1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata bara fata la A6 C6 - inlocuire becuri - demontare /inlocuire proiectoare - codari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de scrici, 28 Sep 2007.

  1. scrici 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2007
    Salutare

    Aveti ideie pot sa montez pe un audi a6 2005 pozitile (sunt in loc de proiectoare) acelea lunguiete de pe s6 in bara?

    Multumesc
     
  2. flo2203

    flo2203 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2007
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    audi a6 2,4 6v 2005
    lumini S6

    uite aici. acum vezi cum vrei sa-l pui: vrei sa mearga ca la S6, sau vrei sa le pui in locul vechilor proiectoare?
    problema nu este asa simpla cum pare, calculatorul masinii o sa-ti faca tot felul de fite! in primul rand, verifica pe un VAG daca ai setare pt proiectoare pe LED . asta o sa te scuteasca de multe batai de cap. in rest, iti stau la dispozitie.
    a, si f important: trebuie sa-ti iei bara de S6, pe bara normala de a6 2005 nu merge ! iar cei interesati de asa ceva si care au motoare de 2,0 sa-si ia gandul, ca nu pot monta asa ceva. este singurul tip de audi pe care nu merge!
     
    Ultima editare: 9 Oct 2007
  3. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Poti sa detaliezi un pic ?
    Cum adica nu merg la cei care au motoare cu 2.0 ?

    P.S. : Salut pe toti membrii acestui forum si va spun bine v-am gasit.
     
  4. flo2203

    flo2203 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2007
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    audi a6 2,4 6v 2005
    configuratia conductelor nu permite montarea. pur si simplu nu incap
     
    S i l v i u apreciază asta.
  5. Calin_t0ma 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    Hunedoara / Timisoara
    Masina:
    A6 3.0 TDI quattro, A4 1.9 TDI, A8 4.2 FSI quattro, S8 5.2 FSI quattro, Q7 4.2 TDI
    Eu mi-am pus asa ceva pe un A6 3.0 TDI. Am schimbat bara fata cu totul.. E putin mai greu de montat, in sensul ca trebuiesc instalati niste consumatori falsi de curent in bara, altfel calculatorul de bord o sa creada ca sunt arse proiectoarele (LED-urile consuma mai putin, si ca sa nu dea eroare mai trebuie consumatori).. Dupa asta merge bine. Arata foarte tare si sunt senzatie mai ales noaptea.
     
  6. crd

    crd 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TDI, 313 CP, 2013
    Buna seara,

    Am un proiector cu sticla sparta si as vrea sa il schimb. M-am uitat si chiar am dat jos protectia din spatele barei, situata in fata rotii insa am "descoperit" ca nu am acces la proiector din cauza unui element de la racire.

    Am incercat sa scot grila de plastic care inconjoara proiectorul, din bara de protectie, insa nu am reusit sa o scot decat din partea dinspre mijlocul ei.

    Intrebarile mele sunt: cum se demonteaza grila proiectorului, cum se schimba proiectorul si se poate schimba doar sticla?

    Multumesc pt ajutor!
     
  7. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    trage de grila mai tare si ai sa reusesti sa o dai jos ,si ai sa vezi si suruburile cu care e prins proiectorul
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Nu cred ca vei reusi sa il etansezi cum trebuie, mai ales ca lucreaza in mediu propice umezelii...
     
  9. crd

    crd 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TDI, 313 CP, 2013
    Ma gandeam ca e vreo 'smecherie' nemteasca acolo si daca nu o stiu e posibil sa rup grila de plastic...?! dar daca ziceti ca e ok sa trag mai tare de ea si iese fara probleme o sa-i 'aplic' tratamentul:-)

    Multumesc pt raspunsuri!
     
  10. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2012
    Locație:
    Vrancea, Focsani
    Masina:
    A6 2.7 TDI, BPP 180 CP, 2007
    Xenon proiectoare

    Salutare, de ceva timp ma tot bate gandul sa-mi pun xenon pe proiectoare si as dori ceva sfaturi de la cei care au auzit sau detin informatii in legatura cu montajul acestora...este vorba de un A6 4f, se demonteaza neaparat bara pentru respectiva lucrare?...ce tip de bec este folosit la proiectoarele A6?
     
  11. ionutblv

    ionutblv 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    seat leon 1.4 55 kw '02
    Montezi xenon pe proiectoare pentru ca ?
     
  12. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2012
    Locație:
    Vrancea, Focsani
    Masina:
    A6 2.7 TDI, BPP 180 CP, 2007
    design, ceva nou la masina...
     
  13. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    Limit...poate te mai gandesti, ai totusi un Audi, nici la Solenza mea pe care o frec toata ziua nu m-am gandit sa pun xenoane, fie ele si in proiectoare. DAR ...ma rog gusturile nu de discuta ;)
     
  14. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2012
    Locație:
    Vrancea, Focsani
    Masina:
    A6 2.7 TDI, BPP 180 CP, 2007
    Mda, ramane sa ma mai gandesc si sa mai cer pareri ceva, momentan cum prind vremea buna o duc la foliat si xenon pe faza scurta + leduri numar si pozitie, apoi ramane de vazut ce voi face cu proiectoarele :yahoo:
     
  15. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    O recomandare de bec pentru luminile de ceata ( fara Xenon) care sa aiba lumina cat mai alba?
    M-am uitat dupa niste Phillips X-tremeVision, dar nu-mi dau seama cat de alba e lumina lor , actualele au o lumina destul de galbuie si nu se asorteaza cu lumina de la DRL :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2013
  16. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Pentru ceata lumina galbena e recomandata, cu cat mai alb cu atat lumina se disperde in ceata. La lumina farului/proietorului trebuie sa pui becuri ca sa ai foloase - nu ca sa arate frumos, ma gandesc eu.
     
    Eugen cusma cxc apreciază asta.
  17. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    mmm sarutmana de info :)
     
  18. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Aci sunt de acord cu diabolic. Si eu as pune xenon pe proiectoare doar pt. Coming Home/Leaving Home sa se asorteze cu lumina de la DRL. Cea originala, galbuie arata extraordinar de rau. Intrebarea pe care o am eu e daca nu rupe in doua bateria pt.ca le as folosi doar cand masina e oprita.
    Cat pt.auras ca e recomandata lumina galbena pt.ceata...pai merg de 2ori pe an pe timp de ceata, sunt sigur ca ma descurc si fara proiectoare! :D
    Cat pt.cei care merg prin oras cu proiectoarele aprinse cu sau fara xenon: sunt cei mai mari cocalari! Cat pt.cei care merg seara pe pozitii si cu proiectoare aprinse: sunt de 2ori cocalari si o data dobitoci! ;)
     
  19. diabolic53

    diabolic53 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Facelift, 2.0S (173bhp), Piele, MMI 3G, DRL, xenon, etc.
    Pauoloo sincer nu as merge asa departe incat sa pun Xenon pe proiectoare :) cel mult becuri SMD, dar xenon nu pentru ca nu as vrea "sa am frigideru plin in fiecare seara "
    Alta idee care-mi veni ca nu pot sa-mi las jucaria asa :D, se pot pune proiectoare cromate in stil S6 fara sa schimb bara ? se potrivesc grilele ?
     
  20. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Pai de ce sa "ai frigiderul plin in fiecare seara"? Ca nu mergi cu ele aprinse prin oras..
    Tu vrei sa mai adaugi crom pe masina si eu nu stiu cum sa l mai foliez, sa mai scap de el.. :D
     

Distribuie pagina asta