1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 19 Mar 2012.

  1. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Ok multumesc....ma apuc de treaba
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iata codarile promise pentru activarea portbagajului electric in BCM2: in Byte 6, se bifeaza Bit 4 si Bit 5.

    Codari portbagaj elctric.PNG
     
    arazvan2002 și Tănase Costin apreciază asta.
  3. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Am montat si eu haionul. A durat cam 4 ore operatiunea, cel mai dificil mi s-a parut aranjarea instalatie pe caroserie sa arate cat mai apropiat de OE.
     
  4. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Salut,
    Vreau sa fac retrofit la portbagaj electric. Am toate piesele necesare. Va rog: exista vreun coleg cu cunostinte sau care a mai facut acest retrofit sa ma ajute cu detali in legatura cu cablajul sa imi explice unde anume vin trase firele si in ce mufe intra pinii cablajelor ? Va multumesc
     
  5. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Salut.
    Nu o sa stea nimeni sa iti explice fiecare fir cum trebui tras . Fa rost de schema electrica ,invata sa o citesti ca nu e complicat.
     
  6. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Is constient ca nu o sa stea nimeni sa imi explice fiecare fir in parte cum vine.schema electrica se gaseste si aici pe site,dar nu stiu cum so citesc,nu ma pricep
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atunci asta vrei, sa iti explice cineva fir cu fir daca schema ai vazut-o si nu o intelegi.
    Apeleaza la un electrician.
     
  8. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Bine.o sa ma descurc eu cumva.multumesc oricum
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu te descurca tu ca atata timp cat nu intelegi schema ai sa faci o nefacuta si dupa tot aici ajungi sa intrebi ce fir vine unde, pin X in mufa Y, etc.
    Cum ti-am spus, apeleaza la un electrician.
     
    Poleuca apreciază asta.
  10. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Intreaba punctual unde nu te descurci.
    In primul rand asigura-te ca ai toate mufele necesare . Daca nu am uitat sunt 4 la numar, apoi fire, pini, blocul de sigurante nr 1 in care vin cele doua sigurante.
    Alta chestie: instaleaza ELSA, fara nu poti. Nu te ajuta schema de pe forum. Alta chestie, pe forum-uri gasesti informatii nu te astepta ca cineva sa te ajute.
     
    Poleuca apreciază asta.
  11. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Din ce am citit pe forumuri,am toate piesele ce erau scrise.motorasele inclusiv mufele motoraselor,acuatorul inclusiv mufa,butonul haion si butonul portiera inclusiv mufele,la toate mufele au pini in ele cu putin cablu,am si pini care trebuiesc trecuti prin mufa portiera.o sa instalez ELSA si ma mai documentez,cine stie pana la urma poate ii dau de capat
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu te chinui degeaba atata timp cat tu nu stii sa citesti schema din ELSA, ai zis singur ca nu intelegi nimic din acea schema.
    Iti zic pentru a 3-a oara, apeleaza la un electrician.
     
  13. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Crezi ca electricieni astia se gasesc asa pe toate drumurile ?!.
    La toate servisurile de la mine din oras eu nu am gasit macar unul sa zica ca incearca macar.
     
    Poleuca apreciază asta.
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si atunci nu inteleg ceva.
    De ce va apucati sa cumparati piese pentru un retrofit daca sunteti constienti ca nu sunteti capabili sa il duceti la bun sfarsit si nici macar in prealabil nu ati cautat un service/o persoana care sa va ajute cu manopera.

    Vreti sa faceti un retrofit dar nu stiti cu ce se mananca si nici nu aveti persoana necesara pentru a il duce la bun sfarsit.

    Atunci, intri in aria Prestari Servicii, cauti un coleg din tara care se ocupa cu asa ceva, cheltui niste bani pe motorina/benzina si ai retrofit-ul facut.
     
  15. Valy Dragomir 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2019
    Locație:
    Întorsura Buzăului
    Masina:
    A4 B8,2000 TDI,1988
    Am văzut mai sus ca un coleg a avut o problemă la un A4 legat de portbagajul electric, care i rămânea blocat la jumate si trebuia ajutat sa se ridice.Ce anume se strica si cum se numeste acea piesa.Pt ca am aceiasi problema si din discuți vad ca nu ar fi chiar mare problemă .
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu cred ca este un defect. Dupa parerea mea, pozitia respectiva a fost memorata accidental. Daca vreti sa va documentati cum sta treaba cu memorarea inaltimii pana la care sa se deschida hayon-ul, urmariti aceste filmulete. Procedura este aceeasi si pe A4 B8:



     
  17. Valy Dragomir 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2019
    Locație:
    Întorsura Buzăului
    Masina:
    A4 B8,2000 TDI,1988
    Am sa incerc sa fac si eu memorarea, doar ca am ceva emoti pentru ca se aude si un sunet ca si cum ar da impresia ca ar fi ceva defect înăuntru. Oricum va multumesc pentru ajutor.
     
  18. Valy Dragomir 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2019
    Locație:
    Întorsura Buzăului
    Masina:
    A4 B8,2000 TDI,1988
    Am rezolvat problema. Nu mi-a venit sa cred când am văzut că s-a rezolvat problema. S-a rezolvat exact cum ati spus. Va multumesc inca odată domnule paulkf pentru ajutor.
     
    paulkf apreciază asta.
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am o Intrebare la voi

    Am mecanismul de închidere pentru A4 B8 8K cel cu terminatia 4f9........G si F

    Desi cred ca cele care se potrivesc la motoarele fara indexul 8k9.......A este acel mecanism cu index 4f9.....D si E

    Credeti ca se pot folosi ? Care este diferenta intre cele 2 modele?


    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 18 Dec 2019
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La ce mecanism te referi ? La zavor ? Il poti folosi pe care vrei. Difera timpul de inchidere si distanta de actionare a mecanismului. Timpul si distanta sunt marcate pe mecanisme.
     
    BogdanDE apreciază asta.

Distribuie pagina asta