1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Prea ridicata

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de Badger, 11 Iun 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Badger 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 80 B4 ABT 2.0L
    Salut

    Poate reusiti sa-mi dati un sfat.
    Am schimbat de curand amortizoare+flanse pe fata, si de atunci masina e ridicata de bot. As schimba si flansele pe spate (eventual si bucsele punte), insa n-am reusit sa gasesc ceva mai de Doamne-ajuta (Lemforder nu face flanse spate, iar Hans Pries nu am gasit). Singurele variante pe care le am sunt Swag (si am avut experiente foarte neplacute cu piesele Febi-Swag) sau Rubbex (daneze, facute de JP Group).
    Cine a folosit si care i s-au parut mai bune? Daca nici una, ce alta firma fabrica asa ceva?

    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2011
  2. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Salut,

    (Nu stiu daca s-a mai discutat, eu nu am gasit...)
    Masina mea e prea ridicata de fata, din lateral se vad si articulatiile de la directie. E ceva defect sau fostul proprietar a facut ceva modificari pt a o ridica mai sus? Ce trebuie sa fac sa o aduc la normal. Arata destul de nasol... Parca si de spate e cam ridicata. Am pus o poza sa va dati si voi cu parerera. :)

    :respekt:
     
  3. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Multi ar vrea sa le fie masinile inalte ca si a ta :) La mine cum am suspensii sport simt orice denivelare.Pt drumurile din RO e f bine sa fie inalta. Singura chestie mai aiurea la masinile asa inalte e stabilitatea. Si apropo misto masinuta.Mie unu imi place cum arata.Nu pare asa inalta.:thumbs-up:
     
  4. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Merci de compliment. Vreau doar 2-3 cm sa o las mai jos. Nu vreau suspensii sport, am avut si eu jante mai mari si stiu ce inseamna sa te scuture :).
     
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Marius, intradevar masina este ridicata, fata de stock. cred ca arcurile montate sunt ceva mai mari/lungi si din aceasta cauza masina e cocotata :)

    verifica daca poti codul de pe arcurile existente si vezi daca sunt EOM sau aftermarket. iti vei da seama asa daca au fost sau nu schimbate.
     
  6. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
     
  7. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Slutie am gasit dar nu am pus-o in aplicare din cauza finantelor. Trebuiesc schimbate arcurile. Se pare ca fostul proprietar a vrut sa o transforme in a4 allroad si i-a cumparat un set de arcuri inalte. Sper cam intr-o luna sa reusesc sa economisesc ceva banuti sa schimb si afurisitele de arcuri. :yes:
     
  8. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Ms mult de promptitudineam sa vad si eu ce pot face.Is oarecum debusolat,nu stiu daca is arcurile tasate sau alea de pe fata mai inalte
     
  9. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    cauta la dezmembrari,iei exact ceea ce trebuia sa fie pe masina,adica codul de culori ca pe original,mai mult de 150 ron nu ar trebui sa fie pe set.dar fostul proprietar nu mai are arcurile vechi??ca doar nu le-a aruncat pe cele date jos...:sadlike:
     
  10. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    scuze pentru deranj, mi se pare mie sau eu detin un suv :Flush:?
     
  11. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    cineva de pe forum se ofera sa imi vanda un set de arcuri + telescoape de pe un b6 benzinar. O sa fie mult prea low masina? Potrivesc oare?
     
  12. cccristinel 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 sw 2005
    e posibil sa fie normal si a mea pare ridicata de fata. si e Sline sw
    am mai avut ala, tot Sline berlina si parea ridicata de spate. la niciuna nimeni nu a schimbat amortizorele
     
  13. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Deci cred ca ii dau foc... :mad:
    In prima faza am schimbat arcurile... Am luat de la un coleg de pe forum un set de arcuri originale de pe exact aceeasi masina doar ca din 2004 (el si-a pus de s-line). Ma duc la mecanic, le monteaza si cand coboara masina de pe cric.... masina la fel de cocotata. Nu imi venea sa cred. Ce sa fie? Mai studiaza mecanicul si in cele din urma zice ca telescoapele is prea lunigi si ca oricum trebuie schimbate ca is uzate si unul dintre ele era putin curs. Astept o luna sa mai strang ceva banuti si imi comand 2 x BILSTEIN BNE-A949. Astazi le-am montat sus si supriza.... LA FEL. Tot asa de ridicata e de fata. Cu rotile de iarna 195/65/15 am distanta de la roata la aripa din fata aproape 10 cm si pe spate 7.5.
    Pe vechile arcui nu este niciun cod, nu scrie absolut nimic,doar niste culori. Banuiesc ca dupa acele culori se poate identifica tipul de arc. Am pus si o poza cu arcul vechi sa va dati si voi cu parerea.
    Este cineva care poate sa-mi dea un sfat ce pot sa mai fac, bineinteles in afara de suspensii sport?

    Daca poate un moderator sa mute topicul in alta parte, am impresia ca in sectiunea asta nu se uita nimeni.
     
  14. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Aceeasi problema o am si eu la un audi a6 2002.e mai ridicata de fata si mai lasata de spate...eu tind sa cred ca s arcurile pe spate uzate acu cine stie.Daca vrei sa stii ce a fost pe masina din fabrica te duci la o reprezentanta vw audi le dai seria de sasiu si ti spun aia codul de culori.eu spre exemplu pe spate cu suspensie standar am argintiu mov mov
     
  15. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Nu cred sa fie cele de pe spate deoarece pe spate nu e lasata, sta normal. Cred ca dupa anul nou dau o fuga la reprezentanta sa intreb si acolo... Chiar azi am masura distanta pe fata la masina unui prieten (tot un B6 avant cu aceleasi dimensiune la roti) si el are 6.5 cm :((
     
  16. turbojack

    turbojack 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    1.6,GTI
    Ai nevoie de asa ceva:

    [​IMG]
     
  17. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    cea mai buna solutie pt a lasa masina vreo 3cm ,sunt arcurile eibach pro kit.
    astea merg cu amortizoare stock.
    nu are nicio treaba amortizorul cu inaltimea masinii., doar arcul lasa /urca masina,amortizorul doar preia socurile.
    eu am montat eibach pro kit pe masina mea cu amortizoare stock. si a coborat 3cm fata ,3 spate.
     
  18. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Confirm cele spuse de RAC, si eu am schimbat arcurile acum 5 ani cu "eibach pro kit", se comporta excelent...recomand!
     
  19. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    cam asa arata cu arcurile eibach . inainte am avut suspensie stock.
    sunt mult mai scurte arcurile astea fata de cele stock
     
    Ultima editare: 28 Dec 2010
  20. MariusQMP

    MariusQMP 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    Turda (jud Cluj)
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant, 1.9TDI 131 Cp AVF, 2002
    Cred ca o sa cumpar si ei un set de arcuri dinastea, insa dilema tot ramane. De ce cu arcurile cumparate de la un coleg de pe forum , care si-a montat acum ceva d S-line, sta mult mai ridicata decat ii statea lui (vezi poza)?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta