1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot automat/Cruise Control/Tempomat la Audi A4 B8 - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bulgarujr, 19 Aug 2013.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, trebuie sa faci setarea lui G85. Nu va mai jucati cu interfetele aiurea si inutil. Mergi la cineva care are VCDS. In Bucuresti sunt profesionisti care te pot ajuta. Din cate stiu eu nu poti face setarea lui G85 cu OBDEleven. Ai scris un mesaj inutil si care se repeta. Tot reveniti cu aceleasi subiecte deja explicate de zeci de ani aici pe forum.
     
  2. a.m_klaus 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011
    Va salut din nou !
    Am revenit cu update după codarea cruise control pentru A4 B8 prefl prin chinezaria mea respectiv OBD eleven .
    Tot ce am făcut greșit a fost doar ca a trebuit sa codez mai întâi pe 01 Engine, scos cheia 1-2 min iar apoi iar apoi codat pe 16 Steering Column și scos iar cheia 1-2 min, între codari am și șters erorile sa văd ce se intampla, acum toate bune, nici o eroare in bord, cruise control funcționează perfect, nici o eroare pe tester.
    Dacă cumva erau scrise aceste detalii pe care trebuia sa le fac din start aici pe acest thread, îmi cer scuze, deși am citit fiecare pagina și nu prea mi a sărit in ochi .
    Ce îmi pare rău este ca doar așteptam o mâna de ajutor, nu sa mi se spună ca nu am habar ce fac și ca umblu cu chinezarii.
    Va mulțumesc și va doresc o zi buna !
     
    rosu_ghe apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Era greu sa te ajuti singur de pe site-ul oficial al interfetei VCDS, respectiv Ross-Tech ?


    Security Access
    • 40168 = Basic Setting Enabling


    Basic Setting
    Steering Angle Sensor (G85) Calibration
    [Select]
    [16 - Steering Wheel]

    Turn steering wheel at least 30 ° left or right and back straight ahead (Tolerance: ±5.0 °).

    [Security Access - 16]
    Enter 40168
    [Do It!]

    [Basic Settings - 04]
    Group 001
    [Go!]
    Activate the Basic Setting.
    [ON/OFF/Next]
    After a successful basic setting, field 3 should say "OK".
    [Done, Go Back]

    [Meas. Blocks - 08]
    Group 033 Field 3 (Steering Angle Sensor -G85-)
    Specification: 0.0 °
    Tolerance (when straight): ±1.5 °
    [Done, Go Back]

    After the Steering Angle Sensor (G85) Calibration is completed, the 44-Steering Assist (J500) module may have DTC C10AC - Steering End Stops Not Learned stored. The steering limit end stops need to be adapted as follows:

    • Start the engine and turn the steering to full right lock and hold it for 5 to 10 seconds. The vehicle should produce an audible beep
    • Turn the steering to the complete left lock and the same audible beep should sound.
    • Straighten the wheels and wait 5 to 10 seconds while observing the steering and traction control warnings. They should extinguish although it is advised to scan the vehicle again for DTCs prior to the test drive.
    Notes:

    • To confirm the status of the G85 calibration see MVB group 032.
    • If the basic setting group results in an error message verify the live G85 reading is ±1.5 °. Readings such as 359° would indicate the slip ring is mechanically out one full turn.
    • The slip ring is the 16-Steering Wheel Electronics module. If the vehicle deployed Airbag(s) and the slip ring was replaced make sure the module is long coded using VCDS.
    • Some Audi 8K/8T/8R models may have address 1B-Active Steering (J792)installed in addition to 01087 - Basic Setting Not Performed.
     
  4. a.m_klaus 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011
    Am crezut ca pentru asta suntem oameni cu toții, ca sa ne ajutam între noi, nu sa ne criticam .
    Am rezolvat problema, am lăsat și răspuns poate se mai lovește cineva, nu mai are rost sa lungim converatia asta ca sa mai supăram și alte persoane sau sa ii bulversăm aiurea.
    O zi buna !
     
    rosu_ghe și Hurghis Vasile apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Codarea nu se face cu OBDEleven pentru ca este o codare in orb si nu stii ce a schimbat si/sau ce schimba in campurile derivate/dedicate si mai ales ca tu ai Long Coding. Citeste un "papleaca" ce ai scris si in mintea lui se hotaraseste sa faca el codari cu OBDEleven pentru ca asa a citit el pe forum si reuseste sa isi transforme masina intr-o caramida nefunctionala si uite "cum esti responsabil" pentru tampeniile facute de catre cineva care nu stie sa treaca prin filtrul mintii informatile si ia de bune toate prostiile scrise de catre unii.

    Codarea se face obligatoriu cu VCDS / ODIS / VAS-PC. Lasa sfaturile si baga la cap ce ti se spune. Mai ai de invatat. Daca o sa continui sa te contrazici aiurea si inutil aici pe forum nu o sa faci prea multi "purici" pe aici. Se critica lenea si faptul ca nu vrei sa inveti si sa faci ce ti se spune. Fara replici la acest mesaj.
     
    paulkf apreciază asta.
  6. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Salutare dragi prieteni. Am si eu nevoie de ajutor va rog. :( Incerc sa imi montez tempomat pe a4 b8 allroad dar se pare ca am cumparat ceva gresit. Mi-a spus (un nebun) ca daca eu am deja comenzi pe volan nu imi mai trebuie si spira. Si am luat fara doar spira de pe masina mea nu se potriveste pe ansamblul cumparat. Atasez 2 poze cu ele. Ansamblul cumparat are codul 8K0953502BK si originalul pe masina are codul 8R0953568K. Ma poate ajuta cineva cu ce sa fac? Ce sa cumpar sa fie compatibil? Va multumesc! Stima
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai toate datele in topic. De ce nu il citesti ? De ce nu te documentezi inainte de a cumpara ceva ? Aici: https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/10742/ ai citit pentru ca sa vezi echivalentele ? Aici: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(8T) ai citit ?

    In functie de ce fel de echipare ai pe masina adica Valeo sau Kostal iti cumperi dupa ce verifici unde ti-am indicat eu. Mai scrii cum ai rezolvat dupa ce rezolvi fara sa mai intrebi nimic pana atunci. Nu ai citit nimic din pacate.
     
  8. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Multumesc mult Cristi. Si da ai dreptate am fost un ametit. Am reusit si am cumparat alt bloc manete dupa cod. Se potrivesc perfect. Maine fac si codarea. Toate cele bune!
     
  9. Peto

    Peto Bronze Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salutare,
    A montat cineva manete de audi A8 pe audi B8 cele cu Piano black ?
     
  10. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca masina ta nu e Avant si are optiunile prezente deja pe manetele noi, ar trebui sa functioneze.
     
  11. R383L

    R383L 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 tdi 177
    Buna ziua,
    Pentru masina din profil un Audi A4 B8.5 (facelift), stie cineva daca se poate reprograma maneta de limitare viteza cu functia de pilot automat ?

    Are buton de SET, se da sus-jos.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  13. R383L

    R383L 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 tdi 177
    Mulțumesc!
     

Distribuie pagina asta