1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata bara fata - A4 B5 - discutii diverse - inlocuire becuri - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de alexandrunenu, 1 Apr 2014.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Spre rusinea mea abia acum am vazut mesajul tau.
    In caz ca nu ai rezolvat, dar poate mai ajuta si pe altii, sunt grile pentru bara de S4 B5, model fara proiectoare. Cu siguranta grilajul este piesa separata dar nu am la indemana codul.
    Pentru grile codul este:
    8D0807345M- grila partea stanga si cel mai probabil va avea si terminatia GRU, pentru ca este vopsibila
    8D0807346M- grila partea dreapta
     
  2. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Salutare! Am reusit si eu intr.un sfârșit sa imi leg proiectoarele in bara. Am urmat următoarea schiță ,poate mai vrea si altcineva să își lege. Am folosit buton original al masini avand un capac in consola in locul butonului . Lumina pentru buton am luat.o de pe cel de ceață.
     
  3. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Sper ca nu asa ai legat si pe masina cum e in schema. E cam anapoda schema aia. Trebuia asa : b30 la regleta de sub bord ai acolo contacti cu surub si ai posibilitate de a lega pe contact sau pe permanent. Nu direct la baterie .
     
  4. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Da. Nu m.am legat la panou, m.am legat fix acolo unde ai spus tu si am verificat cu aparatul sa nu mai am curent când iau contactul.
     
  5. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Asa da . Schema aia e cam anapoda e buna doar sa te ghidezi putin dupa ea si sa ai idee cum se leaga un releu
     
  6. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Da... Păi cam asta mi.a trebuit.. la baza e ok doar ca nu m.am legat la panou. Si releul meu a avut cate o mufa pentru fiecare proiector nu ca in poza . Pe viitor imi voi lua bara de fl cu proiectoare originale , acum e bine ca am deja firele trase.
     
  7. A(u)di

    A(u)di 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2012
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B5,1.8 NA 20v,125CP,12/1999, Cod motor ARG , FWD
    Salut,
    Am un A4 B5 facelift din 1999 si acum vreo 2 luni am adus masina remorcata pana la mine in oras (distanta~80km), iar mai mult de jumatate din drum am parcurs-o cu proiectoarele sau farurile aprinse (fiind noapte).
    Am dus-o direct la service. Dupa ce a fost reparata, intr-o zi am vrut sa aprind proiectoarele si ... nimic. Nu se mai aprindea becul de la intrerupatorul din consola centrala deloc. Am verificat siguranta, era arsa (15A), am pus alta de 15A, am apasat iarasi pe butonul de proiectoare si pentru o milisecunda s-a aprins ledul, dar s-a auzit siguranta cum a sarit si din nou, nefunctional.
    Am verificat proiectoarele, cablajele si nu e nimic in neregula. Pe partea soferului daca pun multimetrul, firele plus si minus (adica maro = masa si gri/verde = plus) au continuitate adica sunt in scurt, iar pe partea pasagerului nu sunt in scurt firele.
    Am luat la mana toata instalatia si firele de la proiectoare intra intr-o mufa rosie de la partea inferioara a stalpului soferului. Daca deconectez mufa, nu mai exista scurt in fata la proiectoare => scurtul s-a produs intre aceasta mufa si releu, alimentare, etc.
    Am verificat releul si tot in scurt este circuitul, cablajul l-am verificat pe cat posibil insa toate firele par intacte pana unde intra intr-un manunchi mare de fire si se pierd..Am desfacut si panoul de sigurante, blocul de relee, tot. Exista posibilitatea sa se fi defectat intrerupatorul de pe consola ? Ce sa fie ? Multumesc
     
  8. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Scoate mufa din proiectorul cu problema, pune siguranta noua si fa o proba.
    Daca proiectorul ramas se aprinde, iar in mufa ramasa libera ai 12-14v, atunci problema e in proiector.

    Inainte de proba, cu mufa scoasa, masoara cu multimetrul sa nu fie scurt. In cel mai rau caz inlocuiesti cablajul.
     
  9. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Salutare,
    A mai reglat cineva proiectoare la B5?
    Am schimbat becurile ca mi se pareau slabe dar parca tot se vad rau.
    Am vazut unde e reglajul, l-am insurubat/desurubat, doar ca nu vad nici o schimbare.
    Oglinda pare ca se misca stanga/dreapta cand nu e aprins becul doar ca dupa ce il aprind, pare ca fasciculul bate tot in acelasi loc.
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Altele , n-ai ce regla la proiectoare. Sunt curios cat de slab pot bate si ce asteptari ai de la proiectoare.
     
  11. Bogdannebunu

    Bogdannebunu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi A4B7 2.0 tdi quattro BRD
    Salut. Am tot vazut ca ati postat legat de faruri ceata, proiectare, etc. Eu sincer va spun am un A4 B5 din 98 cu bec ceata direct in far si mi-am pus si proiectare ceata jos. Le-am dus la un electrician bun si mi lea legat împreună cu cele din far, cand apas butonul de ceata in loc de două se aprind 4, am trecut itp cu ele plus ca am si leduri in grila. Cam asa arata mașinuță mea acum, prima poza e cum a arătat prima dată. Ultima cum a arătat dupa o vreme si cea de a doua poza e cum arăta acum
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Strutzo-camila.
     

Distribuie pagina asta