1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

QUATTRO - ce face - cum se comporta - explicatii - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Adrian, 11 Iun 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Adrian

    Adrian Administrator Staff Member

    Înscris:
    8 Iun 2007
    Locație:
    Earth
    Masina:
    cu gandul la un Audi A8 W12 450hp ;)
    Am gasit un filmulet interesant unde sunt testate mai multe masini pe o panta ascendenta cu zapada. Quattro kicks ass. :D

    YouTube - Quattro
     
  2. S3aMaster

    S3aMaster 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S3 1.8T Quattro 225CP 2003
    Misto filmul. Quattro kicks ass indeed. Ma bucur ca ma pot numara printre posesorii unui Audi Quattro :D.

    Bafta!
     
  3. i_am_drooling 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.5T Avant quattro 177cp 2002
    Misto filmuletul, la fel ca si quattro-ul. Sunt curios de un xDrive vs quattro.
     
  4. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    manca'lar tata de Audi :superman:.. eu stiam ca urca pe partia de ski :jump: acum si demonstrat:arco:
     
    negru laurentiu apreciază asta.
  5. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    frumos frumos.Avem cu ce ne mandri.
     
  6. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    se vede ca tractiunea 4x4 de la audi e peste toate celelalte 4x4 care echipeaza alte marci
     
  7. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Quattro - ce face - cum se comporta si cum sa exploatam toate avantajele

    Am fost astazi la o cosmetica auto si dupa o lunga discutie despre masini am auzit urmatoarea fraza:" Sistemul Quattro nu este permanent ! El se cupleaza doar atunci cand masina ruleaza pana in 60km/h sau cand e gheatza,zapada,etc.Cand trece de aceasta viteza tractiunea se face pe fata ! ".E prima data cand am auzit asa ceva.Eu am crezut ca acest sistem este permanent.Please help me ! :)
     
  8. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    eu stiu ca e permanent dar e mai bine sa asteptam parerile celor posesori de quattro care sigur sunt mai documentati decat noi, dar daca Subaru are awd pwermanent si la fel si evo de la Mitsubitshi.... o alta chestie ce am auzit-o ca se poate ca sistemele de tractiune integrala sa isi transfere puterea de la puntea spate la puntea fata sau invers in functie de aderenta
     
  9. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Daca tu crezi ca aia de la cosmetica auto se pricep si la cum functioneaza sistemul quattro ..................... :blink::wacko::blink:
     
  10. sva1979 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi 80 B4 v6 2.8E quattro
    sistemul quattro ete permanent. in conditiinormale de mers 70% din forta de tractiune este distribuita pe puntea spate si 30% pe puntea fata. in conditii grele, si la viteze de sub 20km/h (parca), transmisia se egaleaza automat, 50% spate, 50% fata si se blocheaza diferentialul spate. la modelele mai vechi, exista intre sacunele din fata , un buton pe care scria "dif" care facea acest lucru. la viteze mai mari de 20km/h se pot rupe satelitii.
     
  11. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    N-am zis ca-l cred pe baiatul de la cosmetica auto.Dar iti dai seama ca fiind toata ziua printre masini mai auzi si tot felul de pareri de la asa zisi "experti".Din asta v-am intrebat pe voi intai ! :)
     
  12. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Quattro e cel mai tare 4x4 din lume.Urmatoarea mea masina trebuie sa aiba obligatoriu quattro !
     
  13. IulianE 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2007
    filmuletul e genial....il stiu de ceva vreme.In urma cu un an l-am postat pe un forum (nu-i dau numele)....cate injuraturi ordinare am putut sa-mi iau,cum ca filmul ar fi trucat ,cum ca celelalte masini au sistemele de tractiune dezactivate...in fine.Ce oameni.
    asta e filmuletul meu de suflet
    http://www.youtube.com/watch?v=R6ecBUjlx5A ;)
     
  14. damutz20

    damutz20 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2007
    Locație:
    Branesti , IF
    Masina:
    Audi 80 b4 Limited edition 2.0i
    Nu stiu de ce dar intotdeauna am considerat Allroad un tanc (mai mic ,ce-i drept).O supermasina in toata splendoarea ei. Am avut una pe mana timp de 6 luni de zile.....cele mai frumoase 6 luni de zile din viata mea:aggressive:
     
  15. IulianE 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2007
    absolut de acord
     
  16. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Intrebare despre Quatro??

    Sal, am o nelamurire in legatura cu tractiunea asta integrala de la audi,
    care are o docmentatie tehnica despre cum functioneaza principii si tot felul de detalii , asi fii foarte interesat
    Ma intereseaza in ce proportii functioneaza in mod normal 50% fata 50% spate...sau cum...
    Oricum o documentatie tehnica ar fii de mare ajutor daca aveti asa ceva....merci frumos!
     
  17. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Corect , in mod normal distributia puterii este 50-50 . Din pacate informatiile pe care le am sunt intr un program dedicat elsawin , iar programul este imens. Daca esti avid de informatii , cauta date despre transmisia de tip torsen - central , pe care o foloseste AUDI .

    Si daca totusi nu gasesti ...vedem noi ce facem , dar trebuie sa stii notiunile de baza ca sa poti intelege ( mecanica fluidelor , convertizoare , ...)
     
  18. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    O sa caut merci mult ca mi-ai spus cum se numeste exact...
    Si da sunt avid de informatii chiar m-ar interesa daca ai putea sa imi dai acele informati chairdaca sunt tehnice ma descurc eu sa leintelg si mai am si ceva notiuni merci frumos
     
  19. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Pana gasesc o explicatie in limba romana citeste asta in engleza poate reusesti sa intelegi despre ce e vorba.

    :icon_thumright:

    Quattro is a permanent all wheel drive system used on Audi brand automobiles. Quattro was first introduced in 1980 on the Audi Quattro and has since been deployed to most of the models that Audi sells.

    In the original quattro system, where the engine and transmission are situated in a longitudinal position, power is sent from the transmission to a mechanical center differential which splits it between the front and rear axles. After 1987, the inclusion of a Torsen (torque-sensing) center differential, instead of a manually-locking one, allowed engine power to be redirected to individual axles as driving conditions warranted. Under ideal conditions power is split 50/50 front to rear. The 50/50 split helps prevent wheel slip from starting, which is better than systems that can only react after wheel slip starts. In extreme cases, a maximum of 66-80% of the engine's power can be directed to a single axle. The power split between left and right wheels has progressed through open, lockable and eventually limited slip differentials with electronic control.

    In some recent Audi models using a transverse engine and transmission positioning, power is sent primarily to the front axle and the vehicle does not use a permanent all wheel drive system. An electrohydraulic center Haldex limited slip coupler, however, may divert up to 100% of the power to the rear axle as conditions warrant. The power split between left and right wheels is achieved through limited slip differentials with electronic control. This system is also available in most Volkswagen vehicles under the name 4motion, excluding the B5 Passat which uses the above Torsen-based system.

    quattro is a registered trademark of Audi AG.
     
  20. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    misto filmuletul... sunt mandru ca am un audi cu tractiune quattro :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta