1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Propunere - schimbare a regulamentului pentru sectiunea Publicitate

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de cristi_, 18 Noi 2008.

  1. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Ar trebui facut ceva la anunturile de vanzarii, fiindca vad ca incep sa intre toti samsarii.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    A devenit bazar ca in piata. Trebuie sa fie facuta o limita in randul celor ce fac negot online. Riscul de a lua tepe este foarte mare.
    Cristi,Florio sau alt moderator eu zic ca trebuie sa faceti ordine pe acolo
     
  3. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Mor cand vad ca unii isi fac cont si intra doar ca sa vanda niste chestii... :mad:
     
  4. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Mda...si pe vwforum cand am bagat reguli la anunturi, au inceput unii sa strige ca suntem prea stricti... Daca nu sunt reguli, nu e bine, daca sunt, iara nu e bine. Nashpa...nu poti face reguli care o data sa se aplice, de 3 ori nu si asa mai departe. pe toate forumurile exista persoane care sunt exclusiv "comercianti" ("vanzatori"). Este doar decizia voastra (a adminilor/echipei moderatorilor, membrilor, etc) de a permite sau nu acest lucru. Exista avantaje/dezavantaje indiferent de varianta ce se alege. Important este sa se aleaga ceva care duce la o situatie gen "win/win" in loc de una "loose/loose"
     
  5. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Personal, cred ca ideea e de a filtra un pic anunturile pentru evitarea eventualelor tepe si a anunturilor ce nu au legatura cu domeniul nostru.
    Sper ca va fi "win/win" cum ai zis si tu
     
  6. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Cei care sunt proprietari de mai mult timp al masinilor e clar ca nu sunt samsari, insa anunturile de tip: abia adusa din Germania.......... deja e tancioc
    Ar fi bine sa nu poti sa postezi la anunturi decat daca ai un anumit numar de posturi.
     
  7. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    d'acord si eu insa sunt cei ce vand accesorii si consumabile care sunt ok.
    cei care vand cauciucuri, jante si tot felul de lucruri sunt oarecum bine veniti.
    e putin complicat sa filtrezi totul.
    cei cu masini cumparate de la directori de banci nemti, de la babute si babuti care le-au tinut in garaj, nu isi au locul aici
     
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Am putea face ceva daca reformulam putin alineatul 9: "Pentru a posta un anunt, trebuie sa fi membru clubaudi.ro, de minim 1 luna, sau sa ai minim 40 de post-uri." si sa o facem sa fie ceva de genul "Pentru a posta un anunt, trebuie sa fi membru clubaudi.ro, de minim 1 luna, si sa ai minim 40 de post-uri inainte de a publica un anunt"
    Ce spuneti, am rezolva ceva, ar aparea o imbunatatire?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Ian 2013
  9. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    cu siguranta nu vom mai vedea anunturi de la 1st Gear Member care are 1 sau maxim 3 posturi...
     
  10. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Dar in afara de a scrie in acest regulament, pe care oricum nu il citeste nici un nou membru, se poate face ceva "tehnic", in sensul in care sa nu poata sa deschida un theard nou decat cand indeplineste conditiile din regulament, sau trebuie ca moderatorii sa verifice in fiecare zi cate posturi are fiecare ?
     
  11. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Verifica moderatorii, nu cred ca este posibilitatea asta si chiar daca ar fi e destul de complicata.
     
  12. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Pai asa o sa o luati razna ! Si asa nu aveti timp sa verificati tot, si unde mai punem ca de obicei doar tu esti pe forum.
    Crezi ca astia stau sa citeasca regulamentul, si chiar daca il citesc nu o sa-l respecte.:banghead:
     
  13. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    eu cred ca asta este varianta buna cristi
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Ian 2013
  14. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    sigur ca da,mi se pare o idee buna ,eu propun sa fie minim 50 de posturi si nu 40,parerea mea e ca asa ar fi cel mai bine
     
  15. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Am o senzatie de deja-vu:) Daca bagati regula cu minim 40 posturi sa va spun ce se va intampla (nu zic ca-i proasta dar sa stiti la ce sa va asteptati).
    Va intra Gigel care are de vanzare ace, brice si etc si va posta repede vre-o 40-50 de posturi aiurea in tramvai si pe diferite topicuri, de la cele mai tehnice pana la cele de social si off-topic. Pun pariu ca nu-i va lua mai mult de o zi. Dupa care va avea posibilitatea sa posteze si anunturi, ca deh...el are acum "minim 40 de posturi".

