1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Propunere - schimbare a regulamentului pentru sectiunea Publicitate

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de cristi_, 18 Noi 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Na, las' ca o sa se modifice regulamentul si in loc de "daca" o sa fie "obligatoriu".
     
  2. Corsaru 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 200 20V Turbo Quattro , 3B, 1990 / Subaru Forester S-turbo
    Salutare,

    Nu stiu daca parerea mea cantareste, dar simt ca trebuie sa mi-o exprim cand vad atata .....nici nu stiu cum naiba sa-i spun. Bai fratilor, vine un om, oricare ar fi el samsar, roman, tigan, ungur si vrea sa posteze un anunt cu un audi si primeste un raspuns ca trebuie sa se fi nascut cu 4 cerculete pe spate, sa fii scris cateva carti, sa fi condus cel putin S1,2,3,4,5,8 samd. Chiar nu vede nimani esenta? Este un forum bine pus la punct, dar nu inteleg indignarea voastra daca posteaza cineva un anunt cu un ......AUDI fratilor.
    Fac atata tam-tam pentru ca am fost si inca sunt in imposibilitatea de a posta un annunt cu un audi coupe quattro din 85, nu pot sa postez ca vreau sa-mi schimb galeria de admisie, ca am nevoie de una alta ptr masina mea la cumparari....
    Daca intre impatimiti nu gasesc intelegere ce naiba mai exista forumul asta.

    Vreau doar sa va aduc aminte ca toti am devenit fani Audi si ca nu ne-am nascut cu asta, desi ne place sa credem, iincercati sa judecati oamenii dupa minte si nu dupa haine.
     
  3. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Sustin si eu parerea lu' Corsaru.
    Cum anume i-a impiedicat regula asta cu vechimea si numarul de posturi pe membrii din topicul http://www.clubaudi.ro/pareri-suges...arari-cine-sa-avem-sau-sa-avem-incredere.html sa dea "cetateneasca" teapa desi aveau cativa ani de activitate si sute de posturi? Nu prea i-a impiedicat deloc. Regula asta nu face altceva decat sa amane posibilitatea de a da "teapa", nicidecum sa o previna.
    Mai mult, useri seriosi care chiar ar avea nevoie sa foloseasca sectiunea Publicitate asa cum se cuvine sunt tinuti 3 luni sa priveasca spectacolul oferit de unii dintre cei cu vechime care tin prima pagina saptamani in sir cu cate o inselatorie.
    Cred ca fiecare user are obligatia de a-si verifica el insusi partenerul de negot inainte de a pretinde sa-i fie asigurata securitatea tranzactiei de moderatorii forumului.

    Referitor la ceea ce s-ar putea face cu adevarat util in sensul atentionarii membrilor, cred ca implementarea unor subsectiuni "Feedback vanzatori" si "Feedback cumparatori" la cea de Publicitate ar fi cat se poate de utila. In aceste subsectiuni ar trebui sa nu apara decat bile albe si negre, fara comentarii, astfel incat sa poata fi urmarite cu usurinta si in care sa nu poata face mentiuni decat moderatorii, dupa expunerea cazului de catre user in threadul aratat mai sus.
    Ma mai gandesc si la un sistem prin care fiecare user sa-si poarte feedback-ul in profil (ca pe ebay), in fapt cel mai eficient dintre toate.
    Ramane sa aprecieze administratorul care dintre variante e mai lejer de implementat d.p.d.v. tehnic.
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Forumul se vrea unul tehnic si o comunitate,nu un bazar!Daca am lasa libera publicitatea,oricine,care nu are nici cea mai mica legatura cu acest forum poate sa traga avantaje vanzand aici.Daca sunteti atat de interesati de vanzari-cumparari virtuale,sunt alte site-uri de profil in care puteti face acest lucru.
    Pe f multi useri ai deranjeaza cand intra si dau la mesaje noi sa vada cateodata mai multe posturi de vanzari decat cele tehnice si le dau dreptate,nu mai zic ca marea parte care folosesc publicitatea nici nu prea respecta regulile.
    Si nemultumiti vor fi tot timpul,e imposibil sa-i multumim pe toti.
     
