1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

R8: l-a mai condus cineva?

Discuție în 'Audi R8' creată de f4271, 9 Noi 2007.

  1. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    mai conteaza cat consuma? :p
     
  2. fbbb 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi R8 V10 Plus Performance 2020
    Intrebam informativ.Mi-ar fi palcut un exemplar dar momentan se mentine destul de sus ca pret.Iar pt consum intrebam si pentru simplu fapt ca am vazut pe un topic ca un 458 italia si are media 13-14 si am zis sa vad cum sta consumul si la R8 caci auzisem ca e +20.
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Daca te intereseaza consumul la un supercar,clar R8 nu este pt tine;fara suparare ;)
     
  4. fbbb 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi R8 V10 Plus Performance 2020
    Sincer am auzit fraza asta de multe ori,nu numai despre R8,dar daca intrebi ceva de consum gata ca nu e masina perfecta pentru tine.Nu cred ca voi lua asa ceva curand sau poate niciodata.Incercam sa fac o mica comparatie si cu alte supercaruri.
     
  5. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Comparatiile intre supercar-uri se fac la capitolul timpi pe circuit si nicidecum la consum. R8 e o masina de distractie, nu de facut naveta la servici.
    Ar fi interesant sa vad un "Top Gear" in care sa schimbe tabloul timpilor pe circuit cu unul de consumuri. :)
     
    Mitiy apreciază asta.
  6. fbbb 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi R8 V10 Plus Performance 2020
    R8 poate fi si o masina de zi cu zi,ca doar nu cumperi asa ceva sa il tii in garaj la adapost.Nu ma ref. neaparat la Top Gear,am intrebat pur si simplu cat ar consuma asa ceva si atat,acum fiecare intelege ce vrea.
     
  7. whowheare86

    whowheare86 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a3 (2001)
    Din punctul meu de vedere , daca conduci zi de zi R8 practic se duce pasiunea de a conduce un r8 !!
     
  8. rares815 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Volkswagen Golf 5, 1.6 101 CP, 2008
    fbbb La ce te intereseaza consumul la un asa un monstru :laugh: ? Ai sa vezi, daca apuci sa-l te dai la el, o sa te dai din ce in ce mai mult si nu o sa-ti pese deloc de consum ;).
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Iul 2012
  9. fbbb 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi R8 V10 Plus Performance 2020
    Rares incercam sa fac o mica comparatie intre motoare..de exmplu am in oras noul M5 si din spusele proprietarului consuma 16l/100 urban iar la R8 din cate stiu consuma +22.Am si un R8 in oras,de fiecare data raman placut impresionat cand il vad,este o mica opera de arta. :yahoo:
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Iul 2012
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da,ai consuma noaptea si la mers linistit :)
     
  11. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Consumul unei masini este oricand relevant. Daca nu ar fi fost, de ce exista A8 3.0 TDI?

    Au facut cei de la top gear o emisiune in care au pus R8 cu inca 4 masini , una dintre ele era ferrari 599. I-au dat maxim pe circuit sa vada cat merg cu un galon de benzina.

    Audi R8 a mers cel mai mult, 5.4 mile, ceea ce inseamna 5.4 mpg deci consum de 52%

    599 a mers doar 1.7 mile deci 1.7mpg deci consum de 166%.

    Daca esti pasionat de masini si vrei sa stai 1 zi / 7 pe circuit doua ore, conteaza consumul sa iti evaluezi costul hobby-ului tau. Eu asa vad. La o viteza de 110 kmh medie ai cheltui cu Audi 500 euro pe luna, cu Ferrari 1500 euro pe luna in combustibil. Mai departe, fiecare face calculele.

    Lasand la o parte aceasta discutie tabu, R8 este o revolutie dpmdv. Ne da noua "mere mortals" o posibilitate reala de a detine un supercar inainte de 60 ani :)

    Sper ca intr-o buna zi sa o parchez in fata casei !
     
  12. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Cum se aude motorul :hubbahubba: la o plimbare de vreo zece minute:) nu am condus eu, eu doar am filmat. Filmatul e facut cu un Galaxy S3 720p, pentru cine e curios de calitatea video.

     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Florine, n-am prea auzit injuraturi cat timp v-a stat in fata ala cu peugeot-ul, la intoarcere :)
     
  14. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Pai aici amenzile sunt mari la injuraturi.:):)
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nici un autovelox sa vedem si noi cat de repede franeaza ? :)
     
  16. fbbb 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2011
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi R8 V10 Plus Performance 2020
    Intrebarea am pus-o acum vreo 4 ani. Stiam oricum ce consum are in mare parte,insa vorbisem cu vreo 2 posesori si fiecare avea varianta lui si eram curios care este cea reala. Nu e musai sa fi pasionat de circuit sa te intereseze consumul unei masini. Sunt destule cazuri care isi cumpara masina cu motor +4.000 si apoi stau toata ziua cu ochii pe consum. :)
    Intrebarea era pusa strict informativ, la momentul ala imi faceam ceva calcule sa vad ce si cum. A trecut ceva timp de atunci,sper intr-o buna zi sa am unul. Din pacate nu se gaseste niciunul cum trebuie. Am gasit unul superb alb cu interior crem, B&O, Magnetic Ride, senzori+camera, insa in anunt specifica ca avea motorul schimbat la 12.000 km, de ce, nu stiu. Pe langa asta,cel mai ciudat lucru mi se pare cand vad R8 cu 105.000 km si pret undeva la 52.000 euro si altul cu 50.000 km 51.500 euro. Oare cate or avea km reali ?
    Filmuletul de mai sus este foarte frumos, are un sunet demential.
    Poate vom avea si noi vreodata vreun posesor pe forum,dar multi care detin asa ceva nu sunt interesati sa ne fie colegi.
    Este unul din visele mele inca de prin 2008, insa totusi am facut primul pas, am achizitionat macheta.:)
    Apropo, au adus noul model la noi,insa pretul este exorbitant,cu ceva dotari mai ok, ajunge aproape 200.000 euro.
    Au facut si romanii nostri un mediu-metraj,destul de reusit si apare si R8 la final. Aici:

     
  17. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    "Simplu si cu sos?"
     

Distribuie pagina asta