1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere - deschidere (yala) la Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de Ofy58, 8 Oct 2014.

  1. Ofy58 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5/2010
    Am un q5 din 2010 , portbagajul se deschide / Inchide din telecomanda , dar asta seara nu a mai vrut sa se inchida . :o: M-am uitat la yala din usa , se pare ca mecanismul nu mai actioneaza la blocat - inchis. Practic acea piedica nu se mai blocheza.
    Are cineva vre-o solutie ?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, sa mergi la un electrician bun deoarece cauzele pot fi multe. Gasesti profesionisti care sa te ajute in aria de prestari servicii. Bafta
     
  3. Ofy58 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5/2010
    Cauza - mecanica

    Multumesc respondentilor. Problema a fost mecanica in interiorul capsulat al inchizatorului. Am luat unul nou( 200 lei ) si s-a rezolvat.:thumbs-up:
     
  4. crisx24ro 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2011
    Locație:
    IASI
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 140HP 2009
    Salut,
    La portbagaj care este electric am o problema cu deschiderea. Singura eroare care o am pe masina este pe portbagaj si anume EEPROM ERROR, portbagajul este functional dar nu mai memoreaza pozitia unde o fixezi de deschidere. A mai intalnit cineva aceasta problema ?
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Postez aici codul in cazul care cineva are nevoie: 8R0827505A - broasca portbagaj.
     
    Mihain apreciază asta.
  6. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    Salutare, am patit o chestie ciudata de dimineata: portbagajul s-a deschis/ridicat singur. Masina a fost incuiata azinoapte. Usile erau inca incuiate. Are cineva vreo idee?
    Sunt plecat intr-o minivacanta si nu pot lasa masina in locuri prea safe si nici nu prea vreau sa o pazesc. Masina nu are keyless entry.
    Multumesc
     
  7. Cipy78 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2018
    Locație:
    Belgium
    Masina:
    Q5
    Buna grup, am probleme la închiderea centralizata.Mai exact la portierele din fata pe cea din dreapta o pot deschide numai din înăuntrul mașini ,si pe cea din stânga numai manual cu cheia .Ce ași putea face? Mulțumesc.
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    In primul rand niste meditatie la gramatica [emoji6] si apoi sa schimbi broastele/incuietorile cu probleme...

    Sent from my SM-G965F using Tapatalk
     
    Mihain și paulkf apreciază asta.
  9. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salut. Portbagajul meu doar se deschide din telecomanda. Cum pot face sa se inchida din telecomanda? Mersi!
     
  10. Mureșan Nicolae Florian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2019
    Locație:
    Viișoara
    Masina:
    Q5, 2l, 2011
    Salut,
    Am un Q5 an 2011 si nu am buton pentru deschis portbagaj din interiorul masinii asa cum exista la alte modele de Audi. Cum pot monta unul ?
     
  11. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Vin si eu cu una bucata intrebare pentru ca vad ca se strang intrebari fara raspunsuri aici. :)
    Cand deschid portbagajul trebuie sa tin apasat lung pe tasta de la telecomanda ca sa se deschida complet sau apas scurt si dupa aceea apas cu mana pe clanta portbagajului si se deschide.
    Intrebarea este: daca exista vreo setare sa pot apasa direct pe clanta sa se deschida fara sa mai apas pe butonul din telecomanda, pentru ca mi se pare normal faptul ca atat timp cat masina este descuiata sa mearga deschisa direct din maner ca orice usa. Sper ca am reusit sa fiu explicit in descriere. Multumesc
     
  12. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    @DSF in setarile Radio/MMI din Car > Central locking sau CAR > Car systems > Vehicle settings > Central locking ar trebui sa ai o optiune in genul Trunk lid/tailgate / Lock exterior trunk handle - cred ca ar trebui sa o pui pe Off ca sa obtii rezultatul dorit. Nu am incercat la mine, iti spun doar ce vad in manual.
     
  13. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Multumesc razvan pentru sfat, am intrat in meniu si am gasit in Car-Central locking-Boot lock si l-am dat pe off (mai greu cu engleza la mine) si acum merge deschis din clanta de la portbagaj:arco:
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    DSF un sfat: citeste manualul masinii inainte sa mai intrebi pe forum. Nu imi spune ca nu il ai pentru ca este scris pe forum cum il obtii chiar gratis. Doar trebuie sa citesti.
     
  15. Mureșan Nicolae Florian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2019
    Locație:
    Viișoara
    Masina:
    Q5, 2l, 2011
    Cum putem sa punem un buton pentru portbagaj dacă nu ai ?
     
  16. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
  17. Boncea vali 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5, 2.0, 2011
    Bună ziua

    Am cumpărat un q5 din 2010 caruia ii lipseau motorașele de ridicat coborât haionul, se rupsese mecanismul unuia, și le a demontar și aruncat.

    Am pus altele din dezmembrări, q5 din 2014, însă pot doar închide din buton, nu vor sub nici o forma sa ridice. Cand deschid, clantane, se depărtează 3_4 cm, însă trebuie ridicata cu mana.

    Aveți ideea cum pot rezolva problema?
     
  18. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Salut,
    Hayon-ul de la Q5 care il am electric la deschidere nu se mai ridica complet ci cam 80%. Am schimbat amortizoarele si la fel face. De inchis se inchide asa cum trebuie. Un sfat ? Multumesc.
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Este setat la 80% ca sa nu atinga tavanul garajului, spre ex. ! :)
    Tragi de usa pana in pozitia unde vrei sa ramana ! daca vrei 100% , atunci o impingi pana la 100% !
    Apoi apesi si ti apasat tasta de inchidere pentru mai mult de 5 secunde pana stopurile spate iti arata un flash de confirmare , ca pozitia iti este salvata pe unitate !

    poti sa refaci tot procesul pentru ce distanta vrei : 75%, 90% etc. Pur si simplu misti usa pana in pozitia unde vrei sa iti ramana ! ai schimbat telescoapele degeaba :), pentru ca ele nu au nici o legatura.
     
  20. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Buna colegi. Nu am rezolvat inca problema. am fost la 3 ateliere Service unul mai slab decat altul. au pus-o pe tester. nu am nici o eroare, a fost o problema la unul din motorase de la o balama. au rezolvat problema dar acum nu stiu sa faca setarile. acum nu se mai ridica ,se deschide si nu se mai ridica . il ridic cu mana si tin apasat cateva secunde si nu ramane memorat. de inchis se inchide(coboara si se inchide). am mai facut o programare la alt service, o sa vad ce face si o sa va tin la curent cu rezolvarea. Daca nu reusesc. reprezentanta o asteapta (Porsche Timisoara) . Va Multumesc .
     

Distribuie pagina asta