    Ultima editare: 3 Dec 2010
  5. Corsaru 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 200 20V Turbo Quattro , 3B, 1990 / Subaru Forester S-turbo
    ASHIHARA,

    Vad ca esti unul dintre moderatori...cum facem sa fim o comunitate? "Mergi si cauta pe alte site-uri daca ai nevoie de piese de Audi, eventual daca vrei sa-ti schimbi masina? Ca noi suntem aia tehnici? "
    Hai sa fim seriosi... Nu inteleg care-i problema daca vor fi cele mai multe anunturi cu Audi aici pe site, chiar daca sunt postate de 10 negri mititei, desi nu cred ca au vreo treaba cu netul.
    Vorbind acum de partea tehnica...cati au habar in ceea ce posteaza, tehnic vorbind ? Nu crezi ca mai mult rau se intampla cand un om de buna credinta citeste ca trebuie sa-si schimbe debitmetrul ( si si-l cumpara) si de fapt era sonda lambda? Cati oameni tehnici posteaza pe site? - si nu ma refer la copy /paste.

    Cum vreti voi..pana la urma
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2010
  6. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Vad ca ai talent sa-mi rastalmacesti vorbele,dar nu te-ai obosit putin sa frunzaresti regulamentul acestui forum,in speta ca nu se da Quote la postul anterior,decat daca citezi numai o parte din ce a exprimat cel anterior.
    Tocmai iti explicasem de ce am adoptat acest sistem de a putea posta la publicitate,dar te faci ca nu intelegi!
    Si copy-paste e bun cateodata,unui sunt prea comozi sa caute niste informatii cu search pe google.
    Nimeni nu te obliga sa iei de buna ce zice altul,in final e doar o idee;si e greu virtual sa diagnostichezi o masina(multi mecanici nu sunt in stare cu masina in fata),asta daca nu stiai,un efect poate avea mai multe cauze,dar deaja suntem OFF TOPIC!
     
  7. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Eu unul sunt impotriva transformarii acestui forum intr-un bazar.
    Sincer, ma deranjeaza doar ca vad cateodata mai multe anunturi de vanzari-cumparari decat topicuri tehnice. Nu ma deranjeaza ca exista aceasta rubrica doar ca mi-ar place sa nu mai apara la "Mesaje noi".
    Una e sa dai posibilitatea de a posta un anunt de bazar cu anumite conditii si alta e sa se lase anunturile "la liber" sa posteze imediat oricine gugaleste si da de forumul asta.
    Sigur mi-am facut dusmani :)
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Vom discuta eventualitatea ca publicitatea sa nu mai apara cand accesam butonul mesaje noi,de fapt vom discuta pe tema introducerii unei noi functii:"mesaje noi(fara publicitate).

    Regula cu vechimea pentru noul user va ramane.Daca se urmareste forumul se vede ca unii colegi isi fac cont doar pentru publicitate,userul revenind dupa 3 luni.

    Forumul nu va deveni un bazar !
     
  9. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    Eu unul nu am nimic impotriva desvoltarii acestei sectiuni atat timp cat se vinde sau cupara Audi intreg sau pe bucati.Oricum e cea mai vizitata sectiune,si nu vad de ce e o problema.Nu cred ca se va transforma intrun bazar,iar permisiunea membrilor noi de a posta e cu doua taisuri.Daca eu vreau sa imi cumpar o masina noua,sau o piesa,desigur as prefera sa o cumpar de pe un forum pentru ca prezinta o oarecare incredere,pe de alta parte masina prezentata poate fi a unui baietas care nu are nici o legatura cu forumul si cu marca sau pasiunea pentru ea,dar atunci eu cred ca e de datoria fiecaruia,care da banii sa se intereseze despre cel care posteaza anuntul.Adica e destul de usor sa vezi de cat timp e membru,cate posturi are si daca are legatura cu forumul.Numai bine,decizia va apartine oricum:yes:
     
  10. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai orice membru nou poate cumpara ceva de pe forum si inainte de cele 3 luni,poate posta,ce nu poate si nu are dreptul e de a deschide topic nou cu orice anunt publicitar.
     
  11. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    Scuze,la topic nou ma gandeam:anbet:
     
