1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Rca Uk

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de mariusrizea, 4 Dec 2009.

  1. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    E cineva care a facut asigurare in Anglia sa-mi spuna si mie cam care sunt preturile. De principiu pentru un motor de 1400 sau 1600 cm3.

    Urmeaza sa merg la lucru acolo si ma gandesc sa-mi cumpar un auto de 300-400 lire cu care sa ma deplasez pe perioada contractului, dar mi-e frica ca asigurarea ma va omora.
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pai asigurarea se ia in functie de urmatoarele:varsta,dak ai sub 25ani e f scumpa,daca ai mai avut asigurare in UK si fara accidente,capacitatea cilindrica si puterea motorului,dak ai permis UK,unde tii masina pe timp de noapte,valoarea masinii,dak masina are imobilizer si alarma,zona in care locuiesti(conteaza f mult).Cred ca astea sunt cele mai importante lucruri.
     
  3. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    Nu vreau sa te speri......dar cu permis UE,si prima masina sa te astepti sa platesti peste pretul masini:)
    incearca aici vezi ce preturi iti dau??????
    www.confused.com
    car insurance
    bafta
     
    Ultima editare: 4 Dec 2009
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu speria omul Gabriel,daca stii sa minti frumos,scapi muuuult mai ieftin:)
     
  5. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    la o masina de 3-400£....e buna si varianta ta:)
    pina la urma ce ai de pierdut????
     
  6. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Ce vrei sa zici ? daca vrei sa spui ceva mai putin ortodox si te retine ceva poti sa o faci pe privat :) te rog, ca de, pentru 3-400 lire in plus pot sa si spun baliverne
     
  7. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Intra pe site-ul ala si vezi ce oferte primesti .

    Subscriu,daca ai sub 25 de ani , asigurarea este foarte foarte scumpa.
    Eu pentru un A4 1.9 TDI din 1995 cu immo si alarma plateam 1200lire/an , la varsta de 22 ani cand locuiam in Egham, Surrey .
    In momentul in care m-am mutat in Londra (sw19), i-am sunat pe cei de la asigurari sa le spun ca intentionez sa ma mut si le-am dat noua adresa.
    Mi-au spus ca asigurarea va creste cu 1400 de lire, adica va fi 2600 de lire . Evident, eram deja mutat dar am lasat pe asigurare vechea adresa si mi-am schimbat doar adresa de corespondenta.

    Este vorba de asigurare third party fire&theft de la Prudential (cea mai ieftina din toate ofertele). Mentionez ca aveam si am permis englezesc.

    Daca o sa locuiesti in Londra, asteapta-te ca asigurarea sa fie destul de costisitoare. In acest caz ideal ar fi sa cunosti pe cineva care locuieste intr-un orasel linistit si sa-ti faci asigurarea cu adresa respectivului .
     
  8. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pai am intrat si am facut o simulare iar rezultatul a fost de 800 lire cea mai ieftina, si asta in conditiile in care am specificat o adresa din Londra, dar eu urmeaza sa locuiesc intr-un orasel la distanta de 70 mile de Londra.Simularea a fost facuta pe cea mai ieftina varianta de asigurare. Oare se poate face si pe 1 sau 2 sau 3 luni ?
     
  9. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    NU asigurarea se face pentru 1 an
    Iar daca vrei sa stai 3-4 luni poti sa vi cu masina ta
    La firma unde lucrez vad ca portughezi & polacii folosesc masinile lor ca sa vina la munca.....pentru ca NU se merita sa platesti asigurari de sute de £ pentru o masina de 4-500
    btw era vorba de minciuni genul ,,,,pe timpul noptii tin masina in garaj......le spui ca faci 5mi/mile pe an in loc de 10mi........nu ai nici un fel de modificari la masina....etc
    oricum ca incepator NU te ajuta prea mult:yes:
     
  10. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pai o sa cam stau vreo 6 luni, insa ca sa vin cu masina mea nu prea imi vine, mai ales ca eu nu am casco la ea, si are si volanul pe stanga :), si ca sa conduc pe stanga cu volanul tot pe stanga cred ca este mult mai greu decat a conduce pe stanga cu volanul pe dreapta. Masina as fi luat-o doar pentru a face cumparaturi in week-end si pentru eventualele vizite turistice, ca apoi sa plec cu ea in tara unde sa o dau la un parc de dezmembrari sa mai recuperez ceva din pretul sau.

    Incepator = nou venit in Anglia sau = vechime in condus ?
     
  11. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    vechimea de condus din ro NU prea valoreaza mare lucru aici!!!!
    asa ca tot incepator o sa fi...
    NU ai casco la masina???:)
     
  12. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pai nu mai am casco la masina de 2 ani, si asta dupa ce vreo 2 ani am platit degeaba vreo 1600 euro adunat si apoi urmatorul an cand am avut nevoie de el au intervenit probleme din partea asiguratorului care de altfel era unul de top la vremea aia, si asta ma convins sa nu mai fac casco, mai ales ca eu locuiesc la casa si tin masina in curte si in garaj.
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Parerea mea e sa vii cu masina ta aici,ai sa ajungi muuult mai ieftin per total si se circula bine ,nu este greu;am circulat eu in RO cam 4000km intr-o luna cu volan pe dreapta unde nu sunt nici pe departe conditiile de aici si a fost k;poti sa platesti asigurarea si lunar.
     
  14. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pai daca vin cu masina mea inmatriculata in Romania dc trebuie sa mai platesc asigurare in UK ? nu este valabila cea din Romania ?
     
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    M-am exprimat eu ambigu,daca vii cu masina ta,e valabila asigurarea din RO;ma referisem daca te hotarasti sa cumperi masina de aici,poti plati asigurarea aici lunar,nu e nevoie sa faci pe un an.
     
  16. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    cornele da-mi voie sa te corectez:)
    asigurarea se face pe 1AN Sa zicem ca asigurarea masini este 800£
    ai doua variante de plata
    1 poti plati la inceput toata suma
    2 platesti primele 2 luni(de exemplu 300£) iar restul de 500£ se impart la cele 10 luni ramase
    In cazul lui ar fi indicat varianta 2....dupa 6 luni daca vrea sa plece....NU mai plateste si gata:)
    Dezavantajul la varianta a 2 este ca la plata lunara se mai adauga o mica dobinda....

    Daca cumperi asigurarea de pe net ai o reducere de 10%;)
     
  17. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Asigurarea se poate face pe 1 zi, 3 , 5 , 30 sau 365.
    Cu cat e perioada mai scurta cu atat costul asigurarii este mai mare .

    Daca face pe 1 an se aplica varianta spusa de tine, RED , insa nu e nevoie sa le traga "teapa" si sa nu mai plateasca la plecare ca nu se stie cand mai ajunge prin UK...
    Asigurarea se poate anula, pentru anulare fiind necesara platirea unui rate de 1 luna in plus. Cum ai zis tu (500Lire/10 luni) , va mai plati 50 de lire sa o anuleze nu toata valoarea politei .
     
  18. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    inca o data nu am auzit de asigurare de 1-3 -30 zile!!!
    Sa fiu foarte sincer m-a interesat sa-mi asigur masina cit mai ieftin si pe un an de zile
    totusi nu bag mina in foc .....m-a interesez!!!!!
    btw ai facut tu asemenea asigurare(2-3-5 luni)
     
  19. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Am facut eu asemenea asigurare.

    Daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu exista :nyah:.
     
  20. phoenix Junior Member

    Înscris:
    20 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a4 18t quattro b6

Distribuie pagina asta