1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj (hayon) la Audi A3 8P - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de salexbr322, 26 Mar 2008.

  1. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    Cu ceva vreme in urma am citit intr-u topic dorinta unor colegi de a putea sa deschida portbagajul masinii prin actionarea butonului dedicat din telecomada originala. Se desprindea si o urma de invidie asupra celor cu masini de lux care apasa un buton si incepe sa se ridice singur porbagajul.
    Astazi am fost surprins cand un posesorul unui Golf V a actionat butonul telecomanda si haionul a inceput sa se ridice singur. Noroc ca prietenul respectivului este o cunostinta de a mea si prin el am aflat cum a realizat minunatia.
    Pentru ca nu am interfata hex-can nu am putut experimenta, de aceea resposnabilitatea aplicarii procedurei descrise mai jos ii revine celui care o executa.
    Nu este nevoie de componente hardware, se inlocuieste numai o setare din modulul de inchidere a masinii.
    Din nefericire pentru mine care am A4, procedura se aplica la A3 modelul de dupa 2005.

    {Audi A3 (8P)}
    {Central Electronics}
    Control Module Coding
    Select 09 (Central Electronics)
    Long Coding -> Function 07
    Setarea implicita este:
    Byte 01 Bit 5 Rear Lid Remote Opening
    Se inlocuieste cu:
    Byte 01 Bit 6 Rear Lid Remote Opening - Release

    Succes

    pentru a ma verifica consultati:
    http://en.openobd.org/audi/a3_8p.htm#09
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai am sa incerc si iti voi spune. Sa imi fac timp doar.
    Multumim:icon_thumright:
     
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    si eu sunt curios daca merge.. Cu toate ca sunt cam sceptic. Nu imi dau seama cum ar putea sa se ridice singura! E destul de grea si nu are nici un mecanism de ridicare.
     
  4. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nici eu nu cred ca se ridica fara un motoras. se poate deschide din telecomanda in sensul ca se salta putin in sus portbagajul, dar nu cred ca se ridica singur pana sus.

    la tipul cu Golf V se ridica singur pana sus? la modelul acela e si mai greu, avand in vedere design-ul portbagajului... :think:
     
  5. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Pai la mine se salta un pic portbagajul din fabrica... Dar nu se deschide singur pana sus... Trebuie sa-l ridic si are ceva kg...
     
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Poate incerca cineva si ne spune si noua rezultatul, parerea mea ca fara un motoras nu functioneaza
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2013
  7. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
  8. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Buton deschidere portbagaj (hayon) la A3 8P defect - cauze si rezolvari

    Am o problema cu deschiderea hayonului, in sensul ca din cheie merge, dar din butonul de la portbagaj, de deasupra numarului nu.
    Am zis ca e actuatorul stricat totusi, ca de obicei asta pica, insa la fel a facut si dupa ce l-am schimbat.
    Dupa aceea am zis ca daca merge din cheie, dar din buton nu, e clar ca e butonul. Totusi, inainte sa iau buton nou, am desfacut partea de deasupra numarului, cu luminile de numar si cu buton, si am testat-o, insa merge perfect, face contact cand apas.

    Singura solutie care ramane este ca e o intrerupere la cablul de la buton pana unde merge el.
    Aici e intrebarea, acest cablu de la buton (de fapt sunt 2 pentru buton, si inca 2 pentru luminile de la numar, practic o mufa cu 4 pini), care este infasurat in banda neagra se duce mai departe prin hayon pana la alte imbinari cu alte cabluri mascate, si nu-mi dau seama unde ajunge.

    Stie cineva sau are o schema electrica, chiar si pentru A4 avant sau A6 avant (este acelasi mecanism) unde anume se duce semnalul de la butonul hayonului?
    Mersi.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vzi ca ai un switch care actioneaza butonul portbagajului. S-ar putea sa fie ala defect.