  12. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Tocmai am cerut steregerea contului meu de user vw forum tot datorita unor restrictii. Nu poti sa poftesti pe cineva sa intre in forum si apoi sa-i ceri sa stea ca un prost la "vitrina noua" ingradind orice miscare de dragul curateniei.Am intrat acolo sa schimb Q7-le cu un vw si nu as fi reusit datorita regulilor de acolo. Am fost contactat de 5 useri de pe celalalt forum care au cont aici si am facut schimb cu coexist. De cand am scos A5-ul la vanzare sau schimb am mai fost contactat de 3 membri vw forum care au cont aici pentru ca bineinteles nici acum nu am reusit sa dau A5-ul la vanzare pe vw forum. Ghiciti ce:? Joi am facut o factura proforma la o soc.leasing pentru un baiat (membru vw forum) din Bucuresti ce vrea sa ia A5-ul si ma contactase in urma anuntului de pe autovit. Dupa parerea mea prea multe restrictii strica in special membrilor acelei comunitati care desi se cred privilegiati sunt de fapt izolati . Care e solutia? mai multe cluburi pe aceasi marca? Eu cred ca daca sunt prea multe anunturi am putea structura si organiza altfel situatia.De exemplu:
    Daca ai de vanzare un A4 din 95-2001 si e primul anunt sa ti se acorde dreptul ca creezi un nou topic iar daca exista deja unul sa fi obligat sa scri in un topic deja inceput daca este acelas tip de masina astfel incat se vor crea mai multe "sectiuni" pe tipuri de masina si sa fie toate anunturile in acelas topic . Fara re-activare ci doar cu un anunt simplu si cele vechi se vor putea sterge sau se creaza o limita de genul 100 masini (care sunt de fapt 100 post-uri) si ulterior sa se auto-elimine cele vechi cu cele noi. Nu stiu cum se poate face asta tehnic vorbind dar ar fi mai multa curatenie chiar daca sunt multe anunturi cu conditia sa pui o regula ca negocierile sa se desfasoare pe pm.
    Cred ca avem nevoie de creativitate si idei noi nu de restrictii pentru ca altfel nu mai evoluam deloc. Restrictii poate pune oricine dar o rezolvare avantajoasa poate veni doar din creativitate. Poate nu e ce mai buna idee dar cu siguranta din mai multe astfel de idei va iesi una buna.
    Clubaudi va fi diferit si original .Restul vor fi doar.....normali si banali.
    :respekt: :undwech:
     
    Ultima editare: 27 Mar 2011
  13. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Poate sunt socotit unul din ,,samsari'' dar vin cu o propunere cei care vor sa vanda pe club mai multe sa plateasca ( daca fac bani pe club, clubul face bani pe ei) Eu as fii dispus sa platesc!! Ce spuneti? Iar care au doar o piesa sau o masina sa fie scutiti de restrictia cu timpul sau eu stiu care. Ii clar ca nu se pot compara, un om ce vrea se vanda o roata si unul are un parc de dezmembrari.
     
    Ultima editare: 24 Iun 2011
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu nu sunt de acord pentru ca preturile se vor reflecta tot asupra cumparatorilor care vor plati suplimentar, vanzatorul avand cu atat mai mult un motiv intemeiat de a creste preturile.
    Cel putin deocamdata regulamentul protejeaza vanzatorul de clienti care pot spune ca e scump si ca "dincolo" era mai ieftin. Asadar, plus pentru vanzatori.
     
  15. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Am vazut pe un forum afara unde agentii comerciali platec forumului pentru sectiunea de publicitate si au o sectiune a lor mai evidentiata. Inteleg ce spui tu doar am crezut ca ar fii o idee buna dar ai dreptate la noi nu merge asa. Totusi suntem romani si ar fii tot felu de carcoteli!!!
     
  16. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    As avea o propunere pt sectiunea publicitate. Am vazut ca s-a sters sectiunea cu accesorii auto si atunci parerea mea este ca ar trebui sa se faca urmatorul lucru:
    Ar trebui sa se faca o sectiune in cadrul ,,Publicitate,, cu tot ce tine de anvelope si jante. Este doar o sugestie. Sunt multi interesati de jante, anvelope si asa se poate cauta mult mai usor.
     
  17. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Propunerea se afla in discutie.
     
  18. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nu s-a sters acea sectiune ci s-a unit cu cea de piese.
     
  19. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Am niste propuneri privind persoanele juridice:
    1. Firmele ce fac bani la noi pe forum sa-si publice datele complete la VEDERE sa stim si noi cine sunt .
    2. Sa publice conditiile de acordare a garantiei la produsele lor.
    3.Toate preturile publicate aici sa fie cu tva inclus.
    4.Sa aiba obligatoriu o reducere pentru membrii forumului altfel pot vinde in piata libera sau cum se mai spune "la alta masa"
    5. Sa li se permita sa-si faca reclama contra cost .
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Noi 2011
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ok insa doar un admin e in masura sa accepte ceea ce ai scris mai sus
    Am mai vrut publicitate platita pe clubaudi insa nu au fost de acord
     

Distribuie pagina asta