon de niste simple elemente de decor :). Toate liniile, adanciturile de pe caroseria mașinii, cele decorative, au un scop.

    Pui parbriz nou, stergatoare vechi, nu dai parbrizului nici o sansa.

    In fine.
     
  20. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Bogdane eu te admir cum iti intretii masina dar aici duci lucrurile la extrem. Ca e cauciuc moale , ca e mai rigid, aerul, mizeria o directioneaza la fel. Am parbriz original pe masina din 2000 , 306.xxx km , sunt al 3-lea proprietar in acte , dar numar pe degetele de la o mana cate zgarieturi are parbrizul noaptea. Sa nu crezi ca au schimbat tot la 6luni stergatoarele. Eu nu le-am schimbat de cand am luat masina , respectiv de 3 ani , e adevarat ca am grija sa fie tot timpul parbrizul curat cand dau cu stergatoarele. Dar pana la a strica un parbriz nou cu stergatoare vechi mai are de asteptat vreo 10 ani pana ajung stergatoarele la rama sa dea direct cu metalul pe parbriz.
     

Distribuie pagina asta