1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

piesele schimbate pe casco se returneaza?

Discuție în 'Service' creată de cristi_61, 23 Feb 2010.

  1. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    va salut

    pun in discutie o situatie (sper ca aici e rubrica destinata acestui topic)


    masina avariata usor care necesita : de schimbat un far, bara fata superioara si inferioara de schimbat (mai putin grilele), capota de vopsit, scutul de schimbat.

    am luat de la casco foie pt reparatie.. s-a acceptat toate bune si frumoase.
    sa efectuat reparatia care a iesit bine.(cu mici inadvertente care s-au rezolvat)

    am intrebat la inceput de a intra masina in reparatie daca primesc piesele schimbate inapoi asta in caz ca nu sunt cerute de casco. raspunsul a fost da, pt ca casco nu le ceruse (m-am informat si eu personal)


    cand am ridicat masina decat farul mi l-au dat! (erau niste cleme rupte la el si un surub care care era lipit de far.
    mentionez ca bara superioara era 3 cm crapata la far,aproape ca nu se vedea , deci se putea "purta" fara probleme.

    raspunsul a fost ca ...reparatia a fost pe casco si ei le arunca si nu au cum sa imi dea piesele :unsure:


    mai am ceva de facut legal? in afara de scandal inutil si vorbe goale?

    multumesc.

    p.s. precizez ca reparatia a iesit bine, o sa pun si poze, numai ca ma enerveaza schimbarea de decizie.. adica au zis ca mi le da (inainte de a intra in service).. apoi s-au sucit
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pai daca asiguratorul nu le solicita(in general se solicita piesele cu recuperare nu pentru a fi refolosite,ci tocmai pentru a nu se refolosi),ramai la mica intelegere cu service-ul.daca service-ul vrea sa le dea,ok,daca nu,nu le da.De ce nu ai tu dreptul toatal asupra pieselor?Pentru ca tu ai primit unele noi.De ce nu trebuie sa ajunga piesele la asigurat dupa reparatie?Pentru ca asiguratul le poate monta iar pe masina si poate solicita o noua despagubire,desi masina nu a mai fost implicata intr-un eveniment rutier.Eu personal mi-am luat de fiecare data piesele inlocuite,fara un motiv anume,doar pentru a ma asigura ca tot ce era de inlocuit,s-a inlocuit,nu s-a reparat.
    Ce face un service cu o piesa inlocuita?In functie de cat de fomisti sunt(si la ora asta,mai toti sunt),le monteaza pe alte masini,sau le arunca,predau la centre de colectare plastic,metal.
    Ce face societatea cu aceste piese?In general se arunca,se pastreaza,se distrug,mai ajung pe la angajati dupa necesitati,sau de ce nu,se remonteaza pe alte masini(la fel,in functie de foamea avuta).
    Sunt repere care desi se pot repara usor,se inlocuiesc,pentru ca reparatia nu este de durata(desi arata bine),sau piesa nu mai indeplineste pe deplin rolul constructiv.cum este o bara de protectie,daca are sa zicem 20 de urechi de prindere si este rupta o singura ureche,se inlocuieste,desi ea sta foarte bine in restul de 19 urechi
    Cristi ce service era si ce societate de asigurari?
     
    Ultima editare: 24 Feb 2010
  3. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    serviceul era AUTO ONE RACING si societatea de asigurari UNIQA.

    vreau sa spun ca exact azi m-a sunt o domnisoara sa ma intrebe (fac ei un sondaj) daca am fost multumit de service.. iti dai seama ca am zis tot, si ca pe langa bara care nu mi-au dat-o ,( desi farul mi l-au dat) mi-au schimbat suportii de numar cu unii care au reclama lor (mi se pare o nesimtire), placuta de pe spate era prinsa intr-un singru surub ... si zanganea si atarna, nu mi-au mai pus un dop care acoperea un surub pe spate ( am schimbat un bec la ei contra cost), si bara fata nu era prinsa bine in suruburi (unul nu exista) faţă de aripa si rostul avea o distanta mare ca si cum ar fi desprinsa.
    in mare problemele astea le-am rezolvat, mai trebuie sa imi vina dopul de pe spate (au zis ca fac comanda )

    in rest .. vopseaua imi pare ok... asta la cat ma pricep eu :blush:
     
  4. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    rezolvareaa....

    ...am primit si capacelul din spate , m-a sunat sefu de service si mi-a spus ca incearca sa recupereze bara, imediat a 2 zis.. si a spus ca revine cu un telefon

    m-a sunat apoi sa imi zica ca bara s-a aruncat, si ca in compensatie imi ofera un schimb de ulei si filtru gratuit ...:keule:
    asta e... ce sa mai zic

    o sa ma duc sa imi fac revizia la ei pana la urma... ca tot se implinesc 10k de km...

    salutare
     

Distribuie pagina asta