1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 19 Mar 2012.

  1. cipanezu

    cipanezu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8 TFSI 2010
    Salut,

    aveti idee cum se poate deschide din habitaclu masinii portbagajul, folosind varianta "manuala" cu acel cablu de sub bancheta dreapta spate?
    Din cartea masinii nu prea se intelege si sincer sa fiu nu am gasit nici cablul respectiv...

    Tin sa precizez ca am ramas fara baterie la masina si am fost nevoit sa deschid portbagajul din interior, nu a mers nici din telecomanda si nici de la butonul situat pe portiera de la sofer.

    Multumesc
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Daca nu ai scaune rabatabile, probabil o sa fii nevoit sa ceri ajutorul unui amic sa iti dea curent (contactele in fata)
    Uite aici procedurile:





     
  3. cipanezu

    cipanezu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8 TFSI 2010
    bancheta este rabatabila dar "sezutul" habar nu am daca se rabateaza si cum se procedeaza...

    Vizavi de contactele din fata, abia aseara am gasit iar pentru cei care inca nu au gasit, contactul se situeaza intre stergatoare in masca de plastic acoperit cu o "usita" cu semnul + ...Minusul se poate pune pe caroserie
     
  4. dorutzu74 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    A6, 2011, CAHA, 125 KW, A4,2009,CAGA,105KW
    Cred ca mi-a crapat furtunasul de la stropitorul stergatorului de pe spate, si curge lichid in interiorul lui. Din cauza asta nu-mi mai merge butonul de inchidere electrica de pe hayon. Aici intervine problema mea: nu stiu cum se da jos plasticul de pe hayon. Am desfacut toate suruburile insa cred ca ar trebui sa trag de plastic in nu stiu care parte. Mi-e teama sa nu rup ceva si sa zdrangane dupa aia. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? Multumesc!
     
  5. dorutzu74 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    A6, 2011, CAHA, 125 KW, A4,2009,CAGA,105KW
    Gata! Am rezolvat!. Trebuie doar putina determinare, adica tras mai marlaneste de acel plastic. In schimb, nu era vreun furtunas crapat ci intrase lichid in mecanismul stergatorului, pentru ca s-a distrus un oring.
     
  6. dragosch1 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 2011
    Posibilitate deschidere portbagaj fara cheie

    Salut,

    Zilele trecute mi-a fost furat din portbagajul masinii un laptop. Masina era parcata, incuiata iar nimic (nicio usa, nici portbagajul) nu era bruscat/fortat, etc.
    Cum credeti ca ar fi putut sa deschida portbagajul mai ales ca oglinzile erau pliate, deci masina era inchisa. Am aflat ca exista niste device-uri care bruiaza semnalul telecomenzii atunci când vrei sa închizi masina iar aceasta ramane practic deschisa. La mine nu cred ca a fost cazul pt ca oglinzile se pliaza automat atunci când inchid masina, deci daca mi s-ar fi bruiat semnalul atunci nici oglinzile nu s-ar fi pliat...
    Se poate scana semnalul telecomenzii iar apoi acesta sa fie folosit la deschidere? Din cate stiu telecomanda foloseste la fiecare inchidere un alt cod.
    Acum oricum totul este tardiv insa m-ar fi interesat pe viitor sa stiu cum as putea sa ma protejez in acest sens.

    Multumesc
     
  7. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @dragosch1 Ipotezele tale toate sunt posibile in teorie,dar nu cred sa fie cazul.Exista un principiu numit "Lama lui Occam" care spune ceva de genul ca explicatia cea mai simpla este si cea corecta...este posibil ca portbagajul sa fii ramas imperfect inchis. Mi se intampla uneori ca deschizand portabagajul (nu conteaza daca din habitaclu sau cu telecomanda) el sa ramana aproape in pozitie inchisa (probabil avand o problema cu telescoapele care il ridica).Poate si tu ai o situatie similara.
     
  8. Cryss1226 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi 2010
    Salut! am si eu o intrebare. Pana acum 2-3 zile cand deschideam/inchideam usile din telecomanda mi se deschidea si portbagajul. Am fost nevoit sa dau jos bornele de la baterie si mi sa resetat totul. Acum pot deschide portbagajul numai din butonul de pe telecomanda. Se poate seta din MMI ca sa mi se deschide odata cu usile? Va multumesc!
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Din cate stiu, da. Dar este o setare banala. La fel ca folding mirrors, single door opening si altele... Ai cautat inainte in MMI?
     
  10. Cryss1226 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi 2010
    da.... dar nu am gasit nimic legat dde portbagaj. o sa ma mai uit maine mai atent. multumesc de sfat
     
  11. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Parca este ceva gen tail open...
     
  12. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Asta trebuie sa gasesti in MMI, modifica acolo la "locking boot lid".
     
  13. Cryss1226 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi 2010
    Multumesc mult ......
     
  14. alindrs

    alindrs 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a6 c7 2.0
    salut.mi-ar prinde bine putin ajutor di partea voastra.dupa fiecare ploaie sau spalare exterior portbagajul meu la a4 b8 este plin de apa ,atat pe tavita din interior cat si haionul din care curge apa dupa ridicarea acestuia
     
  15. boby_dum 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2010
    A4b8 din 2010 nu mi se mai deschide portbagajul nici din interior nici din telecomanda. Se aude pompa când Apas clapa de deschidere dar fără rezultat. Ce trebuie sa fac? Multumesc anticipat
     
  16. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    alindrs, verifica pentru inceput chederul capacului de portbagaj. Sa calce pe toata suprafata. O poti face ungand cu vaselina tot chederul dupa care il inchizi. Acolo unde nu lasa urma pe partea cealalta, este posibil sa patrunda apa.
    Mai uitate si la stopurile de pe capacul portbagajului. La fel, sa etanseze bine pe caroserie.

    boby_dum, daca e avant incerca sa rabati bancheta si sa intri in portbagaj, In dreptul incuietorii, pe interior, ai un capac de plastic ce se demonteaza de acolo. sub el vei gasi un mecanism de decuplare al capacului de portbagaj.
    Bafta.
     
    Ultima editare: 22 Iul 2014
  17. BogdySBR

    BogdySBR 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Q5 40TDI
    a facut cineva retrofit la locasul pt schiuri? M-ar interesa o poza din portbagaj la bancheta. In fata sub cotiera centrala e decupat locul(pregatit pt asta) dar nu sunt singur cum arata din spate. Sau daca are cineva optiunea asta l-as ruga sa posteze o poza si un cod daca se paote.
    Mersi.
     
  18. leone

    leone 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2013
    Locație:
    Montegalda Italia_Bacau
    Masina:
    a4 b8,caga,2009
    salut,am si eu o nedumerire:
    stie careva dintre voi cum pot activa sa deschid portbagajul si din butonul portbagajului?
    deocamdata il deschid doar cu butonul de pe portiera sofer sau din telecomanda
    mentionez ca am un a4 b8 berlina basic,nu am xenoane sau navi...sau mmi
    am vcds...
    va multumesc
     
  19. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Chiar si fara mmi stiu ca ai buton CAR si acolo la central locking ai boot lid care probabil la tine e pe lock.
     
  20. leone

    leone 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2013
    Locație:
    Montegalda Italia_Bacau
    Masina:
    a4 b8,caga,2009
    deci,tu spui din setarile masinii....o sa incerc...ms
     

Distribuie pagina asta