    Am rugamintea sa-ti competezi campul din username referitoar la masina care o detii si codul de motor ca sa ne fie mai usor in identificarea problemelor la tipul de masina despre care este vorba. Banuiesc ca nu ai nimic de ascuns, altfel nu vad motivul necompletarii acelui camp.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  10. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Pai da, am desfacut acea parte cu butonul si luminile de numar si acolo este un switch. La apasare se aude cum face clic, si am testat sa vad daca face contactul corect si merge perfect.
    La switchul asta te referi nu?
    Am zis sa incerc sa o fac, ca un cablu nu o fi prea greu de diagnosticat..doar ca nu-i gasesc capatul.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Sep 2015
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si la mine la un Passat facea contactul perfect dar nu functiona decat atunci cand vroia el. :) Asa ca l-am inlocuit.

    Daca se aude ca se deschide hayon-ul din telecomanda cablul nu are nimic. Degeaba deschizi din cheie pentru ca nu are relevanta. Cheia deschide mecanic si nu trece comanda prin electrica la deschidere.

    Daca folosesti VAG-ul o sa vezi daca functioneaza sau nu in timp ce incerci sa deschizi masina din butonul de la portbagaj. Se vede pe VAG imediat cum lucreaza acel buton.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  12. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Chestia e ca la A3 hayonul nu e cu cheie, ci are doar butonul acela cauciucat de deasupra numarului. Deci ori merge din butonul acela, ori din butonul telecomenzii.
    Sunt 2 circuite oarecum "diferite", unul dintre buton-"modulul de comanda"-actuator, si unul intre butonul telecomenzii-"modul de comanda"-actuator, nu e nici unul mecanic.

    Din telecomanda merge, (deci clar partea electrica de la actuator merge si primeste si comanda fara probleme) dar din buton nu, d-asta am zis ca partea care primeste comanda din buton e problema. Cum butonul pare ok, trebuie sa fie cablul.

    Oricum am testat si re-testat butonul ala si chiar merge perfect, nu scapa deloc contactul incat sa se intrerupa sau ceva.
    Daca nu ii dau eu de cap, o sa merg la colegul Al Bundy si revin cu solutia sper.
     
    Ultima editare: 19 Iul 2011
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Daca vrei in weekend punem butoanele de la mine sa vedem daca merge cu ele
    Asa ne dam macar seama daca e de la buton sau nu
    Cred ca se potrivesc de la a4 b5, nu?
     
  14. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Toata chestia e sa se potriveasca mufa.
    Din cate am studiat, asta cat timp am cautat sa inlocuiesc partea cu butonul, e piesa comuna cu A4 B6 avant, A4 B7 avant, A6 4f avant.
    Dar totusi nu cred ca e de vina, cand este apasat, butonul nu trebuie decat sa inchida circuitul. Si il inchide mereu, pe verificate, nu e atat de complex pe cat credeam.
    Despre testare, mersi, dar daca nu rezolv astazi, maine o sa merg direct la cineva mai priceput sa o faca. Daca doamne fereste nu e rezolvata, ramane sa postez aici, poate testam si cu alt buton.
    Mersi inca o data.
     
  15. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Am eu in plus butonul de la hayon. L-am inlocuit complet cand mi-am pus camera de marche-arriere. Daca vrei testam cu el :)
     
  16. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Se pare ca desi butonul de portbagaj face contact pe aparat, odata pus pe masina nu da semnalul necesar.
    Cu un alt switch mai rudimentar merge de fiecare data actionarea portbagajului, deci switchul/butonul masinii este de vina.
    O sa caut sa il inlocuiesc.
     
    Ultima editare: 20 Iul 2011
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci, am avut dreptate. :) Vezi ca la reprezentanta Porsche, care vrei tu, costa in jur de 60 lei. Iti recomand sa cumperi original. Iti spun asta din experienta.


    O noapte buna
     
    Ultima editare: 21 Iul 2011
  18. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Ultima editare de un moderator: 29 Sep 2015
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai baieti ma induceti in eroare. :)

    Eu vorbesc de switch-ul din acel ansamblu. Nu de tot ansamblul cu totul. Normal ca ala costa o caruta de bani. Eroare de comunicare si intelegere gresita. Trebuie sa se desfaca cumva sa ajungi la switch, daca nu, ati pus-o. :)
     
    Ultima editare: 21 Iul 2011
  20. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    :lol: As vrea sa vad cum iti vinde reprezentata switch-ul separat :lol:

    P.S s-a rezolvat!
     

Distribuie pagina asta