1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Powerbox sau Resoftare ECU motor

Discuție în 'Motor' creată de SEBASTIAN_RACINGCODE, 25 Noi 2008.

  1. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    @Azlat Ma gandeam ca merge odata ce e tot motor de 2.0 TFSI nu are nici o legatura asa am zis... acum sper sa nu fi facut o greseala, ma gandeam ca are la fel mufa nu are cum sa fie diferit.
     
  2. iulians

    iulians 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    SQ5,3L\6V-341CP,2021
    Salut,
    Am o intrebare referitoare la tuning (mai mult din curiozitate).
    Am dat cautare pe net pentru un tuning de motor 2.0 177HP sa vad daca ii poate fi marita puterea.
    Si printre rezultate imi spune pe site-ul racechip(punct)com ca poate fi marit la 201HP:

    Series Q5 (8R) 2.0 TDI 177 HP 380 Nm
    +RaceChip One <<<====
    Optimized Q5 (8R) 2.0 TDI 201 HP 450 Nm

    Ce reprezinta acest device "RaceChip One"? Este ceva care se astaseaza la mufa de OBD?

    Mersi
     
  3. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    este un montaj care se leaga pe anumite mufe ale motorului (cel mai ieftin se leaga doar pe rampa, altul pe rampa si pe map sensor, altele mai scumpe pe rail, map, maf, etc).
    nu recomand. acest montaj pacaleste valorile trimise de anumiti senzori ai motorului catre ECU.
    racechip este printre cele mai proaste si mai ieftine.
    sunt unele mult mai scumpe care sunt si bune, dar pretul lor depaseste pretul unui soft.
    acelea bune si scumpe sunt folosite de catre propietarii de masini noi in garantie la care nu se poate rescrie softul din motiv de garantie.
     
  4. iulians

    iulians 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    SQ5,3L\6V-341CP,2021
    @anarchy: Multam fain pentru raspuns.
     

Distribuie pagina asta