1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 19 Mar 2012.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris in manual si aici, in acest topic, la pagina 5 unde tu nu ai citit si unde a fost mutat mesajul tau adica unde trebuia sa citesti fara sa intrebi nimic.
    Sunt componentele pentru sistem fixare rulou rabatabil peste interiorul portbagaj si / sau sistem fixare plasa animale (mai exista niste prinderi sus pe plafon stanga-dreapta daca a fost comandata masina cu aceasta plasa). De ce nu citesti manualul pentru utilizare si intretinere ?
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Sinele cele 2 sunt pentru plasa de portbagaj cum a spus si @Cristi
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Mai 2021
  3. Johnny777 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2022
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2015
    Salutare,
    Am un audi A4 B8 2015 cu hayon electric. De cateva luni a inceput sa apara o zdranganeala, care creste din ce in ce mai mult. Cuiul acela la zavor (in partea de jos a portbagajului, la bara) are un mic joc, clantanit. Ideea e ca in momentul in care e inchis zdrangane destul de mult. Ca si cum nu ar fi inchis cumplet. Daca incerc sa misc hayonul in pozitia inchis, el are ca un mic joc, si scoate acel clantanit. Sa fie zavorul, acela cu motoras vinovat ? E extrem de enervant zdranganitul.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si de ce nu il inlocuiesti ?
     
  5. Tănase Costin

    Tănase Costin 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2022
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro, 2.0 tdi, 2015
    Salutare,
    Se instalează greu BX-CTM1 ?
    Câteva sfaturi in legătură cu montajul mi-ar fi de folos pentru ca aș vrea să îl comand si eu și să ma apuc de treabă.
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie demontat ornamentul hayon-ului pentru a avea acces la cablaj. In rest, instructiunile de conectare care insotesc modulul BX-CTM1 sunt clare.
    WiringDiagram BX-CTM1 .jpg
     
    Tănase Costin și arazvan2002 apreciază asta.
  7. Tănase Costin

    Tănase Costin 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2022
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro, 2.0 tdi, 2015
    Am înțeles... nu este nimic complicat. Mulțumesc pentru detalii.
     
  8. audiss

    audiss 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 136CP, Multitronic, 2009, CACB
    Salut,
    La masina din profil un Audi A4 B8 Avant an 2008 am acum pe masina amortizoarele de pe hayon cele din poza adica cele OE Magneti Marelli cod 8K9 827 552 B 01S ce ridica hayonul de la aproximativ 35-40% dupa ce am deschis hayonul. Am schimbat azi ambele amortizoare la haion pe spate cu unele marca Magnetti Marelli de 502 NM (https://www.autodoc24.ro/magneti-marelli/7070559 ) si pare ca nu ridica deloc hayonul. Nicidecum n-am pretentia sa deschida de jos. Eu haionul il ajut sa se ridice pana la jumatate apoi trebuie sa se ridice singur pana sus. Amortizoarele OE marca Magnetti Marelli de 530 NM nu mai ridica deloc, din contra, daca ridic mai repede opune rezistenta.
    Le-as returna pe cele noi cumparate si le-as schimba cu alt model (Stilabus 167812) de 560 NM daca as sti ca ridica haionul. Ma astept sa ridice haionul cel putin de la nivelul pieptului.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca vrei sa se ridice singur complet de jos fara sa il ajuti (adica imita ridicarea unui hayon electric) ai nevoie de asa ceva:

    upload_2022-12-9_21-33-27.jpeg

    Nu are cod acel arc, este o improvizatie AM (se gaseste de vanzare) pentru a face ca hayonul sa se ridice fara ajutor adica nu mai este nevoie sa ajuti tu hayonul pana la jumatate cu mana, mai precis imita un hayon electric atunci cand il deschizi.
     
    MRR apreciază asta.
  10. OT59ARM

    OT59ARM 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2023
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    Audi A4B8 An 2009, Motor CAGA , Cutie CVT 8+1, 143 cp
    Salutare,
    La masina din profil un Audi A4 B8 Avant an 2009 cod motor CAGA serie sasiu WAUZZZ8K99A170403, are cineva o fotografie cu mufele ce vin in BCM 2, ma intereseaza cele de la hayonul electric. Va atasez o fotografie cu mufa de la al meu BCM 2. Ma poate ajuta cineva cu o fotografie ? Multumesc frumos.
     
  11. Mihai Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 143 cp, 2009
    Salutare,
    La masina din profil un Audi A4 B8 an 2009 am schimbat motorasul pentru haion de pe partea stânga. Funcționeza doar ca nu deschide pana sus. Am încercat cu butonul pentru a memora poziția dorita dar nu funcționează. Ce se mai poate face ? Va multumesc.
     
  12. l3moN

    l3moN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2012
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI 150 CP 2014 CJCD
    @audiss: Bine de stiu treaba cu Stilabus 167812, daca stiam mai demult cumparam direct si eu amortizoare unpic mai puternice .

    Salut,
    Poza e preluata de pe net sau este de la masina ta ? As fi curios de unde mai exact se poate cumpara improvizatia respectiva, mi-am luat si eu de pe Aliexpress arcurile, sunt tot albastre, dimensiunile 20 x 10 x 35mm. Int-adevar sunt destul de utile pentru ca arunca haionul si nu mai ramane acolo jos, dar tot nu suficient cat sa mi-l duca pana in punctul in care incep sa lucreze si amortizoarele (Magnetii Marelii noi noute si tot degeaba).
    Intreb pentru ca in poza ta vad ca apare si un blocator/saiba de cauciuc sau ceva asemanator si eram curios ce piesa este aia mai exact. Mersi.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este de pe masina mea.
     
  14. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Despre aceste arcuri este vorba? Care ar fi dimensiunile idelale?
    € 2,11 16%OFF | 1Pcs 10 x 20 x L Spiral Stamping Compression Mould Die Spring Length 20-150mm
    https://a.aliexpress.com/_EzqIDwL
     
  15. l3moN

    l3moN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2012
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI 150 CP 2014 CJCD
    @turbo_diessel: Da, acelea sunt. Codul ca sa zic asa este Blue cu dimensiunile 20 x 10 x 35.

    Desi pe youtube gasesti un video in care cineva zice ca le-a cumparat cu specificatiile din poza de mai jos: practic in loc de 35 mm sunt de 38 mm, dar pe aliexpress n-am gasit de 38 mm, iar daca o sa cumperi de 40 mm deja sunt sanse foarte mari sa nu mai poti inchide haionul deloc.

    P.S.:

    Conteaza foarte mult si temperaturile de afara. Cand e mai frig am observat si eu ca amortizoarele sunt mult mai slabe iar la o temperatura ambientala mai mare, deja gazul din ele e mult mai comprimat.
     
    turbo_diessel apreciază asta.

Distribuie pagina asta