    O imbunatatire va exista, dar si moderatorii vor avea mai mult de lucru ca vor trebui sa urmareasca posturile, sa vada daca ala a postat aiurea sau nu...si dupa ce o sa fie sanctionat ala o sa inceapa sa tipe ca de ce el e sanctionat ca a postat aiurea si altii nu...pt ca trebuie sa fim realisti, nu toate posturile sunt la obiect, multe sunt discutii intre membrii care se cunosc, fara a avea intotdeauna legatura cu subiectul unui topic.

    Daca chiar va deranjeaza astfel de "comercianti", va propun altceva mai simplu decat sa bagati niste reguli care vor aduce cu ele diverse constrangeri si cu timpul vor fi dublate de alte reguli si asa mai departe.

    In primul rand, cei care sunt deranjati de astfel de anunturi, ar trebui sa dea report. Moderatorii nu pot intotdeauna sa vada toate posturile de pe un forum. Un al doilea lucru este faptul ca cei cu activitate comerciala se pot depista rapid...ajunge sa vezi cate anunturi are cineva. Daca dai search dupa posturile unui membru, vezi rapid cate sunt anunturi si cate sunt in arii tehnice sau de discutii. Si se poate lua decizia sa i se atraga atentia si sa i se stearga/ascunda topicurile/posturile. Si daca recidiveaza e sanctionat.

    Si in acest fel va ramane si libertate la anunturi pentru cei care au de ex accesorii de vanzare pt masinile noastre.
     
  16. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    desi unii au oferte foarte bune e adevarat ca ne-au cam invadat anunturile care nu isi prea au locul pe aici.
    as mai avea o propunere in structurarea site-ului pentru a evita cat de cat deschiderea de topicuri inutile.
    sa punem de exemplu pe sticky pasi pentru inmatriculare(sunt 3 topicuri pe aceasta tema), uleiurile pt diesel si benzina, topicul chei, etc
    ma refer problemele cu care se confrunta lumea cel mai des.
    nimeni nu va sta inainte sa deschida un topic sa caute sau sa citeasca regulamentul.
    personal am avut niste probleme cu functia cauta cand am vrut sa pun un post despre gpl pe a4, stiam ca e un topic deschis si nu l-am gasit.
    am cautat dupa niste cuvinte care mi le aminteam din topicul respectiv
     
  17. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Parerea mea ca sa poti posta anunturi pentru ati vinde masina este sa fii membru de minim 6 luni. Cine este sub 6 luni isi pot vinde masina pe site-uri de profil. Problema este ca acolo se cam plateste si de ... vindem masini de mii de euro dar nu putem da 1,5 euro pe anunt asa ca hai sa invadam toate forumurile cu anunturi
     
  18. stefy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 quattro 3.0 TDI
    Eu sunt nou pe forum, poate parerea mea nu conteaza. Sunt de acord cu cea postat Rapier, impuscam vulpoii si se vor inmultii iepurii. :)
     
  19. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    KASSEL, nu era vorba numai de cei care vand masini...sunt o gramada de lucruri puse la vanzare si cred ca sunt mai multe astfel de anunturi decat cele de masini.

    Stiti ce as face eu...sincer? As scoate complet sectiunea de anunturi. Daca sunt eventual firme serioase care ofera servicii/produse de calitate pentru membrii, as pune cateva topicuri pentru acestia in care sa prezinte ce ofera si membrii sa poata pune intrebari sau face programari. Si atat. Nimeni altcineva nu ar avea voie sa deschida topic nou acolo...doar sa raspunda in cele existente si care ar fi facute de moderatori (si filtrata informatia astfel).

    Pana la urma, cine vinde/cumpara pentru el personal nu ca activitate comerciala, cauta pe net nu sta sa dea search pe clubaudi. Eu m-am inscris din pasiune pe acest forum ca si foarte multi din cei pe care ii stiu...nu ca sa vand sau sa cumpar ceva. Daca am nevoie de un articol anume, exista Google, site-uri specializate de vanzari, prieteni, magazine, etc. Aici am intrat ca sa ofer sfaturi in masura in care stiu si sa discut cu alti pasionati.

    P.S. Noroc ca nu conteaza ce as face eu...altfel mi-as lua o groaza de injuraturi:)
     
  20. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Din titlul " Propunere - schimbare a regulamentului pentru sectiunea Vanzari Audi " se intelege Adriane ca este vorba decat despre masini marca AUDI nu ?? Ok facem pentru tot ce se vinde activitate minim 6 luni si dupa aceea anunturi.
     

Distribuie pagina asta