1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata la Audi A4 B8 - schimbare bec - demontare proiector - etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de laurxxl, 20 Mar 2011.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa fie clare.
     
  2. Daniel T

    Daniel T 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, B8, 2009, 1.8 TFSI
    Merci.
     
  3. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Cineva a probat h11 Hoen Endurance? Din cate observ trebuiesc comandate din usa, merita banii? sau exista alternative? (ma refer la lumina galbena, mult mai eficienta pe ploaie sau zapada)

    [​IMG]
     
  4. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Eu mi-am pus osram cool blue si lumina este mult mai alba si mai puternica decat becurile normale.
     
  5. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Buna ziua. Ce fel de becuri imi recomandati pentru proiectoare? Ma intereseaza o lumina alba. Cele pe led sunt ok? Exclus instalatie xenon. Multumesc
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar in penultimul post sunt recomandate becuri.
     
  7. Mio

    Mio 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, B8, 1.8 TFSI, CABA , 2008
    aba19 apreciază asta.
  8. dorru

    dorru 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2009
    Locație:
    Berzovia
    Masina:
    A4B8 CAGA 2.0TDI, 143 cp /2009
    Salut. am un A4B8 , an 2009.05, caga 2.o, in momentul in care aprind farurile ( faza scurta) dupa ce incep sa rulez se aprind si proiectoarele fara a activa eu de pe panoul din bord. Am observat acest lucru intamplator cand masina era condusa de sotie. Cand a virat unul dintre proiectoare s-a stins pe durata virajului apoi s-a aprins din nou cand rula pe portiune de drum dreapta. Inca o data spun ca proiectoarele nu erau activate de la butonul din bord. ESte vreo problema de scurt pe undeva sau este vorba de vreo codare facuta de fostul proprietar????? V-as ruga daca este vorba de codare sa ma indrumati cum sa o dezactivez pentru ca risc sa primesc amenda fara sa vreau. multumesc
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Probabil problema este din codari. Este posibil sa ai activata aprinderea proiectoarelor ceata odata cu pozitiile sau cu faza scurta. Daca nu stii despre ce este vorba, apeleaza la cineva cu experienta.
     
  10. dorru

    dorru 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2009
    Locație:
    Berzovia
    Masina:
    A4B8 CAGA 2.0TDI, 143 cp /2009
    Ok este foarte posibil, dar ma puteti ajuta cu pasi de urmat pentru a anula aceasta functie?????unde trebuie sa intru cu VCDS??????
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la cineva care se pricepe si are VCDS original. Lasa intrebarile ca tu o sa faci o nefacuta la masina ta dupa cum intrebi.
     
  12. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    Va salut. Avand in vedere ca e primul post v-as ruga sa nu sariti in caz ca s-a mai discutat pe undeva (am cautat ceva pe forum si nu am gasit ce ma interesa). Ideea este ca dupa ce abia mi-am achizitionat un A4 B8 facelit (nu am inteles inca daca faceliftul are acelasi cod 8k sau altul, as fi recunoscator si pt aceasta lamurire), am lovit un caine si mi-a zburat grila de la proiectorul stang. Tinand cont ca tot va trebuie sa o montez pe cea noua cand vine, as vrea sa schimb si becurile proiectoarelor, care se vad aiurea in contrast cu lumina farurilor. Ce tip de bec este in proiectoarele faceliftului, ce bec recomandati pentru a avea aceeasi temperatura de culoare ca la faruri, daca nu ma insel e 6400k si care este procedura pentru schimbarea becului? E aceeasi ca la modelul 2008-2011? Multumesc anticipat.
     
  13. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Becul proiectorului este h11. Si eu ma gandesc sa le schimb din cauza aspectului. As opta pt unele led.
    Dar o lumina mai alba arata mai bine dar devine mai ineficienta.... o lumina mai galbena arata mai urat dar este mai eficienta :)
     
  14. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    Multumesc...La acelasi aspect m-am gandit si eu intre timp...Oricum le folosesc numai cand e nevoie...Insa nu imi placeau deloc cum arata aprinse in combinatie cu lumina xenonului din faruri,
     
  15. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Lasa becurile normale cu lumina galbuie. Cu ce te ajuta pe tine in masina ca se vad mai bine daca sunt albe?
     
  16. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Salutare! Adevarat ca la aspect arata mai bine becurile albe in proiectoarele de ceata. In schimb cand este ceata cele galbui te ajuta mai mult decat cele albe. Acum fiecare cu preferintele lui, estetice sau practice, cele din urma tinand de siguranta.
     
  17. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Astazi am observat ca am sticla sparta la proiectorul din stanga. Sambata era ok, azi e sparta complet, gaura, nici macar un colt nu a mai ramas. Ghinion. Pt. reparatie banuiesc ca se schimba tot proiectorul. Ma ajutati va rog cu un cod pentru partea stanga? A4 Avant 2011.
    Am gasit pe pagina a doua codul 8T0 941 699 B, e bun?
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi imaginea.
     
    aba19 și sandumbogdan apreciază asta.
  19. dRN

    dRN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 Avant, Quattro , 2.0 TDI, 2016
    Salutare !
    Imi puteti spune daca codul pentru proiectorul dreapta la un A4 B8 2012( WAUZZZ8K5CA100565 ) este acesta : 8T0941700 ? Din lista afisata de nucugheri cam asta reiese dar am vorbit la autokarma si baiatul de acolo mi-a spun ca nu se potriveste ...
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ia mai uita-te odata pe imaginea atasata. Tu parca ai limuzina, nu ? :asskicking:
     

Distribuie pagina asta