1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proba video (facuta de politie) e concludenta in instanta?

Discuție în 'Contraventii' creată de ovidiutm, 25 Apr 2011.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adresez aceasta intrebara avocatului nostru, birou-avocatura.com, deoarece astazi am fost oprit de un agent care mi-a aratat o filmare de la circa 150 m de masina politiei, prin care eu, la punerea in miscare, nu am dat prioritate autovehicolului ce circula in acelasi sens cu mine, deci acesta circula cu o viteza redusa iar intre noi estimez ca existau minim 50 metri. De asemenea am observat ca filmarea e pe zoom si nuse poate estima corect distanta dintre masina mea si masina caruia se presupune ca nu i-am acordat prioritate.
    Ba mai mult, l-a oprit si pe celalat sofer caruia i-a luat datele in cazul in care eu depun contestatie.
    Mentionez ca si eu am martori.

    Eu am mentionat ca la punerea in miscare, nu am deranjat cealalta masina insa politistul spune ca e evident ca nu am acordat prioritate si ca intrebandu-l pe celalalt sofer, dansul a spus ca a calcat frana desi era departe de mine si era cel mai probabil in treapta 2. Fie vorba intre noi, a declarat orice numai sa nu ii caute si lui nod in papura dar... nu apare cu semnatura niciude pe procesul verbal, dansul fiind lasat sa plece dupa ce i s-au luat datele.
    Intentionez sa depun contestie si voiam sa stiu, in subsidiar, daca ma iau si de filmarea politiei rutiere, cat de concludenta esta aceasta in instanta?

    Apoi, e normal ca un politist sa constate si apoi altul sa completeze procesul verbal?
     
  2. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    Ovi, la fel a patit si un var de-al meu anul trecut( doar ca era intersetie). El a intrat , altul venea pe drumul cu prioritate incet..(ca avea timp sa treaca si pe jos ) si hop nenea garcea l-a oprit pt neacordare de prioritate.
    A castigat procesul, desi in P.V. era trecuta si marturia celui caruia nu i-a acordat prioritate. E adevarat, fara proba video :unsure:
     
  3. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Probele au aceeasi valoare in instanta, neexistand una mai concludenta decat alta in baza legii, acest lucru apreciindu-se in functie de continutul concret de informatie pe care il releva cu privire la imprejurarea ce se tinde a fi dovedita prin intermediul ei.
    Contraventia, fiind o imprejurare de fapt, poate fi probata cu orice mijloc de proba, inclusiv cu martori.
    A nu se intelege ca simpla administrare a unui mijloc probator echivaleaza cu proba in favoarea celui care l-a propus, ori ca situatia se judeca in functie de numarul de probe. Singurul lucru care conteaza este concludenta probei, fie ea si una singura impotriva altora mai multe si mai variate.
    Astfel, inregistrarea foto/video a politiei nu reprezinta o proba de nerasturnat, mai ales daca este realizata in mod defectuos (ca procedura sau ca si continut) si, cu atat mai mult, daca nu reuseste sa probeze imprejurarea dedusa judecatii.
    Totodata, chiar daca aceasta proba se afla in posesia politiei, ea poate fi solicitata atat de contravenient, cat si de intimat.
    Nu mai aduc in discutie situatia in care, desi solicitata si administrata de catre reprezentantul S.P.R., proba cu inregistrarea foto/video demonstreaza tocmai nevinovatia contravenientului.
    Asa se face ca puteti solicita orice mijloc probator cu care intelegeti sa va dovediti plangerea, conform art. 167-241 din Codul de procedura civila.
    V-as recomanda nu numai demonstrarea contrariului cu ajutorul probei cu martori, ci si sa demontati totodata proba foto/video prin chiar continutul acesteia in masura in care acest lucru este posibil.

    Cat priveste cea de a doua intrebare, raspunsul il gasiti coroborand cateva articole din codul rutier si ordonanta contraventiilor.
    Astfel, art. 109, alin 1 din Codul rutier spune “Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier…”.
    Art. 109, alin. 9 din Codul rutier face trimitere pentru completari la OG 2/2001.
    Art. 19, alin. 1 din OG 2/2001 spune “Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator…”
    Daca le coroboram, rezulta ca obligatoriu sa avem o contraventie constatata, sanctionata si semnata de catre acelasi agent constatator.
    Despre completarea PV nu se specifica sa fie tot in sarcina celui care constata, sanctioneaza si semneaza PV.
    Apreciez per a contrario ca, daca agentul constatator considera ca are nevoie de “ajutoare” pentru completarea PV, poate apela la ele fara probleme cata vreme el a constatat, tot el aplica si sanctiunea si isi asuma si raspunderea pentru cele consemnate prin semnarea PV, fie el redactat/completat de catre altcineva.
     
    Ultima editare: 25 Apr 2011
  4. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Doar filmarea cu aparatul Radar de pe masina politiei este concludenta in instanta.Daca acest aparat are verificarile la zi sau avea in ziua filmarii, Nu trebuie sa apara nici un,, T ''pe filmare. Daca te-a inregistrat cu o camera sau telefon il castigi 100%.
     
  5. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Una e sa vezi pe inregistrare ca a iesit in fata altei masini si alta e sa apreciezi la ce distanta era masina din spate, viteza acesteia si gradul in care a stanjenit-o.
    Inregistrarea e o proba importanta insa nu e de nerasturnat. Mai mult, fata de imprejurarile prezentate (inregistrare in conditii de transfocare, insasi marturia soferului presupus vatamat de neacordarea prioritatii), inregistrarea poate sa nu fie tocmai atat de relevanta.
     
    Ultima editare: 25 Apr 2011
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exact, desi inregistrarea a fost efectuata cu aparatura din dotare a MCV-ului, politistul/politistii au apreciat ca am stanjenit buna circulatie a soferului din spatele meu, eu apreciind tocmai contrariul.
    Nu m-a interesat nici un "T" de pe filmare, ci doar faptul ca acea camera de filmat e intr-o pozitie de zoom iar in spatele meu, drumul are o curba (fara linie continua insa) din care eu am inteles de pe filmare ca nu puteam iesi de acolo pentru ca nu vedeam ce masini circula, ori realitatea era cu totul alta.
    In fine, voi incerca sa demontez exact modul in care a apreciat agentul distanta masinii din spatele meu fata de masina mea, chiar daca politia are datele omului care a fost si oprit dealtfel si care si-a dat datele bucuros stiind ca scapa de o eventuala amenda,si care - spune politistul - i-ar fi spus ca a calcat frana, eu obstructionandu-i libera circulatie... uite asa il chem si in instanta, poate data viitoare e mai atent ce spune politistului.
     
  7. YAN-BV

    YAN-BV 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    audi q3 2.0 tdi
    ce ai facut pana la urma?
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Imi ispasesc pedeapsa acum, caci cu contestatia cine stie ce se alegea + ca poate ramaneam fara permis intr-o perioada in care aveam si mai multa nevoie.
     
  9. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    De aia ti-ai dat usa jos si tu incercai sa ne minti ca a venit vara. :lmfao:

    Ce pedeapsa ai primit ? Recunosc, nu am invatat contraventiile pentru examenu de soferi, da mai invat pe parcurs. :)
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    30 zile suspendare pentru neacordare de prioritate.
    Usa am dat-o jos pentru ca am timp, am sofer si inca 2 masini la dispozitie. ;)
     

Distribuie pagina asta